Türk sinemasının önemli isimlerinden biri olan "Behzat Ç. Seni Kalbime Gömdüm," izleyiciye hem gerilim dolu bir suç hikayesi hem de duygu yüklü bir karakter portresi sunan unutulmaz bir yapım.

İsmiyle büyük bir merak uyandıran film, Ankara'nın sokaklarında geçen bu polisiye macerada; Erdal Beşikçioğlu, Cansu Dere, Tardu Flordun, Fatih Artman, İnanç Konukçu, Berkan Şal, Hazal Kaya, Canan Ergüder, Ege Aydan, Ayda Aksel, Rıza Kocaoğlu,Seda Bakan,Hakan Hatipoğlu, Tolga Tekin, Nihat İleri, Eray Eserol, Nuri Gökaşan, Ali İpin, Serhat Nalbantoğlu, İlhan Kantarcı gibi oyuncular rol almışlardır.

Film, Behzat Ç. karakterinin güçlü, zeki ve kararlı yanlarına odaklanarak seyirciye karakterin derinliklerine daldırıyor. İşini bir tutku gibi yaşayan bu sert mizaçlı polis, Ankara'nın en karmaşık suçlarını çözmeye kararlıdır. Yapılan bir ihbar üzerine Gençlik Parkı’na giden cinayet büro ekipleri, gömülü bir tabut bulurlar. Tabutun içinde yaşlı bir kadın vardır. Yapılan ilk incelemede kadının canlı canlı gömüldüğü ortaya çıkar. Behzat Ç. ilk defa böyle bir cinayet karşılaşmaktadır. Yaşlı kadının neden bu biçimde öldürülmüş olabileceğine ilk başta bir anlam verilemez. Yaşlı kadın emekli bir polisin annesidir. Behzat Ç. emekli polisi araştırmaya başladıkça bir takım engellemelerle karşılaşır. Emekli polis, teşkilat içinde Avarel Memduh olarak bilinmektedir, suçu üstlenen kişi ise kendisine Red Kit demektedir. Behzat Ç. Harun, Hayalet ve Akbaba’dan oluşan ekibiyle Ankara’yı didik didik ederek Red Kit’in suç ortakları olan Gorbaçov Hasan ve Pembo’ya ulaşmaya çalışır. Olay Yeri İnceleme Şubesi’nin genç komiserlerden Songül de bu olayda onlara yardımcı olmaktadır. Behzat Ç. derinlemesine bir soruşturma yürüttükçe, emniyet teşkilatının içinde yasa dışı faaliyetlerde bulunan bir örgütün mevcudiyetine dair ipuçlarına ulaşır. Bu örgüt, 90'lı yıllarda birçok yargısız infaz olayına karışmıştır ve o dönemde alt kademelerde görev yapan bu örgüt üyeleri şimdi yüksek pozisyonlara gelmiştir. Bu nedenle, bu olayın gün yüzüne çıkmasını engellemek istemektedirler. Behzat Ç. bir yandan gizemli ve zeki bir katil olan Red Kit'i bulmaya çalışırken, diğer yandan da bu olayların açığa çıkmasını istemeyen gizli örgütten kendisini ve ekibini koruma görevini üstlenir.

Ankara'nın sokaklarında geçen film, şehrin farklı mahallelerini ve atmosferini ustalıkla yansıtmıştır. Bu mekanlar, hikayenin içinde daha derin bir bağ kurmamıza yardımcı olur. Ankara'nın soğuk ve gizemli atmosferi, suçları çözmek için çabalayan Behzat Ç.'nin kişisel savaşıyla birleşerek filmi zenginleştirmiştir. Film, Ankara’da; Gençlik Parkı, Küçükesat, Ankara Kalesi, Yüksel Caddesi, Güvenpark gibi mekanlarda çekilmiştir. Yönetmen Serdar Akar, Ankara'nın farklı mahallelerini ve sokaklarını ustalıkla kullanarak filmi bir şehir portresine dönüştürür. Bu mekanlar, hikayenin atmosferini zenginleştirir ve karakterlerin iç dünyalarını yansıtır. Aynı zamanda, filmin müziği de duygusal derinliği pekiştirmiş ve izleyiciyi hikayenin içine çekmeyi başarmıştır.

"Behzat Ç. Seni Kalbime Gömdüm," suç draması türünün en iyi örneklerinden biri olarak dikkat çeker. Karmaşık suç örgüsü, çarpıcı karakterler ve gerilim dolu sahneler, seyirciyi soluksuz bırakır. Ancak film sadece bir polisiye değil, aynı zamanda bir karakter çalışmasıdır. Behzat Çetin'in içsel yolculuğu ve duygusal denge arayışı, filmi sadece bir suç hikayesi olmaktan çıkarır ve ona derinlik kazandırır.

Film, ayrıca suçun ve insanın karmaşıklığını ustalıkla bir araya getiren bir yapımdır. Erdal Beşikçioğlu'nun etkileyici performansı ve Ankara'nın atmosferiyle birleşen bu hikaye, izleyiciyi unutulmaz bir yolculuğa çıkarır. Suçla dolu bir şehirde geçen bu hikaye, aynı zamanda bir adamın kendi içindeki savaşını ve duygusal zenginliğini keşfetme hikayesidir. Filmde espri ve mizaha da bolca yer verilmiştir.