Antik Roma Tiyatrosu ve Arkeopark alanında, Ankara Büyükşehir Belediyesi Kültür ve Tabiat Varlıkları Daire Başkanlığı tarafından gerçekleştirilen restorasyon ve kazı çalışmalarından daha önce de bu köşede bahsetmiştik. Kentin tarihini ve hafızasını korumaya yönelik olan bu çalışmalar bölgede büyük bir titizlikle devam ediyor. 

Mansur Yavaş’ın da “Tarihi yaşatan yapılarla yarının arasında köprü oluyoruz” diyerek önemini belirttiği bu restorasyon ve kazı çalışmalarını Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin 2023 sonuna kadar bitirme hedefi var.

Restorasyon projesi yıl sonunda tamamlandığında, tiyatro bin 500 kişiye yakın seyirci kapasitesiyle, açık hava sahnesi olarak kullanılmaya hazır olacak. 

5 Kasım 2021’de başlatılan ve Anadolu Medeniyetleri Müzesi kontrolünde yürütülen Arkeopark bilimsel kazı çalışmalarında da, alan içerisinde farklı kültür katmanlarına ait arkeolojik kalıntılara rastlandı. Tarihlendirmek için laboratuvar analizleri yapılan, alanda bulunan erzak küpleri, arpa, buğday kapları ile lüle ve sikkeler ve tarihi kale surunun hemen önünde bulunan tarihi yol dokusun, geç Osmanlı Dönemi’ne ait olduğu düşünülüyor.

Proje ile Ankara’nın Roma İmparatorluğu Dönemi’nde de önemli bir Roma kenti olduğunu gösteren ve köklü tarihine ışık tutan eserlerin güncel kullanımı sayesinde de kentin kültürel birikimine katkı sağlanması hedefleniyor.

Ayrıca çalışma alanı içerisinde çocuklara ve gençlere arkeoloji bilimini tanıtmayı ve sevdirmeyi amaçlayan atölyeler, tematik bir çocuk kitaplığı, Ankara’nın tarihi katmanlarının anlatıldığı tematik sergiler ile hem çocuklara hem yetişkinlere yönelik tarihi yapıları anlatan VR deneyimlerin de yer alması planlanıyor.

Arkeopark peyzaj alanında çocukların ve gençlerin arkeolojik kazı çalışmalarını deneyimleyebilecekleri açık oyun alanları, alanda ortaya çıkarılan buluntuların, mimari yapıların ve yapı elemanlarının izlenebileceği açık hava sergileme alanları ve seyir terasları da bulunacak. Bununla beraber, tüm kente hitap edecek bir müze kafe ve seyir kafesi ile sosyal bir merkez olarak hizmet verecek.

Tarihi eserlerin gelecek nesillere aktarılmasını sağlayan, titizlikle çalışmaları yürüten tüm ekibe kolaylıklar diliyorum.