Daha önce de bu köşeden ilk yardımın öneminden, nasıl yapılacağının uzmanlar eşliğinde öğretilmesi gerektiğinden bahsetmiştik, gelin tekrar hatırlayalım ilk yardımın ne olduğunu.

İlk yardım, yaşanılabilecek herhangi bir kaza veya hayati tehlikeye sahip diyebileceğimiz durumlarda, kişinin durumunun daha da kötüye gitmesini önlemek amacıyla, herhangi bir tıbbi malzeme olmaksızın yapılan uygulamalardır.

Yapılan ilk yardımla, yaşamın devamlılığı sağlanır, durumun kötüye gitmesi önlenir, dahası, iyileşme süreci kolaylaştırılır. İlk yardım ihtiyacı duyulan anlarda bu yardım herhangi biri tarafından başlatılabilir.

Yerel yönetimlerin bu konuya birincil derecede önem verip, çalışan personele ilk yardımla ilgili hizmet içi eğitimlerin verilmesi de oldukça kıymetli ve toplum sağlığı açısından azımsanamayacak önemde bir adım. 

Ankara Büyükşehir Belediyesi de, kaliteli hizmet sunabilmek adına düzenli olarak personeline hizmet içi eğitimler düzenlemekte. Belediye, halk sağlığını önceleyen projelerini uygulamaya devam ederken, belediyeye ait Çocuk Etkinlik Merkezleri, Çocuk Kulüpleri ve Çocuk Meclisi’nde görev yapan personeline de, sertifikalı temel ilk yardım eğitimi verilmesini sağladı.

Uzman eğitmenler kaza ya da yaşamı tehlikeye düşüren bir durumda, sağlık görevlilerinin tıbbi yardımı sağlanıncaya kadar, hayatın kurtarılması için yapılacak müdahaleleri hem teorik hem de uygulamalı olarak anlattı. Gerçekleşen eğitimde uzman eğitmenler tarafından, herhangi bir kaza ya da yaşamı tehlikeye düşüren bir durumda sağlık görevlilerinin tıbbi yardımı sağlanıncaya kadar olay yerinde, tıbbi araç gereç aranmaksızın, mevcut araç ve gereçlerle yapılan ilaçsız müdahalelere kadar her konuya değinildi.

Bildiğimiz üzere, herkes tarafından ilk yardım uygulamalarının bilinmediği toplumlarda, ciddi bir halk sağlığı problemi açığa çıkar. İlk yardım uygulamalarını bilmek bu derece önemliyken, bu eğitimlerin düzenli bir şekilde herkese ulaştırılması, katılımın da mümkünse zorunlu tutulması karşılaşabileceğimiz ve sağlığımızı ilgilendiren durumlarda ciddi anlamda ölümcül sonuçların önüne geçecektir.