"KOBİ'lere 20 milyon TL’ye kadar finansman erişim imkanı” "KOBİ'lere 20 milyon TL’ye kadar finansman erişim imkanı”

ABD bankacılık sistemi bir yatırım hatasıyla çalkalanıyor. Bir yatırımcının tombul parmak hatası olarak adlandırılan bir işlemi nedeniyle tam 61.7 milyon sterlinlik ceza kesildi.

ABD merkezli bankacılık devi Citi'ye, "tombul parmak" hatası nedeniyle İngiltere'de 61,7 milyon Sterlinpara cezası verildi. Londra merkezli bir yatırımcı, yanlışlıkla 1,4 milyar dolarlık hisse sattı.
ABD merkezli Citigroup'a, Avrupa borsalarını kısa süreliğine sarsan 1,4 milyar dolarlık alım satım hatasını önleyemediği gerekçesiyle İngiltere'de toplamda 61,7 milyon sterlin para cezası verildi.

1,4 MİLYAR DOLARLIK HİSSE YANLIŞLIKLA SATILDI

Düzenleyicilerin Citi'nin alım satım kontrollerinin yetersiz olduğunu söylediği "tombul parmak" hatası, Mayıs 2022'de yaşandı.

Borsadaki risklerini en aza indirmek isteyen Londra merkezli bir yatırımcı, borsadaki sepetinden 58 milyon dolar değerinde hisse satmayı amaçladı. Ancak yanlışlıkla 444 milyar dolar değerinde satış sepeti oluşturdu.

Citi'nin kontrol mekanizması, hatalı işlemin 255 milyar dolarlık kısmını engelledi, ancak 189 milyar dolar değerindeki satış emri gerçekleşmiş oldu. Londra merkezli yatırımcı, satış emrinin iptalini verdiği komuta kadar geçen sürede 1,4 milyar dolarlık hisse yanlışlıkla satıldı.

Kaynak: Haber Merkezi