Yerel yönetimlerin kişisel gelişim ve meslek edinme alanında vatandaşlara sundukları ücretsiz eğitimlerden ve il ve ilçe sakinlerine açılan bu alandan her fırsatta bahsediyoruz bu köşede. Sadece bir alanda uzmanlaşmaya değil, aynı zamanda sosyalleşebilmeye de katkısı çok olan bu eğitimlere ulaşabilmek vatandaşlar açısından oldukça önemli.

Ankara Büyükşehir Belediyesi de Meslek Edindirme Kursları 2023-2024 eğitim öğretim dönemi kayıtlarını 11 Eylül itibariyle başlattı. El becerilerini geliştirip ev ekonomisine katkıda bulunmak isteyen herkesin ilgi gösterdiği kurslara Başkentliler https://belmek.ankara.bel.tr/ adresi üzerinden başvuruda bulunabilecekler. 

Uzman eğitmenler tarafından her yıl çok sayıda kursiyere hizmet veren ve Başkentlilerin de yoğun ilgi gösterdiği kurslar, 6 ana bölgede ve 56 kurs merkezinde düzenlenecek. 

BELMEK kurslarında “ahşap boyama, ahşap rölyef, ahşap yakma, alüminyum rölyef, filografi, amigurimi, çini, dantel anglez, deri işlemeciliği, ebru, el nakışı, el örgüsü, ev ekonomisi (yemek), filografi, giyim, hat sanatı, gümüş işlemeciliği, iğne oyası, ipek pentur, jüt kari, kâğıt rölyef, kat-ı, kumaş boyama, makine nakışı, soğuk porselen çiçek,  kilim dokuma, makrome, mefruşat, mozaik, patchwork (kırkyama), resim, sim sırma, seramik, sepet örücülüğü, şiş örücülüğü, takı tasarımı, taş bebek, takı tasarımı, tezhip, tel kırma-sarma, tezhip ve turistik el sanatları” olmak üzere toplam 40 branşta usta öğreticiler tarafından eğitim verilecek. 

Yerel nitelikteki gereksinimleri karşılamak amacıyla kurulmuş olan yerel yönetimlerin, vatandaşların ihtiyaçlarıyla ilgili ulaşabilecekleri ilk adreslerden biri olmaları sebebiyle, yerel halkla koordineli, onların arzu ve isteklerini, ihtiyaçlarını öncelleyen kuruluşlar olduğunu, dolayısıyla da toplumsal sağlığa bu doğrultuda ne büyük katkı sunduklarını her fırsatta hatırlatmakta yarar olduğunu düşünüyorum.