Bugün itibariyle Güçlü Anadolu Gazetesi’nin internet ayağında ben de haftalık yazılarımla sizlere seslenmeye çalışacağım. Öncelikle gönülden merhabalar. Elimden geldiğince Ankara’nın yerel yönetimleri ile ilgili bir şeyler karalayacağım. Sizlerin de değerli yorumlarını bekliyorum.

Yerel yönetimlerde kurumlar arası işbirliğinin çok önemli olduğunu düşünüyorum. Gözlemlerime göre de Ankara Büyükşehir Belediyesi bunun hakkını veren belediyelerden. Birçok kurumlarla işbirliği yapıyor, birçok projeye imza atıyor.

Son olarak ise Ankara Büyükşehir Belediyesi ile Türkiye Barolar Birliği arasında “Ortak Hizmet Projesi” protokolünün imzalandığına ilişkin haberler okudum. Başkanlık Makamında gerçekleşen imza töreninde protokolü ABB Başkanı Mansur Yavaş ve Türkiye Barolar Birliği Başkanı Erinç Sağkan imzaladı.

İmzalanan protokolü Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, sosyal medya hesaplarından yaptığı paylaşımla duyurdu. Yavaş, “Hem Ulus'u canlandırmak hem de mesleğe yeni başlayan avukatlara destek olmak amacıyla Türkiye Barolar Birliği ile sevindirici bir protokol imzaladık. Ulus İş Hanı’nın uygun görülen kısımlarını büro açma imkânı olmayan yeni mezun avukatların kullanımına açacağız” ifadelerini kullandı.

Ulus’un ayağa kalkması için bölgeyi canlandırmaya yönelik adımlar atan Ankara Büyükşehir Belediyesi imzalanan protokol kapsamında; Ulus İş Hanı’nın uygun görülen kısımlarını Türkiye Barolar Birliği’ne ve Ankara Barosu’na tahsis edileceğini duyurdu.

Tahsis edilen kısım yeni mezun avukatların büro olarak kullanabileceği bir alan haline getirilecek. Avukatlar, söz konusu alandan randevulu sistemle ücretsiz olarak faydalanabilecek.

Yazımın başında da dediğim gibi iş birliği, fikir alışverişi, maddi ve manevi destek yerel yönetimler için çok önemli. ABB de akıl ve bilimden yana olan bütün kurumlarla işbirliği yapmaya hazır olduğunu ifade etmişti. Umarım devamı gelir.