Önümüzdeki Pazar günü Cumhuriyetin 100. Yılını kutlanacak. Yerel yönetimler de bu özel günü şanına yakışır şekilde kutlamak için kollarını çoktan sıvadı. 

Çankaya Belediyesi de çoktandır Cumhuriyet Bayramı kutlamaları için hazırlık yapan belediyelerden biri. Çankaya Belediyesi’nin kutlama programının merkezinde Anıtkabir’in hemen yanında bulunan Anıtpark olsa da, belediye, Cumhuriyetin 100. Yılını kentin dört bir yanında etkinliklerle kutlamayı planlıyor. 

Gün içerisinde yolunuz nereden geçerse, kentin hemen hemen her noktasında bir kutlama programına dahil olabileceksiniz. Örneğin sabah saat 10.00’da Çayyolu Atapark’taki resmi tören ile başlayacak kutlamalara katılabilir, farklı noktalarda rastlayabileceğiniz HOY-TUR ve bando gösterilerine de gün içerisinde dahil olabilirsiniz. 

Saat 18 civarı Kızılay’da Kumrular Caddesi’nden başlayıp Anıtkabir’de sonlanacak olan meşaleli yürüyüşe katılıp, akabinde de Anıtpark’ta düzenlenecek olan Tan Taşçı konseriyle günü coşkuyla kutlamaya devam edebilirsiniz. 

Her ne kadar Çankaya'daki kutlamaların merkezi Anıtkabir'in yanındaki Anıtpark olsa da, "Cumhuriyetimizin 100. Yılı" kutlamaları Çayyolu, Kızılay, Bahçelievler, İsmet İnönü Parkı ve Kuğulu Park'ta bando ve halk oyunları gösterileri ile de kentin dört bir yanında sürüyor olacak ve Cumhuriyet otobüsü de gün boyu Çankaya’nın kutlama noktalarında marşlar eşliğinde bayrak dağıtımı yapacak. 

Aynı zamanda Kızılay'daki etkinliklerin ardından Çankaya Belediyesinin Eskişehir Yolu'nda inşa ettiği Atatürk Anıtı'nın açılışı da yapılacak.  
 
Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, “Bu ülkenin birliğe, beraberliğe ve kardeşliğe ihtiyacı var. Bu ülkenin Cumhuriyetle, demokrasiyle, evrensel insan hak ve özgürlükleriyle yönetilmesi için mücadele veriyoruz. Biz milletin egemenliğine inanıyoruz. Biz bu ülkenin her karışında, barışın ve kardeşliğin tesis edilmesini savunuyoruz. Cumhuriyetimizin 100. yılında, cumhuriyetimizi yaşatma inancıyla ellerimizde meşalelerle Ata’mızın ebedi istirahatgahı Anıtkabir’in yanı başındaki Anıtpark’a yürüyeceğiz. Yüreğinde Atatürk sevgisi, cumhuriyet sevgisi olan her vatandaşımızı bu yürüyüşe ve Cumhuriyet Bayramı konserine davet ediyorum” diyerek, tüm Ankaralılarla birlikte Cumhuriyet coşkusunu yaşama arzusunda olduklarını da dile getirdi. 

Bu vesile ile ben de herkesin Cumhuriyet Bayramı’nı kutluyor ve Mustafa Kemal Atatürk’ün İzmir Kız Öğretmen Okulu’nun açılışında yaptığı konuşmadan bir bölümü sizlerle paylaşıyorum:

“Cumhuriyet nedir ve sultanlıktan farkı nedir? Cumhuriyet fazileti ahlâkiyeye müstenit bir idaredir. Cumhuriyet fazilettir. Sultanlık korku ve tehdide müstenit bir idaredir. Cumhuriyet idaresi faziletli ve namuskâr insanlar yetiştirir. Sultanlık korkuya, tehdide müstenit olduğu için korkak, zelil, sefil, rezil insanlar yetiştirir. Aradaki fark bunlardan ibarettir."