Merhaba, Ankara’da sonbahar kendisini iyice hissettirmeye başladı. Hava sıcaklıkları düşmeye başlarken buna bağlı olarak içtiğimiz kahve ve çay miktarları da artmaya başladı.

Bugün sıcak bir kahve içerken Murathan Mungan’ın yazdığı Müslüm Gürses’in eşsiz sesinden Nilüfer’i dinlerken gazetemizi okuyalım.

‘Zamanın eli değdi bize
Çoktan değişti her şey
Aynı değiliz ikimiz de
Zaaflarına bir gece
Hatalarına bir nilüfer
Sevgisizliğine bir kalp verdim’’

Beni etkileyen ve büyüleyen sözler. Gözlerimi kapatıp defalarca dinlediğimi hatırlıyorum, sanki beni ait olmadığım ruhlara sokuyor.

Hatalarına bir nilüfer, her dinlediğimde bu cümleyi nasıl buldu ya nasıl şiirinde nasıl bu kadar güzel kullandı diye defalarca düşündüm.

Bence "Hatalarına bir nilüfer" ifadesi hataların kabulünü ve affını sembolize ediyor. Nilüfer, kirli suya rağmen suyun üzerinde zarif ve güzel bir şekilde açan bir çiçektir. Genellikle safiyet ve temizlikle ilişkilidir. Hatalar, insanların doğasında vardır ve kimse mükemmel değildir. Ancak bu hataları kabullenmek ve hoşgörüyle yaklaşmak, insanların ilişkilerini güçlendirir ve içsel huzurunu arttırır. Nilüfer, bu kabulün bir simgesi olarak kullanılarak, hataların insanların içindeki güzellikleri değiştirdiğini vurguluyor.

Herkes zaman zaman hatalar yapabilir, eksikliklerle dolu olabilir. İnsan bileşenleri karmaşıktır ve hatalar kaçınılmazdır. Ancak bu hataları kabul etmek ve öğrenmek, insanı geliştirir ve güzelleştirir.
Bu parçayı her dinlediğimde üniversite yıllarımdan farklı farklı anılara gidiyorum. Çok farklı ortamlar, dost meclisleri, sıradan insanlar, entelektüel insanlar o kadar geniş bir yelpazesi var ki bu şarkının, herkes dinliyordu.
O zamanlar Müslüm Baba hariç benim hatırladığım Zeynep Casalini söylüyordu bir tek, hatta rocker bir arkadaşımı ikna etmiş ona da Müslüm Baba’dan dinletmiştim. Şimdi Teoman, Gripin, Zeynep Bastık ve değişik coverları dinlesem de hiçbiri

Müslüm baba seviyesine çıkamıyor bence.

Bu arada bunlar nasıl sözler hala inanamıyorum. Murathan Mungan’a şapka çıkartıyorum

‘’Bana beni geri ver
Bir şansım olsun
Başka yer başka zaman
Sensiz ömrüm olsun’’
Bugünlük bu kadar görüşmek üzere hoşça kalın.