Her ne kadar kültür sanat işleri genellikle İstanbul’da hareketli oluyor dense de, sanat sever Ankaralılar da oldukça fazla ve sanata canı gönülden sahip çıkmaktalar. Sanatçılar da her fırsatta Ankara seyircisinin bir başka olduğunu dile getirirler. 

Tabii sanata ve sanatçıya duyulan sevginin de, kurum ve kuruluşlar tarafından desteklenmesi ve sanat severlerle buluşmaları için alan açılması gerekmekte ve bu görevi de yerel yönetimler buldukları her alanda gönülden yerine getirmekteler. 

Çankaya Belediyesi de sanata ve sanatçıya destek vermeye devam ediyor ve eylül ayında 3 konser, 9 sergi, 3 film gösterimi, tiyatro ve panel etkinlikleri ile beraber yeni sezona başlıyor. 

22-23-24 Eylül’de saat 19.00’da Çankaya Belediyesi Ahlatlıbel Atatürk Parkı’nda Sound Of Europa 2 konserleri gerçekleşecek. Tamamiyle ücretsiz olarak gerçekleştirilecek etkinliklerin ilk gününde Kid Colling, Sunkissed Child, Chefket ve  Candlelight Ficus da sahne alacak. 

23 Eylül’de de Effetto Carsico Trio, Vila Navio ve 24 Eylül’de ise Monika Bulanda Trio, Sarp Keskiner & Jan Mittendorp Duo, Deli Teli Çankayalılara müzik ziyafeti verecek.

Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi de iki resitale ev sahipliği yaparak, Şafak Ceyhan, Erkan Karagülle ve Nazlı Hacıalioğlu’nu 29 ve 30 Eylül’de sanat severlerle buluşturacak.

Çankaya Belediyesi Eylül ayında 9 yeni sergiyi de Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde sanat severlerle buluşturacak. Sivas konulu Asaf Koçak Portre Karikatürleri Sergisi, Cumhuriyet’in 100. Yılında Sinemanın Büyüsü, Kafkasya Efsaneleri, Amberin Sırları Fotoğraf Sergisi, Yüzüncü Yılda Yüz Yüze, ODTÜ’de Doğanın Suyu-Sesi-Nefesi Fotoğraf Sergisi ve Atölyeler Ortak Sergisi, Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde düzenlenecek.

Zülfü Livaneli Kültür Merkezi’nde de Başkalarının Sergisi, Fikret Otyam Sanat Merkezi’nde ise Başka Bir Yerde Sekiz Dakika Üç Saniye Sergisi Başkentli sanat severlerle buluşacak.

Ankara Japon Filmleri Günü 16 Eylül’de, ödüllü yönetmen Cihan Abdal’ın Zamangah filmi de 28 Eylül’de Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi’nde gösterimde olacak.

Doğan Taşdelen Çağdaş Sanatlar Merkezi 27 Eylül’de, ‘Karakırmızı’ adlı yapıtı ile Şair Ertuğrul Özüaydın’ın Ceyhun Atıf Kansu Şiir Ödülü’nü alacağı Ceyhun Atıf Kansu Şiir Ödül Töreni’ne ev sahipliği yapacak. Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen’in ev sahipliğinde düzenlenecek Dil Devrimi’nin 91. Yılı Kutlama etkinliği de yine DTÇSM Sabahattin Ali Konferans Salonu’nda 26 Eylül saat 17.00’de gerçekleşecek.

Avrupa Ulusal Kültür Enstitüleri Ağı EUNIC, Avrupa Miras Günleri’nin ikincisini 16 ve 17 Eylül 2023’te Ankara’da düzenliyor. Yedi Avrupa Büyükelçiliğinin dahil olduğu etkinlikte rehberli turlar, sergiler, konserler ve şehir turları ile Ankara’nın tarihi, sanatı ve mimarisi yeniden keşfedilecek.
 
Çankaya Belediyesi’nin eylül ayı kültür sanat etkinliklerinin detaylarına ulaşmak isteyenler için Belediye’nin kültür sanatla ilgili internet sitesinin adresini buraya bırakıyor ( https://kultursanat.cankaya.bel.tr/ )  ve herkese sanat ile dolu dolu geçecek zamanlar diliyorum.