Cumhuriyet Halk Partisi Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, 13. Cumhurbaşkanı adayı ilan edilmesinin akabinde, partisinin grup toplantısında konuştu.

Sözlerine “Bu kürsüye veda etmek için bugün buradayım” diyerek başlayan Kılıçdaroğlu’nun konuşmasında öne çıkan başlıklar şöyle:

Bu coğrafyanın neresinde yaşıyorsanız, huzur içinde yaşamanızı isterim. Ülkeden bereketin fışkırmasın isterim. Dostluğun kadim olmasını isterim. Tanımasak bile, birbirimize yürekten selam vermemizi isterim. Yeni bir başlangıç için, beraber ve birlikte var olduğumuz bütün sıkıntıları aşalım istiyorum. Biz bunları yaptığımız zaman o güzel, o görkemli, o şahane Türkiye’yi yeniden inşaa edeceğiz. Bundan emin olmanızı isterim.

Bugün bu kürsüye veda etmek için buradayım. Bu satırları kaleme almak benim için de hiç kolay olmadı. Tüm yaşanmışlıklarımızı arkamda bırakarak bu kürsüye veda etmek pek de kolay olmuyor. Bu salon, bu kürsü aslında benim evim, sizler de benim yol arkadaşlarımsınız. Size son kez bu kürsüden bakmak istiyorum.

Sevgili dostlarım, sarayın yol arkadaşı olmak kolaydır. Orada para vardır, şan vardır, şöhret vardır, güç vardır, kibir vardır, nefse teslim olmak vardır. Bay Kemal'in yol arkadaşı olmak ise hiç kolay değil, zordur. Bay Kemal’in yol arkadaşı olmak ızdıraplıdır, uzun ve ince bir yoldur. Tehlikelerle doludur. Başınıza her an her şey gelebilir. Her sabah ‘ya nasip’ diyerek ailelerinizden ayrılırsınız. Parası pulu da yoktur Bay Kemal'in, sarayı da yoktur. Başına her şey gelmiştir, hakkında her türlü algı yapılmıştır. 

Sizler Bay Kemal’le yürümeye karar verdiniz, bu yolu seçtiniz. Sizin bu tercihinizi yüreğime yazdım. Bunu hafızanızın bir yerinde tutun. Bay Kemal'in sizler gibi gerçek dostları vardır. Bay Kemal ile yürümek akıldan öte bir yürek işidir. O büyük yürek de sizde var. O nedenle sizi yürekten kutluyorum. Bay Kemal'in şansı da işte budur; sizin o kocaman yüreğiniz.

Başınızı hep dik tuttunuz, karanlığın üzerinizi kaplamasına asla izin vermediniz. Ve bugün zalimlerin tahtlarını yıkmaya çok yakınız, buna inanın.

Sizin gibi yol arkadaşlarım olduğu için onur duyuyorum, gurur duyuyorum. Allah hepinizden razı olsun, hakkınızı helal edin.

Bizim her şeyimiz var, kalbimiz var, mazlumlar için atan kocaman bir yüreğimiz var. Bu kürsü yıllarca o mazlumların acı feryatlarının duyulduğu bir kürsüdür, bu mikrofon da onların acılarının geniş kitlelere, tüm Türkiye’ye aktarıldığı mikrofondur.

Bu kürsüde insanlarımızın onuru ve demokrasimizin kaderi adına son kez konuşuyorum. Umutluyum dostlar, gerçekten umutluyum. Çünkü her gün, Türkiye'de herkesin yenilenmiş gibi uyanacağı bir dünya hayal ediyorum. Yelkenlerimizi hareket ettirecek rüzgarları düşünüyorum. Bize doğru uçan o özgür kuşları düşünüyorum. Bu deliliği hep birlikte yapacağız dostlarım. 

İYİ Parti'nin sayın Genel Başkanı Meral Akşener’le birlikte bitireceğiz yapacağız bu deliliği. Çünkü Meral Hanım merttir. Ana kucağını da çok iyi bilir, yeri geldiğinde masaya yumruğu vurmasını da çok iyi bilir. Ona müteşekkir olduğumu bütün dostlarımın bilmesini isterim. İlk görüş ayrılığında bazı insanlar söylenmemesi gereken şeyleri söylediler, vallahi de hiç tanımamışsınız, tanıyın. Şunu söylemeden geçemeyeceğim; hani gerekirse yumruğunu masaya vurur diyorum ya, bir de arada bir ülkücü damarı tutar, bunu da gayet iyi biliyorum.

Saadet Partisi'nin sayın Genel Başkanı Temel Karamollaoğlu ile bitireceğiz. Temel Bey bilgedir, cesurdur. Yüreği cesaretle dolu olanın yolu hep aydınlık olur. Bu bilge, Türkiye'nin yolunu aydınlatmaya devam ediyor. O hepimizin iyi tanıması gereken önemli bir siyasal aktördür ve bir bilgindir. 

Gelecek Partisi’nin Genel Başkanı Ahmet Davutoğlu ile bitireceğiz bu deliliği. Ahmet beyin gerçekten de güçlü bir entelektüel bir birikimi var. O bu süreci toparlayanların başında gelir. Yeniden yolumuza döndük. Günlerdir uyumuyor bu lider. Bilin istiyorum, onu da yakından tanıyın. O da çorbada tuzu olan çok değerli bir insan.

Deva Partisi Genel Başkanı Ali Babacan ile bitireceğiz, bu genç liderler Türkiye’nin perişanlığına son vereceğiz. Onunla da bu ülke için alın terini beraber dökeceğiz. Bilin, onu da tanıyın istiyorum. 

Demokrat Parti Genel Başkanı Gültekin beyle de bu deliliğe son vereceğiz. Gültekin Uysal yürekli, cesur ve genç bir liderdir, bilin istiyorum. 

Ve iki kişi daha var. Siz o iki kişiyi gayet iyi ve yakından tanıyorsunuz. Bu kürsüde söylemiştim ve tam karşımda oturuyordu; evladım Ekrem İmamoğlu. O da yanımda olacak. Yıllardır omuz omuza verdiğimiz dostum Mansur Yavaş da burada olacak.

Sevgili dostlar, değerli arkadaşlarım, büyük lokma yiyeceğiz ama artık büyük laf etmeyeceğiz. Dostlarım bilsin ki öleceksek bu vatana olan aşkımızdan öleceğiz. Ve bir gün tüm bunlar geçecek, şafak tatlı bir gülümseme ile doğacak. Birbirimize bakıp, kucaklaşıp, başardık diyeceğiz.

Ve gerçekten başardık.

Hakkınızı helal edin dostlarım. Haydi bismillah.