Çankaya'da Bayram öncesi denetim Çankaya'da Bayram öncesi denetim

Musiki Muallim Mektebi Müzik Müzesi’nde gerçekleştirilen söyleşiye, Ankara’daki Kültür ve Turizm Bakanlığı müzeleri ve özel müzelerin yetkilileri katıldı. Söyleşide, müzeciliğin ve müzelerin önemi ile birlikte müzelerin tarihi, tanınırlığının arttırılması konuları ele alındı. Yine müzelerin daha etkin ve daha yaşayan mekânlar olması gerektiğinin altı çizilirken, bundan sonra gerek kültür festivallerinde gerekse Müzeler Haftası etkinlikleri kapsamında tüm müzelerin bir araya gelerek ortak çalışmalar düzenlemesi kararlaştırıldı. Müze yetkililerinin sık sık bir araya geleceği söyleşilerin ikincisi, 24 Haziran’da Mamak Belediyesi ev sahipliğinde gerçekleşecek.

Mamak’ta Müzeler Haftası (1)

On müze yetkilisi katıldı

Söyleşiye; Kültür ve Turizm Bakanlığı Etnografya Müze Müdürü Ali Haydar Atalar, Çankaya Belediyesi Abidin Paşa Köşkü Milli Mücadele Müzesi, Satranç Müzesi, Hacettepe Üniversitesi Biyoçeşitlilik Müzesi Altındağ Belediyesi Hacı Bayram Veli Müzesi, Ulucanlar Cezaevi Müzesi, Da Vinci Çocuk Müzesi, MKE İmalat-ı Harbiye Müzesi yetkilileri ile Müzeler Genel Koordinatörü katıldı. Söyleşide Musiki Muallim Mektebi Müzik Müzesi’nin tanıtımına dair neler yapılabileceği konusunun da ele alındığını belirten Mamak Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Umut Özkan, Musiki Muallim Mektebi Müzik Müzesi ve Ankara’daki müzelerin daha görünür bir hale gelmesi için neler yapılabileceklerini görüştüklerini söyledi.

Mamak’ta Müzeler Haftası (3)

Söyleşinin müzecilik faaliyetleri anlamında Başkent’e büyük katkı sunacağını kaydeden Kültür ve Turizm Bakanlığı Etnografya Müze Müdürü Atalar da, “Ankara müzeleri olarak Ankara’ya borcumuzu nasıl ödeyebiliriz bunun derdine düşeceğiz. Bu bir başlangıçtı. Bu başlangıcın da tüm müzecilik faaliyetleri anlamında şehrimize faydalı olmasını temenni ediyorum” dedi. Mamak Belediyesi Musiki Muallim Mektebi Müzik Müzesi’nin de tarihi bir binada vücut bulmuş anlamlı bir müze olduğunun altını çizen Atalar, “Musiki Muallim Mektebi Müzik Müzesi ziyaretçiler için çok anlamlı bir müze” dedi.

Kaynak: Haber Merkezi