DSÖ’den yapılan açıklamada Mexico City'de ateş, nefes darlığı, ishal ve mide bulantısı şikayetleriyle hastaneye kaldırılan 59 yaşındaki bir hastanın 24 Nisan'da hayatını kaybettiği belirtilirken, vakanın kuş gribinin A(H5N2) varyantından kaynaklanan ölümcül bir vakayı bildirdiği kaydedildi. Enfeksiyonun kaynağının belirsiz olduğu belirtilen açıklamada, “Bu vakada virüse maruz kalınan kaynak şu anda bilinmemekle birlikte, Meksika'daki kümes hayvanlarında A(H5N2) virüsleri rapor edilmiştir" ifadeleri kullanıldı. Öte yandan, hayatını kaybeden hastanın kümes hayvanları veya diğer hayvanlarla temasının bulunmadığı, ancak birçok farklı sağlık sorununun olduğu belirtildi.

A(H5N2) NEDİR?

H5N2 Virusu Nedir

AH5N2, Influenzavirus A (kuş gribi virüsü veya kuş gribi virüsü) türünün bir alt türüdür.

A(H5N2) BELİRTİLERİ NELER?

DSÖ’den yapılan açıklamada Mexico City'de ateş, nefes darlığı, ishal ve mide bulantısı şikayetleriyle hastaneye kaldırılan 59 yaşındaki bir hastanın 24 Nisan'da hayatını kaybettiği belirtilirken, vakanın kuş gribinin A(H5N2) varyantından kaynaklanan laboratuvar ortamında doğrulanmış ilk insan ölümü olarak kayıtlara geçtiği ifade edildi.

A(H5N2) VİRÜSÜ NEREDEN BULAŞIR?

Cin Kus Gribi Reu 1591695

Doğal Konak: Yaban kuşları, özellikle su kuşları, A(H5N2) virüsünün doğal konaklarıdır. Virüs genellikle bu kuşlar arasında yayılır ve genellikle hastalığa neden olmaz.

Tetik parmak hastalığı nedir? Tetik parmak hastalığı nedir?

Bulaşma Yolu: Virüs, enfekte kuşların salgıları (tükürük, burun akıntısı, dışkı) ile temas yoluyla yayılır. İnsanlara bulaşma nadirdir ve genellikle enfekte kuşlarla doğrudan temas sonucu gerçekleşir.

Kaynak: Haber Merkezi