24 sene önce Türk müziğinin, belki de aldığı en acı haberlerden biriydi Barış Manço’nun ölüm haberi. Anadolu Rock türünün kurucuları arasında adı geçirilen, müzikten televizyon programına, söz yazarlığından besteciliğe bir dönemin en çok zikredilen ismiydi. Klasik bir tabirle bahsedecek olursak 7’den 70’e binlerce hayran kitlesi olan Barış Manço, 1 Şubat 1999’da aramızdan ayrıldı. Geriye birbirinden güzel yüzlerce eser bırakırken bir neslin hafızasından hiç silinmeyecek şarkılar yazdı, projeler yaptı.


1943 senesinde İstanbul’da dünyaya gelen Barış Manço, hayatı boyunca onlarca projeyle sevenlerinin karşısına çıktı. Yalnızca kendi ülkesinde değil tüm dünyada da belli bir kitleye ulaştı. Öyle ki Avrupa ve Uzak Doğu’da kültür elçisi ilan edildi ve devlet nişanlarının sahibi oldu. Peki Barış Manço kimdi? Neler yapardı? 


Eğitimine önem veren ve bunun için Belçika’ya giden Manço, Belçika Kraliyet Akademisi’nde resim, grafik ve iç mimarlık eğitimi aldı. Burada okuduğu yıllarda bir yandan da garsonluk, otomobil bakıcılığı işlerinde çalıştı. Bu sırada Belçikalı şair André Soulac ile tanıştı. Soulac sayesinde Fransızcasını ilerletti ve yaptığı besteleri değerlendirme imkânı buldu. Soulac, Manço'nun bestelerine söz yazdı.


Henüz tam anlamıyla şöhrete kavuşmadan önce gittiği ülkelerde tanıştığı müzik grupları ile farklı işler yaptı ve onlarca ülkede konserler verdi. 1960’ların sonuna doğru Kaygısızlar isimli bir müzik gurubuyla işler yapan Manço onlarla da yolunu ayırdıktan sonra saykodelik rock'tan tipik anadolu pop sularına açıldı. 


1970 senesinde çıkardığı “Dağlar Dağlar” şarkısı ülkede büyük ses getirdi. Aradan bir süre geçtikten sonra dönemin ünlü Anadolu pop müziği yapan Moğollar ile bir araya gelen Manço, artık kendisiyle bu grubu bir bütün olarak görmeye başladı. Lakin yaşanan anlaşmazlıklardan ve Barış Manço’nun sağlık problemlerinden dolayı grup dağıldı.


Daha sonra Kurtalan Ekspres’i kuran Manço, burada da çok önemli eserlere imza attı. Hatta bu grubu kurduğu dönemde askere gitmiş olmasına rağmen yine de elindeki imkanları kullanarak şarkı yazdı ve “Lambaya Püf De”, “Küheylan” plaklarını piyasaya sürdü. 
1970’lerin sonuna doğru en popüler şarkıları arasında yer alan "Sarı Çizmeli Mehmet Ağa" ve "Aynalı Kemer İnce Bele"yi sevenleri ile paylaştı.  200’den fazla esere imza atan Manço yalnızca beste yapıp söz yazmakla kalmadı. Binlerce hayran kitlesinin olduğu "Barış Manço ile 7'den 77'ye" adlı programı TRT1 ekranlarında yapmaya başladı. Bununla kalmayıp çocuklar için de yeni adımlar atan Manço bir de "Adam Olacak Çocuk" adlı programı yaptı ve minicik çocukların hafızasına adını kazıdı.


Yazdığı şarkıların sözleriyle, yaptığı programlarla sadece eğlendirmeyi değil aynı zamanda öğretmeyi de amaçlayan Barış Manço, hem tarzıyla hem işleriyle sadece yaşadığı dönemin neslini değil sonraki nesilleri de etkilemeyi başardı. Onu hiç görmeyenlerin müzik listelerine onlarca şarkı bıraktı. Şarkılarıyla her duygu haline hitap eden Manço, sanatçı duruşuyla da kitleleri kendine hayran bırakmayı başardı. 
Öyle ki hala şarkılarını dinlediğim, duyduğum, milyonlarca insanın tanıdığı, hem tarzıyla hem eserleri ile hayatımızda bir iz bıraktığı gerçeği yadsınamaz. Aradan 24 yıl geçmesine rağmen hala ezbere bilinen şarkılar ve unutulmayan bir isim, Barış Manço…


Saygı ve rahmetle anıyorum.