Komediden bilim kurguya, dramdan aksiyona, binlerce içeriği izleyici ile buluşturan Netflix, her geçen gün yeni içeriklerini izleyici karşısına çıkarmaya devam ediyor.

Yalnızca dizi, film değil belgesel, biyografik içerikler de sunan platformun kullanıcı sayısı da oldukça fazla. Dünyanın dört bir yanında içeriklerin tek bir yerde buluşturulduğu platformda ne izleyeceğini bulamayanlar için beğendiğim korku temalı dizileri derledim.

Diğer türlerden tamamen ayrılan ve büyük bir kitlesi olan korku temalı yapımlar gündemden düşmüyor. Ancak etkileyici korku temalı dizilere rastlamak biraz zor. Bu sebepten fantastik dizi izlemeyi sevenler araştırma yapıyor. İşte çok beğeneceğiniz korku temalı diziler...

Stranger Things 

Karakterleri, atmosferi, oyunculukları ve senaryosu ile yayınlandığı ilk günden itibaren büyük beğeni toplayan Netflix korku dizisi Stranger Things, En İyi Drama Dizisi dalında da Emmy ödülü sahibi. 3. sezon için onay alan dizinin, 4. veya 5. sezonu ile final yapması planlanıyor. Şu anda 2 sezon halinde yayınlanmış 17 bölüme sahip olan Stranger Things, en iyi yabancı korku dizileri arasında yer alıyor.

Dizi, 1980’lerin başında, kurgusal bir kasaba olan Hawkins, Indiana’da geçmektedir. Kasabada bulunan Hawkins Ulusal Laboratuvarı, dışarıdan bakıldığında ABD için bilimsel araştırmalar yapmakta olan bir kurumdur. Ancak gerçekte laboratuvarda paranormal alanlarda insanlar üzerinde deneyler yapılmaktadır. Deneyler sırasında, kaza eseri “Baş Aşağı” olarak adlandırılan ve paralel bir evrene açılan bir portal yaratılır. Bu durum, kasabanın sakinlerini olumsuz yönde etkilemeye başlar. Joyce Byers’ın (Winona Ryder) küçük oğlu Will de, Baş Aşağı’dan gelen bir yaratık tarafından kaçırılır. Laboratuvardan kaçan esrarengiz küçük kız Eleven (Millie Bobby Brown), sahip olduğu güçler sayesinde, Will’in arkadaşlarına küçük çocuğu arama çabalarında yardımcı olmaya başlar.

Chilling Adventures of Sabrina 

2018 yapımı Netflix korku dizisi olan Chilling Adventures of Sabrina, Archie Comics’in aynı adlı çizgi roman serisinden uyarlanmıştır. Eleştirmenlerden ve izleyicilerden olumlu yorumlar alan dizi, Netflix’in en iyi korku dizileri arasına girmeyi başarmıştır. İlk sezonunda 11 bölüme sahip olan Chilling Adventures of Sabrina, ikinci sezon onayı almasının ardından 16 yeni bölüm ile tekrar izleyici karşısına çıkmaya hazırlanıyor. Dizinin, 2018 Dorian Ödülleri’nde de bir adaylığı bulunuyor.

Riverdale adlı bir kasabada yaşayan Sabrina Spellman (Kiernan Shipka), yarı insan, yarı da cadıdır. 16 yaşına girmesine kısa bir zaman kalmışken genç kız zor bir karar vermek zorundadır: Ya insan olmayı seçecek, ya da güçlerinden vazgeçmeyecektir. Ancak bu kararı verirken kendisini, ailesini, arkadaşlarını ve tüm insanlığı tehdit eden karanlık güçleri de göz önünde bulundurması ve bu güçler ile savaşmaya hazır olup olmadığını belirlemesi gerekmektedir.

Santa Clarita Diet (2017)

Ünlü oyuncu Drew Barrymore’un başrolde olduğu Santa Clarita Diet, izleyicelerden aldığı olumlu eleştiriler sayesinde en sevilen Netflix korku dizileri arasında yer almayı başarmıştır. İzleyenlerin hem korkmasını hem de gülmesini sağlayan dizi, 2019 Writers Guild of America’da komedi dalında adaylar arasında bulunmaktadır. An itibari ile 2 sezon ve 20 bölüme sahip olan dizi, 2019’un ilerleyen zamanlarında 3. sezonu ile Netflix’e geri dönecek.

Joel (Timothy Olyphant) ve Sheila Hammond (Drew Barrymore), Kalifornia’nın Santa Clarita bölgesinde yaşayan, emlakçılık yapan ve Abby (Liv Hewson) adında bir kızları olan, sıradan bir çifttir. Her şeyi sıradan bir şekilde yaşayan çift, Sheila’nın talihsiz bir şekilde zombiye dönüşmesi sonucunda kendilerini zorlu bir mücadelenin içinde bulurlar. Hem Sheila’nın insan etine karşı duyduğu açlık sorununu çözmeleri, hem de meraklı komşularını şüphelendirmemeleri gerekmektedir. 

 
The Haunting of Hill House 

Shirley Jackson’ın 1959 yılında çıkan aynı adlı kült romanından uyarlanan 2018 yapımı Netflix korku dizisi The Haunting of Hill House, en iyi korku dizileri arasında yer almaktadır. İzleyenlerde psikolojik sorunlara sebep olduğu söylenen Netflix orijinal dizisi, Ekim 2018’de yayınlanan 10 bölümün ardından sona ermiştir. The Haunting of Hill House, 2019 Art Directors Guild ve Writers Guild of America’da birer adaylığa sahiptir.

1992 yılında, Hugh (Henry Thomas) ve Olivia Crain (Carla Guigino), çocukları ile Tepedeki Ev’e taşınırlar. Ailenin isteği, taşındıkları eski evi onarıp sattıktan sonra, buradan elde ettikleri para ile Olivia’nın tasarlamış olduğu kendi evlerini inşa etmektir. Tadilat işlerinin uzamasıyla evde daha uzun süre yaşamak zorunda kalan aile, bir süre sonra, gittikçe artan paranormal olaylar yaşamaya başlar. Bu olaylar yüzünden trajik bir kayıp yaşayan aile, evden taşınmaya karar verir. Yaşadıkları kayıptan yirmi altı yıl sonra, Crain kardeşler ve babaları, Tepedeki Ev ve evin kendilerine yaşattıkları ile yüzleşmek zorundadırlar.

Ghoul 

2018 yapımı korku dizilerinden biri olan Ghoul, 3 bölümlük bir mini dizi olarak yayınlanmıştır.  Ghoul, Netflix’in Hindistan yapımı ikinci dizisi olma özelliğini taşımaktadır. Dizi, başarılı senaryosu ve oyunculukları ile eleştirmenler ve seyirciler tarafından oldukça beğenilmiş, olumlu yorumlar almıştır.  Ghoul aynı zamanda, 2018 Hindistan Televizyon Akademi Ödülleri’nde de iki dalda adaylık sahibi olmuştur.

Genç sorgucu Nida Rahim (Radhika Apte), askeri bir hapishanede tutulan, şüpheli ve esrarengiz davranışlar sergilemeye başlayan bir mahkumu sorgulamak ile görevlendirilmiştir. Esrarengiz adamı sorguladığı esnada genç kadın hiçbir şey öğrenememekte, aksine mahkum tarafından en gizli sırları yüzüne vurulmaktadır. Daha detaylı bir araştırma yapmaya karar veren Nida, ne pahasına olursa olsun adamı çözmek zorundadır, bu onun için artık bir ölüm kalım meselesidir. Çok geçmeden adamın sırrı çözülmeye başlar ve Nida kendisini paranormal olayların içinde bulur.

Diablero

Meksika yapımı 2018 Netflix korku dizisi Diablero, Fransico Haghenbeck’in El Diablo me obligó adlı kitabından uyarlanmıştır. Seyirciler tarafından oldukça beğenilen Netflix orijinal dizisi, 1 sezon olarak yayınlanan 8 bölümden oluşmaktadır.

Dizinin konusu, papaz Ramiro Ventura (Christopher Von Uckermann) üzerinden anlatılmaktadır. Papaz Ventura, Diablero lakaplı, şeytan avcısı Elvis Infante’nin (Horacio Garcia Rojas) yardımına ihtiyaç duymaktadır. Bir süper kahraman olan Nancy Gama’nın (Giselle Kuri) da aralarına katılması ile bu umulmadık ekip, kendisini insanlığın kaderini belirleyecek mücadelelerin ortasında bulur.

Slasher 

Kanada yapımı Netflix korku dizisi Slasher, Netflix’in sevilen dizleri arasında yer almaktadır. Karakterleri, başarılı oyuncu kadrosu ve senaryosu ile oldukça beğeni toplamış olan dizi, eleştirmenler tarafından "bir dizi içerisinde başka bir dizi" olarak da tanımlanmıştır. 2 sezonda 16 bölüm olarak yayınlanmış olan dizi, 3. sezon onayının ardından 2019’un ilerleyen aylarında Netflix’e geri dönmeye hazırlanıyor. Slasher’ın aynı zamanda bir ödülü ve 3 adaylığı da bulunmaktadır.

Sarah Bennett (Katie McGrath) eşi Dylan (Brandon Jay McLaren) ile birlikte, doğduğu kasaba olan Waterbury’deki ailesinin evine geri döner. Anne ve babası 1988 yılında bu evde öldürülmüşlerdir. Sarah’nın kasabaya dönmesi ile, kasabada tüyler ürpertici cinayetler işlenmeye başlanmıştır. Cinayetleri işleyen katili daha iyi anlamak isteyen Sarah, anne ve babasının katili Tom Winston’ı (Patrick Garrow) görmeye karar verir. Tom’un Sarah’ya vereceği tavsiyeler, kasaba sakinlerinin hayatta kalabilmeleri için gerekli ipuçlarını barındırıyordur.

Castlevania

Aynı adlı Japon video oyunu serisinden uyarlanan Netflix korku dizisi Castlevania, Netflix’in en sevilen ve en başarılı dizileri arasında yer almaktadır. Japon anime kültüründen esinlenilerek hazırlanan dizi, özellikle anime tutkunlarının vazgeçilmezi. 2 sezon halinde yayınlanmış 12 bölüme sahip olan korkutucu vampir dizisi Castlevania, aldığı 3. sezon onayının ardından Netflix’e geri dönmeye hazırlanıyor. Dizi aynı zamanda 1 ödül ve 4 adaylık kazanarak başarısını kanıtlamıştır.

Dizide, bütün dünyada bir efsane haline gelmiş olan ikonik vampir Kont Dracula (Graham McTavish), eşinin asılsız iddialar sonucu yakılarak can vermesinin ardından Wallachia halkına karşı kin beslemeye başlamıştır. İntikam almak isteyen Dracula, halka yaptıklarının cezasını canlarıyla ödetmek istemektedir. Planını gerçekleştirmek isteyen Kont, şeytanlardan bir ordu kurarak Wallachia’yı kontrolü altına alır. Bu duruma daha fazla katlanmak istemeyen canavar avcısı Trevor Belmont (Richard Armitage) ise, kendi ekibini kurar ve Dracula’ya karşı savaş açar.