Ekrem İmamoğlu, CHP içerisinde epeydir merakla beklenen ve İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı adayı kim olacak tartışmalarına, 15 Ağustos’ta Haliç Kongre Merkezi’nde gerçekleştirdiği basın toplantısındaki “Ben İstanbul’a mühürlüyüm” “sözleriyle son verdi. “İstanbul’u kazanan Türkiye’yi kazanır” sözünü çok önemsediğini de dile getiren Ekrem İmamoğlu’nun konuşmasında öne çıkanlar şöyle:

İstanbul'u kazanan Türkiye’yi kazanır. Ben bu sözü çok önemsiyorum. Yerel seçimlerde İstanbul'u kazanmak büyük bir siyasi başarıdır, bunu biliyorum. İstanbul'u kazanan Belediye Başkanı dünyanın en önemli ve en güzel şehrinden birine hizmet etme onuruna ulaşır.

Eğer o kişi milletin ona tanıdığı bu fırsatı iyi değerlendirir ve milletin takdirini kazandırsa bu başarı onu ulusal ve uluslararası siyasette çok önemli başka noktalara taşır. 

Benim düşünceme göre İstanbul, Türkiye’nin gelecek tahayyülünün hayata geçtiği şehir olmalıdır. İstanbul’da 16 milyon vatandaşımızın şehirlerinin eşit hissedarı olduğu bir anlayışın hakim olması gerekmektedir. Bu eşit hissedarlık cumhuriyet fikrine dayanır. 86 milyon vatandaşımızın da kendi ülkelerinin eşit hissedarı olacağı bir gelecek, yeniden biliniz ki İstanbul’da yeşermektedir. 

Türkiye’mizde gerçek toplumsal barış ve gerçek milli birlik, ancak Cumhuriyetimizin asli amacını yani yurttaşların hiçbir ayrım gözetmeksizin ülkelerinin, şehirlerinin, ormanlarının, ovalarının, dağlarının, sularının tarihi mirası ve geleceklerinin eşit hissedarı oldukları zaman gerçekleşecektir.

İstanbul'u kazanmak Türkiye'yi kazanmaktır. İstanbul ve Türkiye'nin kaderi mühürlüdür. Ben de kendimi İstanbul ile mühürlü kabul ediyorum.

Partiler arası İstanbul İttifakı’nın kurulması için elimden geleni yapacağım. Tartışmaları bırakıp beraber hareket etmeliyiz.

Değişim misyonumun parçasıdır. Artık CHP seçim kaybedemez, kaybetmemeli. 

Hayatım boyunca bir koltuğa değil, misyona aday oldum. Siyaset sadece partilerden ibaret değil. Partiler ötesi İstanbul İttifakını kurmak için elimden geleni yapacağım. 

Önümüzdeki seçimlerde sadece belediye başkanlıklarını değil, belediye meclislerini de hep birlikte kazanmalıyız. 

İstanbul dünyanın en önemli merkezlerinden biridir. İstanbul’a ihanet edilemez. Bu sadece Türkiye’ye değil, insanlığa ihanet olur. Şehrinizin yağmalanmasına, adaletsizlik ve çevre katliamına karşı İstanbul’u savunmak için yola çıkıyorum. 

İstanbul'u bir kez daha savunmak için yola çıkıyorum. 2019'da olduğu gibi Cumhuriyet Halk Partili arkadaşlarımla, farklı partilere gönül veren İstanbullular ile tekrar İstanbul İttifakı kurmaya geliyorum. 

İstanbulluları ve kıymetli yurttaşlarımı bu yürüyüşe davet ediyorum. 

Cumhuriyet Halk Partililer, İstanbullular inanın ki her şey çok güzel olacak.