İstanbul Otomobilciler Esnaf Odası’nın şikayeti üzerine açılan davada mahkeme Martı Motosiklet uygulamasına erişim engeli getirdi.

 Kararı anlamak gerçekten çok güç. Kararı yorumlamadan önce sürece kısaca göz atmakta fayda var.
 
Martı Motosiklet uygulaması şehir içinde trafikte kullanılmak üzere sunulan bir elektrikli scooter kiralama servisi. Her şeyden önce çevreci bir ulaşım aracı, diğer yandan ekonomik ve hızlı bir şekilde şehir içinde bir yerden bir yere ulaşmanızı sağlıyor. Bu servis en çok nerede faydalı olur? Tabii ki başta trafik sorununun had safhaya ulaştığı İstanbul olmak üzere diğer büyükşehirlerde. Dünya elektrikli araçlara yönelirken, şehir içinde daha küçük trafik araçlarını teşvik ederken biz ne yapıyoruz? Yasaklıyoruz. 

Peki Martı’ya nasıl erişim engeli geldi?
İstanbul Otomobilciler Esnaf Odası’nın şikayeti üzerine. İstanbul’da hemen her gün taksicilerle ilgili şikayetler çığ gibi büyürken, taksiciler yolcu seçerken, kısa mesafe yolcu almazken, bu şikayeti niye yapar?
İstanbul halkına yaratılan mağduriyet artsın diye. 
Esnaf Odası’nın şikayetinde Martı Motosiklet uygulamasının korsan şekilde yapıldığı iddia edilmişti. 

Firmanın açıklamalarına baktığımızda ise uygulamanın tümüyle yasal ve izinlere tabi şekilde başlatıldığı belirtiliyor. Karara itiraz için bir haftalık bir süre tanınmıştı. Bakalım itiraz sonucunda yargı nasıl bir karar verecek?
Ancak mevcut tabloya baktığımızda bir grup rant odaklarının daha fazla kazanç hırsının halk üzerinde yarattığı mağduriyet giderek büyüyor. 
Bu arada bu gelişmeleri aktarırken yakın zamanda İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından İstanbul’a kazandırılmak istenen yeni taksiler konusunda nasıl bir mücadele verildiğini de hatırlatmakta fayda var. Belediye, mağduriyetin giderilmesi amacıyla yeni taksileri hizmete sunmak istemiş ancak taksicilerin baskısı ile UKOME defalarca bu talebe net vermişti. En sonunda da geçtiğimiz aylarda UKOME bu kararı kabul etmek zorunda kalmıştı.