Sonbahar mevsiminin gelmesiyle beraber, birçoğumuzun sıklıkla şikayet ettiği aşırı sıcak havanın etkisinden kurtulduk. Sonbaharın tatlı sert esintileri içimizi ferahlattı doğrusu. Havalar bir rüzgarlı bir bol güneşli derken yaklaşan kışa hazırlık yapmadan olmaz diye düşünüyorum.

Bu kış nasıl geçecek bilinmez ama biz doğanın bize sunduğu nimetlerden faydalanalım, bağışıklığımızı güçlendirelim. 

Yıllardır insanlar için oldukça önemli besin kaynaklarından biri olan kuşburnu, doğanın bize sunduğu hazinelerden biri örneğin. Kuşburnu C vitamini açısından oldukça güçlü bir kaynak olmakla beraber, bağışıklık sistemimizi güçlendirmekle kalmayıp, cilt sağlığımızı da destekleyen besinlerden biri. 

Kuşburnunu üstelik sadece meyve olarak da kullanmıyor, kendisinin suyunu, marmeladını, kompostosunu, çayını da yapıyor, hatta yemeklerimize bile katarak değerlendirebiliyoruz. Böylelikle şifasından da mümkün olduğunca çok yerde faydalanabiliyoruz. 

Bir avuç kuşburnu hemen hemen günlük C vitaminimizi karşılıyor, antioksidanlar bakımından da zengin bir meyve olduğundan vücudumuzu serbest radikallerin zararlı etkilerinden koruyor ve böylelikle yaşlanma sürecimizi de yavaşlatıyor. Üstelik kış aylarında soğuk algınlığı ve gripten de koruyabilmemiz için oldukça yardımcı bir besin. 

Kolesterol seviyesinin de düşmesine yardımcı olup kalp sağlığımızı korumamıza da yardımcı olan bu besini elbette gelişigüzel kullanmamalıyız. Kuşburnu yüksek şeker de içerdiğinden dolayı, şeker hastaları bu besini uzmanların önerileri doğrultusunda tüketmeli örneğin. Bazı ilaçlarla beraber de tüketmemek gerektiğinden, halihazırda düzenli bir ilaç tüketenler de doktorlarına danışmadan kullanmamalı. Veyahut kuşburnuna karşı alerjisi olanlar, kuşburnu yerine uzmanların önereceği alternatif gıdaları değerlendirmeli.

Şimdiden bağışıklığınızın oldukça güçlü olduğu, hastalıklardan korunabildiğiniz bir kış geçirmenizi dilerim. 

Sağlıkla ve sevgiyle.