Sinyal alınmayan telefonlar ile ilgili uzun zamandır gündemde olan değişiklik bugün Resmi Gazete'de yayımlandı. Karar göre; 1 yıl boyunca sinyal alınmayan cep telefonlarının IMEI numaraları havuzdan çıkarılacak ve IMEI'ler tamamen kullanılmaz hale gelecek. Bu kararın ne zaman yasalaşacağı ise merak edildi. Peki, sinyal alınmayan telefonlar kapanacak mı, ne zaman kapanacak? IMEI nedir, sorgulama nasıl yapılır? İşte cevabı...

IMEI, cep telefonlarının tanınmasını ve takibini sağlamak için kullanılan uluslararası bir kimlik numarasıdır. Bu numara, cep telefonu üreticisi tarafından her cihazın donanımına atanır ve değiştirilemez. IMEI numarası, telefonun benzersiz bir şekilde tanınmasını ve izlenmesini sağlar.

Mobile Legends Bang Bang M5 turnuvası ne zaman başlıyor ödül havuzu ne kadar? Mobile Legends Bang Bang M5 turnuvası ne zaman başlıyor ödül havuzu ne kadar?
  • Cihaz Takibi: IMEI numarası, kaybolan veya çalınan bir cep telefonunun takibini yapabilmek için önemli bir rol oynar. Cep telefonu sahibi, IMEI numarasını yetkililere bildirerek kayıp veya çalıntı cihazın izini sürme imkanı elde eder.
  • Engelleme ve Kilitleme: Cep telefonu kaybolduğunda veya çalındığında, IMEI numarası kullanılarak cihaz engellenebilir ve kullanılamaz hale getirilebilir. Böylece, yetkisiz kişilerin cihazı kullanması önlenir.
  • Yetkisiz Değişiklikleri Tespit Etme: IMEI numarası, cep telefonu üreticisi tarafından cihazın donanımına atanır ve değiştirilemez. Bu sayede, herhangi bir IMEI değişikliği cihazın güvenliğini riske atar ve yetkililer tarafından tespit edilebilir.

view_turkiyede-rakamlarla-akilli-telefon-kullanimi_20160425134944

SİNYAL ALINMAYAN TELEFONLAR KAPANACAK MI?

Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) tarafından hazırlanan "Elektronik Kimlik Bilgisini Haiz Cihazların Kayıt Altına Alınmasına Dair Yönetmelik'te Değişiklik Yapılmasına İlişkin Yönetmelik" Resmi Gazete'de yayımlandı.

Buna göre, kurumun MCKS'sinde kayıtlı iken son sinyalin üzerinden kesintisiz bir yıl elektronik haberleşme şebekelerinden hizmet almadığı tespit edilen cihazın haberleşme bağlantısı 24 saat içinde kesilecek ve cihazlara ilişkin kimlik bilgileri "siyah liste"ye alınacak. Daha önce bu süre 7 yıldı.

Kimlik bilgisi siyah listeye alınan cihazın bir abone numarasıyla tekrar kullanılması halinde cihaz kullanıcısının elektronik haberleşme hizmetlerinden faydalanma talebi, ilgili abone numarası bilgisiyle birlikte işletmeci tarafından derhal kuruma bildirilecek.

Kuruma yapılan bildirim sonrasında cihazın son kullanıcılarından birine ait abone numarasıyla kullanıldığına ilişkin kurum tarafından yapılan kontrolün olumlu sonuçlanması halinde cihaza ait IMEI numarası tekrar kayıtlı hale getirilerek eşleştirilmiş beyaz listeye alınacak.

NE ZAMAN YÜRÜRLÜLÜĞE GİRECEK?

Başvuru, cihazın son kullanıcısı tarafından e-Devlet kapısı üzerinden yapılabilecek. Yönetmelik, 1 Ocak 2024'te yürürlüğe girecek.

Haber Merkezi