Mayıs ayı kendi içerisinde pek çok özel haftayı ve günü barındıran bir ay. Ben ise bu ayın içerisinde önemli bir yere sahip olan hemşirelerin gününe ilişkin konuşmak istiyorum. 

Dünya Hemşireler Günü, hemşirelerin topluma yaptıkları katkıları onurlandırmak üzere her yıl dünya genelinde 12 Mayıs tarihinde (Florence Nightingale'in doğum günü) kutlanan özel gün. Bazı ülkelerde 6-12 Mayıs günlerini içeren hafta boyunca kutlanır.

Dünyanın pek çok yerinde bu özel gün kutlanıyor. Örneğin Avustralya’da yılın Avustralyalı Hemşiresi başkentte özel bir törenle seçilir. Buna ek olarak, Avustralya eyalet ve bölgelerinin her birinde, 12 mayısın olduğu hafta boyunca çeşitli hemşirelik törenleri yapılır.

Çin’de ise hastanelerindeki her hemşire her yıl hemşirelik yeminini okur.

Birleşik Krallık’ta ise her yıl bu tören Londra'daki Westminster Manastırı'nda yapılır. Tören sırasında, Abbey'deki Hemşire Şapeli'nden sembolik bir lamba alınır ve bir hemşireden diğerine, daha sonra da Dekan'a gönderilir ve Yüksek Sunak üzerine yerleştirilir. Bilginin, bir hemşireden diğerine geçişi ifade eder. Her yıl düzenlenen bu törenler Florence Nightingale'in gömüldüğü Hampshire şehrindeki East Wellow 'daki St Margaret Kilisesi 'nde doğum gününden sonraki pazar günü yapılır.

ABD, her yıl 6 Mayıs -12 Mayıs (Florence Nightingale 'in doğum günü) arasında Ulusal Hemşirelik Haftası'nı kutluyor . Kanada, Florence Nightingale'in doğum günü olan 12 Mayıs'ı içeren hafta boyunca her yıl Ulusal Hemşirelik Haftası'nı kutluyor. Kanada Sağlık Bakanı, 1985 yılında Kanada'daki Ulusal Hemşirelik Haftası'nı başlattı.

ABD'de, Ulusal Hemşirelik Haftası ilk kez 11-16 Ekim 1954'te Florence Nightingale'in Kırım'a misyonunun 100. yıldönümü nedeniyle gerçekleşti. Başkan Nixon daha sonra 1974 yılında "Ulusal Hemşire Haftası" ilan etti. 1982 yılında Başkan Reagan, 6 Mayıs'ı resmi olarak Ulusal Hemşire Günü veya Ulusal RN Tanınma Günü olarak bilinen "Hemşireler İçin Ulusal Tanınma Günü" olarak resmen öneren bir karar imzaladı.

1990'da Amerikan Hemşireler Birliği (ANA), tatilini 6 Mayıs'tan 12 Mayıs'a kadar kutlayacak olan Ulusal Hemşirelik Haftası'na genişletti. The National Association of School Nurses, however, claims that National School Nurse Day has been recognized since 1972.

Türkiye’de de gerek sendikalar gerekse sivil toplum kuruluşları çeşitli etkinliklerle kutlamalar gerçekleştiriyorlar. Kutlama yaparken tabi Türkiye’de görev yapan hemşirelerin de taleplerine kulak vermek gerekiyor. Sendikaların öncelikli talebi hemşirelik mesleğinde ücrette adaletin sağlanması, çalışma saatlerinin kısa tutulması, sağlık çalışanlarına işlenen şiddet suçlarının yaptırımlarının artırılması gibi taleplerini her seferinde dile getiriyorlar. Bu özel haftada ben de onlar için taleplerine dikkat çekmek istedim.

Haftaları hem kutlu olsun hem de dilerim talepleri karşılansın. İyi ki varlar..