Tüm dünyada araç sayısı arttıkça ulaşım da bir sorun haline gelmeye başladı. Nüfus artışına paralel olarak artan araç sayısı insanların hayatını cehenneme çevirmekten de geri durmadı. Ulaşım çilesinin bir hayli fazla olduğu ülkelerden birisi ise Türkiye. 

Türkiye’nin hemen hemen bütün büyükşehirlerinde ulaşım sorunu var. Metropoller de ise bu sorun daha fazla. Tabi ki akla ilk gelen şehir İstanbul… 
Ankara’da ulaşım sorunu İstanbul’a göre bir nebze daha iyi olsa da Ankara için de ulaşım sorunu yok diyemeyiz. Özellikle okullar açıldıktan sonra bu sorun ya da çile kendini daha çok göstermeye başlıyor.
Sabahları belirli saatlerde bir yerden bir yere gitmek neredeyse dert. Keza akşamları, o da öyle…
Büyükşehir Belediyesi’nin bu sorunu az da olsa çözebilmek için 65 yaş ve üstünün ücretsiz otobüs kullandığı saatlere yönelik düzenleme getireceği konuşuluyor. Bu çözüm sorunu az da olsa çözer mi? Çözer… 
Tıklım tıklım otobüslerde seyahat edene kadar ömürden ömür gidiyor dersem abartmış olmam. Mesafe kısa dahi olsa trafikten dolayı bir yerden bir yere gitmek (Ankara gibi düzenli bir şehirde) bazen insanın saatlerini alabiliyor. 
Bir de otobüs durakları var ki ondan da bahsetmemek olmaz. Hem her durakta yağışlarda korunmak için kapalı alanı bulmak zor. Bulsak da küçük oluyor, herkesin sığması zor. Çünkü otobüs durakları özellikle sabah ve akşamları işçi saatlerinde çok kalabalık oluyor. O kalabalık durakta korunaklı bir yere geçmek neredeyse imkansız oluyor. 
Toplu taşıma araçları ile seyahat etmek bu şartlarda yapıldığından haliyle insanlar da özel araca yöneliyorlar ve artık her evde neredeyse en az bir tane araba bulunuyor. Çünkü ulaşım politikaları insanları toplu taşımaya sevk edecek düzeyde değil. Aksine insanları zorla özel araca itiyor. Hal böyle olunca trafik de içinden çıkılmaz vaziyeti alıyor. 
Burada yapılacak şey ise yöneticilerin ulaşımı kolaylaştıracak, insanları toplu taşıma araçlarından nefret ettirecek politikalardan kaçınmalarıdır. Umuyoruz ki yeni ulaşım politikaları hepimizin yüzünü güldürecek politikalar olacaktır.