Rufâi tarikatı merak ediliyor. Arama motorlarında, "Rufâi tarikatı nedir? Rufâi tarikatı ne zaman kuruldu? Ruafai tarikatının lideri kimdir? Ruafailer neden şiş sokuyor? Rufailik Hak mı? Rufai nasıl olunur? Rufai tarikatı hangi mezhepten" soruları aratılıyor. Peki, Rufâi tarikatı nedir? Rufâi tarikatı ne zaman kuruldu? Ruafai tarikatının lideri kimdir? Ruafailer neden şiş sokuyor? Rufailik Hak mı? Rufai nasıl olunur? Rufai tarikatı hangi mezhepten? İşte tüm merak edilenler...

ruafi 4

RUFAİ TARİKATI NEDİR?

Rufai tarikatı veya Rufaiyye, İslam'ın tasavvuf (Sufizm) geleneği içinde yer alan bir tarikattır. Tarikatlar, İslam'ın manevi derinliklerini araştıran ve kişisel ruhsal gelişimi teşvik eden öğretiler ve uygulamalar üzerine kurulmuş geleneklerdir. Rufai tarikatı da bu amaçla kurulmuş bir tarikattır.

rufai

Rufai tarikatı, adını kurucusu Şeyh Ahmed er-Rufai'den almıştır. Şeyh Ahmed er-Rufai, 12. yüzyılda yaşamış bir İslam alimidir ve bu tarikatı kurarak öğrencilere manevi rehberlik yapmıştır. Rufai tarikatı, özellikle Suriye ve Türkiye gibi bölgelerde etkili olmuş ve birçok öğrenciye sahip olmuştur.

ruafi 2

Rufai tarikatının öğretileri, zikir (Allah'ın adını anma), meditasyon, nefis terbiyesi ve manevi rehberlik gibi tasavvuf pratiği ile ilgilidir. Tarikatın öğrencileri, kişisel manevi yolculuklarında Allah'a yaklaşma ve ruhsal olgunluğa ulaşma amacıyla bu pratiği takip ederler.

3-181

Rufai tarikatı, İslam'ın farklı tasavvufi tarikatları gibi kendi öğretilerine ve ritüellerine sahiptir ve bu öğretileri tarikat liderleri tarafından öğrencilere aktarılır. Ancak her tarikat gibi, Rufai tarikatı da zaman içinde farklı yorumlar ve uygulamalar geliştirebilir.

2-194

LİDERİ KİMDİR?

Rufai Şeyhi, Hacı Hasan Küçük'tür.  Küçük, 1942 yılında Niğde ilinin Edikli Kasabasında doğdu. Babası Kamil Efendi, annesi Hamide Hanımdır. 4 Erkek, 1 Kız 5 çocuk babasıdır. İlkokuldan sonra Kuran Kursu’na kaydolarak hafızlığa başladı. Hıfzı her cüzden 2 ile devam ederken babası rahmetli oldu. 13 yaşında babasını kaybedince hafızlık eğitimini bırakarak ailenin tek geçim kaynağı rençberliğe başladı.

1959 yılında Gülizar Hanımla evlendi. Askere gidinceye kadar Edikli Kasabasında rençberliğe devam etti. 1962 yılında askerlik vazifesini İstanbul Kuleli Askeri Lisesi’nde yazıcı olarak (22 ay) yaptı.

24 Haziran 1965 yılında Karabük’e gelerek Demir Çelik Fabrikaları’nda imtihana girdi. İmtihanı kazanarak Haddehaneler Müdürlüğü’nde işçi olarak işe başladı. İş hayatında dürüst ve çalışkanlığı ile herkesin takdirini kazandı.

1-230

HANGİ MEZHEPTENDİR?

“İnşaat yapmak zor” diyerek park arazisinin yerini değiştirdiler “İnşaat yapmak zor” diyerek park arazisinin yerini değiştirdiler

İlk sufi tarikatlardan biri olan Rüfâiyye’nin kurucusu, asıl ismi Ahmed bin Ali el-Mekki bin Yahya olan, Ahmed er-Rüfâi’dir. Aktab-ı Erbaa'dan (Dört Kutup) biri sayılan Ahmed er-Rüfâi’nin tarikat silsilesi Ali’ye dayanır.

3-181

ZİKİR YAPARKEN NEDEN ŞİŞLENİYORLAR?

El Rufai’nin vekilliğini yapan Hacı Abdulkadir Kurt şişlenmek hakkında şunları kaydetti:

“Keramet; hak ve helaldir. Peygamberlikten sonra evliya ve enbiya dönemi başladı. Kerametler keyfi yapılmaz. İhtiyaç olunca yapılır. Şu an yapılan şişlemek sadece çerezdir. Kerametler arasında ateşe girmek, minareden atlamak, kılıç vardır. Ateş, kendisine tapan ateşperestleri yakar ama bizi yakmıyor. Bunda sakınca görenler çıkıp kerameti yapsın, eline iğne batırsın bakalım”

Haber Merkezi