Başkentte yaşayan çocuklar için çocuk dostu projelere imza atan Ankara Büyükşehir Belediyesi, Oyuncak Kütüphanesi Derneği ile beraber Oyuncak Kütüphanesi kurdu. Proje kapsamında oyuncağa erişimi olmayan çocuklar Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanlığına bağlı Ahmetler, Mamak, Sincan, Batıpark ve Altındağ Çocuk Kulübü’nde kurulan kütüphanelere giderek istedikleri oyuncakları belirlenen süre kapsamında evlerine götürebiliyor.

Kadın ve Aile Hizmetleri Daire Başkanlığı ve Oyuncak Kütüphanesi Derneği, oyuncağa erişimi olmayan çocuklar için Büyükşehir Belediyesine ait 5 farklı lokasyonda oyuncak kütüphanesi açtı.

I H S 9362

ÇOCUKLAR ATÖLYE ÇALIŞMALARINA DA KATILABİLİYOR

    Oyuncak Kütüphanesi projesi kapsamında vatandaşların bağış yaptığı oyuncaklar kullanılabilirliğine göre ayrılıyor daha sonra dezenfektan işlemleri yapıldıktan sonra 5 farklı merkeze gönderiliyor.

    Ekonomik sebeplerden dolayı istediği oyuncaklara ulaşamayan çocuklar, merkezlerdeki üyelik işlemleri tamamladıktan sonra seçtikleri oyuncağı eve götürüp oynayabiliyor, belirlenen süre sonrası kütüphaneye getirip teslim ederek, yeni bir oyuncağı alıp götürebiliyor.

    Ahmetler, Mamak, Sincan, Batıpark ve Altındağ Çocuk Kulübü’nde açılan Oyuncak Kütüphanesi’nden yararlanan çocuklar haftanın belirli günlerinde düzenlenen atölye çalışmalarına da katılabiliyor.

I H S 9422

“HAFTADA 250-300 ÇOCUK MERKEZLERDEN HİZMET ALIYOR”

Çankayalı kadınlar okuma yazma sertifikalarını aldı Çankayalı kadınlar okuma yazma sertifikalarını aldı

   Sosyal Belediyecilik anlayışı doğrultusunda çalışmalarını sürdürdüklerini belirten Çocuk Hizmetleri Şube Koordinatörü Nagehan Turpçu oyuncak kütüphanesi ile ilgili şu bilgileri verdi:

“Bugün Sincan Oyuncak Kütüphanesi’ndeyiz. Oyuncak Kütüphanelerimiz, Oyuncak Kütüphanesi Derneği iş birliği ile beş farklı merkezde açıldı. Ahmetler, Sincan, Altındağ, Batıpark gibi farklı merkezlerde hizmet veriyoruz. Hafta sonları ve bazen hafta içleri atölye çalışmaları gerçekleştiriyoruz. Çocuklarımız buraya gelerek oyuncaklarla oyun oynayabiliyorlar eğer isterlerse ödünç alıp götürebiliyorlar ve istedikleri zaman atölye çalışmalarına katılabiliyorlar. Haftada yaklaşık 250-300 çocuğumuz 5 farklı merkezimizden hizmet alıyor. Aynı zamanda oyuncak kütüphanelerimize oyuncak bağışı kabul ediyoruz. Oyuncaklarımızın sıfır olmasına gerek yok ikinci el de kabul ediyoruz ancak oynanabilir şekilde olmasına özen gösteriyoruz.”

I H S 9495I H S 9505

Editör: İrem Akbaş