Sokak hayvanları ve sokak hayvanlarının bakımının yetkili kişilerce ele alınması gereken konulardan olduğunu düşünüyorum.

Sokak hayvanlarına şiddettin arttığı bir dönemin içinden geçerken biz hayvanseverler olarak da üstümüze düşeni yapmalıyız. Bunun için hayvan hakları için mücadele eden örgütler de ellerinden geleni yapıyorlar. Ama önemli olan elinde maddi ve manevi gücü bulunduran kurum ve kuruluşların mücadele etmesi. 
Bu noktada Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından 93 bin metrekare alan üzerine inşa edilen Avrupa Birliği standartlarındaki Karataş Geçici Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi’nin yapım çalışmaları aralıksız sürdüğünü duyurdu. 6 bin sokak hayvanına ev sahipliği yapacak merkezin yüzde 90’ı tamamlandı. 

Karataş Geçici Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi’nde devam eden çalışmaları sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımla duyuran Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, “Başkentte her can değerli, her can kıymetli. 6 bin can dostumuza yaşam alanı sağlayacağımız 93 bin metrekare alan üzerine inşa edilen ve AB standartlarında olan Karataş Geçici Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi’ni çok yakında hizmete açıyoruz.” diye duyurdu. 

 Karataş Geçici Bakımevi ve Rehabilitasyon Merkezi’nde gerçekleştirilen yapım çalışmalarını yerinde inceleyen Sağlık İşleri Daire Başkanı Seyfettin Aslan, “Ankara’mız maalesef sokak hayvanları konusunda modern bir geçici bakımevi ve rehabilitasyon merkezinde hep yoksun kalmıştı. Göreve geldiğimiz andan itibaren bu konuyu hemen ele aldık ve 2020 yılında Karataş Mahallesi’nde 93 bin metrekarelik alana bir merkez yapmak için eylül ayında ilk ihalemizi gerçekleştirdik. 6 bin sokak hayvanı kapasiteli geçici bakımevi ve rehabilitasyon merkezi inşaatına başladık ancak pandemi dolayısıyla ihaleyi iptal etmek zorunda kaldık. Süreç içerisinde yeniden 2022 yılında bir başka ihalemizi gerçekleştirdik. Alanda yapım çalışmalarımız devam ediyor. Çok kısa süre sonra inşaatı tamamlayacağız ve burada çok modern bir geçici bakımevi ve rehabilitasyon merkezini Ankaralının hizmetine sunmuş olacağız” diye konuştu.

İkinci bir bakımevi ve rehabilitasyon merkezinin müjdesini de veren Aslan, “Mamak Gökçeyurt’ta 112 bin metrekarelik ikinci geçici bakımevi ve rehabilitasyon merkezinin inşaatına başladık. Ayrıca burada hayvan mezarlığı projesini de gerçekleştirmek istiyoruz” dedi.

Bakım ve tedavilerin daha modern koşullarda gerçekleştirileceği merkez içerisinde, hayvan hastanesi, kısırlaştırma ünitesi, anne-yavru ünitesi, mama ünitesi, postoperatif (ameliyat sonrası bakım) alanları, yasaklı ırk bölümü, tıbbı atık ve tecrit birimleri yer alacak.