Kişisel gelişim konularından en çok üzerinde durulan konulardan birisi insanların birbirlerine hayır diyebilmeyi öğrenmeleri konusu. Peki bu konu neden bu kadar önemli? Yani birini reddetmek nasıl kişiliğimiz üzerinde etki bırakıyor.

Sevdiğimiz insanlara karşı çoğu zaman kırıcı olmamaya çalışıyoruz. Onların bir şeye ihtiyaçları olduğunda yanlarında olmak, yardımlarına koşabilmek hepimiz için çok önemli. Ama bazı anlarda yapamayacağımız, içimizden gelmeyen durumlarda kendimize dur demeyi öğrenmemiz gerekiyor. O ne der, bu ne der, acaba ayıp olur mu diye düşünürken aslında kendimize haksızlık ediyoruz.

İnsanlar için içimizden gelmeyen hiçbir şeyi yapmamalıyız. Bu kişiliğimizin oturmasında ve hayat görüşümüzün, hayata karşı duruşumuzun belirlenmesinde en önemli unsurlardan birisi… Bunun adı hayırsızlık, ya da vefasızlık kesinlikle değil. Sizden bir şey isteyen, sizi bir şeye davet eden insanlara eğer bunu yapmak istemiyorsanız hayır demelisiniz. Bunu yapmak çoğu zaman çok zor…

Karşı taraf kırılır mı, benim hakkımdaki düşünceleri değişir mi diye düşünürken kendimizi bir anda kendi istediğimiz şeyi yaparken değil başkalarının bizden istediklerini yaparken buluyoruz. Durum böyle olunca da kendi kişiliğimizden taviz vermeye başlıyoruz ve bu durum bütün hayatımızda her an karşımıza çıkmaya başlıyor. Bir anda hiçbir şeye hayır diyemeyen, başkalarını memnun etmek için sadece kendinden fedakarlık veren bireyler ortaya çıkıyor. Bu durum bir yerden sonra özgüvensizliğin de ortaya çıkmasına neden oluyor.

Kendi istediğini söyleyemeyen yalnızca başkalarının onun hakkındaki düşüncelerini önemseyen birey, birey olmaktan çıkıyor. Bu durumun bir değir olumsuz yanı da insanların bir yerden sonra sizin bu zaafınızı fark etmesiyle başlıyor. İnsanlar sizi kullanmaya başlıyor. Hayır diyemediğinizi bir kere fark eden birisi emin olun bu durumu her konuda size karşı kullanacaktır. Bir yerden sonra da kişilik buhranı yaşamanıza neden olacaktır. Bunun önüne bir an önce geçmezseniz yalnızca kırılan siz olacaksınız. Gönülden yapılmayan hiçbir şey de zaten iyi sonuçlar doğurmuyor. Mutlaka sizi kendinize getirecek bir sonla karşılaşıyorsunuz. Topluma ‘hayırlı’ bireyler olmamız dileğiyle…