Köklerinin çamurda, gövdesi suyun altında, yapraklarının ise suyun üzerinde olmasından dolayı yaşamın farklı yönlerinde var olan zorluklar ile başa çıkmanın da sembolü olarak bilinen lotus çiçeği, en çok karşılaştığımız ve anlamı derin olan simgelerdendir. Nelumbonaceae ailesinin üyesi olan lotus, mitolojide de kendine yer edinmiştir. Topraktan bağımsız olarak, su yüzeyinde yaşayan lotus bitkisi, taze, tertemiz ve berrak bir görünüme sahiptir.

wsp9iv

LOTUS ÇİÇEĞİ ÖZELLİKLERİ NELERDİR?

Nelumbonaceae ailesinin bir üyesi olan lotus çiçeği, mitoloji içerisinde de kendine yer edinmeyi başarmış çiçekler arasında yer alır. Topraktan bağımsız şekilde su yüzeyinde yaşamakta olan lotus bitkisi; berrak, temiz ve taze bir görünüme sahip olması ile bilinir.

Geçmiş dönemlerde Budizm ve Hinduizm gibi dinler için kendini bulmayı ve iç dünyayı temizlemeyi simgeleyen lotus çiçeği, aynı zamanda Nilüfer çiçeği ile de benzerlik gösterir.

Pek çokları için kutsal olarak görülen bu çiçek, aynı zamanda sonsuz yaşamın simgesi olarak da tanımlanır.  Tohumları dahi birkaç yüzyıl susuz şekilde saklanabilen lotus çiçeği özellikleri son derece büyüleyici olup çiçeği yetiştirmek ise oldukça zahmetlidir.

Lotus çiçeği yuvarlak çan şekline benzer bir görünüme sahiptir. Aynı zamanda simetrik bir yapısı vardır. Lotus çiçeği yalnızca suyun üzerinde değil suyun altında da son derece uzun süreler boyunca kalabilir. Pek çok dini inançta ve kültürde lotus çiçeği özellikleri son derece büyük bir öneme sahiptir.

Birçok dinde zenginlik, aydınlanma ve doğum gibi anlamları temsil eder.

Kiri tutmayan yapıları vardır

Gelinim Mutfakta Taş Ekmeği tatlısı nasıl yapılır? Gelinim Mutfakta Taş Ekmeği tatlısı nasıl yapılır?

Kendini temizleyerek saflığı ve duruluğunu gösterir

Lotus çiçeğinin boyu 3 metreye kadar ulaşır

Farklı renklere sahip olan lotus çiçeği hakkında yapılan bazı araştırmalarda bu çiçeğin özütlerinin antioksidan, anti-inflamatuar ve anti-kanser özellikleri olduğu düşünülüyor.

LOTUS ÇİÇEĞİ RENKLERİ VE ANLAMLARI NELERDİR?

Lotus çiçeği, doğu kültürlerinde ve diğer bazı kültürlerde önemli bir sembol olarak kabul edilir. Renkleri, genellikle farklı anlamlar ve sembolik anlamlar taşır. Bu renklerin anlamları, farklı kültürler ve inanç sistemleri arasında değişebilir, ancak yaygın olarak kabul edilen anlamları şunlardır:

Beyaz Lotus Çiçeği: Saflık, masumiyet, saflık ve aydınlanma ile ilişkilendirilir. Aynı zamanda birçok doğu kültüründe ruhaniyetin sembolü olarak görülür.

Pembe Lotus Çiçeği: Sevgi, zarafet, zarafet ve diğer insanlarla uyum içinde olma anlamına gelir. Aynı zamanda Buddha'nın sevgi ve şefkat sembolü olarak da görülür.

Mavi Lotus Çiçeği: Bilgelik, zeka ve ruhsal gelişimle bağlantılıdır. Birçok kültürde ruhun ve zihnin yükselişini sembolize eder.

Kırmızı Lotus Çiçeği: Tutku, sevgi ve bağlılıkla ilişkilidir. Aşkın sembolü olarak kabul edilir ve bazı yerlerde güç ve enerji sembolü olarak da görülmektedir.

Altın Lotus Çiçeği: Zenginlik, bolluk ve refahın sembolüdür. Genellikle maddi başarıyı ve başarıyı temsil eder.

81IyREiSTfL._AC_UF350,350_QL80_

mavi-lotus-650x410

Haber Merkezi