Dünya çapında yayılan kuşak sınıflandırılması oldukça merak ediliyor. Bu nesil sınıflandırması bilim, siyaset, demografi, ekonomi, sosyoloji ve klinik psikoloji gibi alanlardan elde edilen verilere göre belirlenmektedir. X,Y,Z kuşağı olarak tanımlanan nesil sınıflandırması bulunmaktadır. Peki, Y kuşağı nedir? Y kuşağı hangi yıllar arasını kapsar? Y kuşağının özellikleri nedir? İşte merak edilenler…

Y Kuşağı Nedir?

Y kuşağı 1980 yılı ile 1999 yılı arasında doğan insanları kapsayan nesil sınıflandırması olarak değerlendirilmektedir. Bu sınıflandırmaya göre bu yıllar arasında doğan bireylerin ortak ve güçlü yönleri bulunmaktadır. Y kuşağı sınıfında yer alan bireylerin ortak özellikleri kuşağın özellikleri kabul edilmektedir. Y kuşağı özellikleri çeşitli veri, araştırma ve analizler sonucuna göre belirlenmiştir.

Y Kuşağı Hangi Yıllar Arasında Doğmuştur?

Netflix Nowhere filminin konusu nedir? Netflix Nowhere filminin oyuncuları kimler?    Netflix Nowhere filminin konusu nedir? Netflix Nowhere filminin oyuncuları kimler?  

Y kuşağı, 1980-1999 arasında doğmuş olan nesle denir. Hem sokakta oynayarak büyüyen hem de teknolojiye ayak uydurmayı başarmış olan bir nesildir.

Y Kuşağı Özellikleri Nelerdir?

Y kuşağı adını İngilizcede yer alan "WHY" kelimesinden alıyor. Sorgulayıcı yapılarından dolayı bu adı alan Y kuşağının özelliklerini şu şekildedir:

-Farkındalık bilinçleri yüksektir.

-Dünyadaki gelişmelere açıktır.

-Sorgulamaya ve araştırmaya meraklıdır.

-İşyerinde esnekliğe önem verirler.

-Evlenme oranları düşüktür.

-Aileyle yaşamaya meyillidirler.

-Kendi yaş grubunun düşüncelerine önem verirler.

-Kendilerini sosyal medya üzerinde rahat ifade ederler.

-Kolay tatmin olmazlar.

Haber Merkezi