Her gün okullarda en azından bir öğünü öğrencilere ücretsiz şekilde ulaştırabilmek, toplum sağlığının sürdürebilirliği açısından oldukça önemli. Bu zorlu ekonomik koşullarda, hem aileler çocuklarının beslenme çantaları için sağlıklı ürünleri düzenli olarak alabilecek miyiz kaygısını yaşıyorlar, hem de alamama durumunda çocuklarının sağlıklı gelişimi için haklı olarak endişeleniyorlar. 

Sosyal belediyeciliğin gereğini yerine getiren ve çocuklara en azından bir öğün yemeği okullarda ulaştırmak gayesiyle hareket eden, 3 bin öğrencinin sırasına kadar sıcak öğle yemeklerini geçtiğimiz dönemde de ulaştıran Çankaya Belediyesi, yeni eğitim öğretim döneminde de aynı uygulamaya devam ediyor. 

Ailelerin bu zorunlu ve stresli günlerinde çocukların beslenme çantalarına ne koyacağız endişesini gideren Çankaya Belediyesi, hem de ekonomik olarak zorlukta olan ailelerin çocuklarına, en azından günde bir öğün sağlıklı, vitamin ve mineraller açısından da yeterli öğünleri ulaştırmış oluyor.

Çankaya Belediye Başkanı Alper Taşdelen, bu uygulamaya dair, “3 bin ilkokul öğrencimizin sıcak öğle yemeğini sıralarına kadar götürüyoruz. Gönül isterdi ki bu hizmete hiç ihtiyaç duyulmasın. Ancak yaşanan ekonomik zorluklar nedeniyle aileler çocuklarının beslenme çantasına ne koyacaklarını düşünür hale geldiler. Bu zor günlerde yanlarında olalım, katkı sunalım istedik. 4 bin üniversite öğrencisine de her akşam ücretsiz akşam yemeği veriyoruz. Belediyemizin imkânları ölçüsünde eğitim dönemi boyunca hem üniversitede okuyan gençlerimize hem ilkokul öğrencilerimize destek olmaya devam edeceğiz” şeklinde konuşarak, bu uygulamalarda kararlı olduklarını ve sürdüreceklerini belli ediyor. 

Ailelerin, en önemlisi de çocukların yanında yer alıp, sağlıklı nesillerin büyütmesine destek olan ve sosyal belediyecilik şiarıyla böylesi kıymetli projelere imza atan yerel yönetimleri destekliyor, sağlıklı gıdaya ulaşmanın bir hak olduğunu biliyor ve tüm çocukların sağlıklı bir şekilde büyüyebilmesi için gerekli olan gıdaların bütün okullarda çocuklara ücretsiz şekilde ulaştırılmasını diliyorum.