Açık havada oynarken çocukların sürekli olarak gözlem altında tutulmasının önemli olduğunu ifade eden Medicana International Samsun Hastanesi Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Buket Taneri, “Bu sayede ani tehlikeler önceden fark edilebiliyor. Oyun alanının iyi incelenmesi de büyük bir önem taşıyor. Oyun ekipmanlarının sağlam olması, yüzey zeminin düşmeleri emebilecek nitelikte olması gerekiyor. Bisiklet, paten gibi aktivitelerde koruyucu ekipman kullanılmalı. Kask, dirsek ve diz koruyucuları gibi ekipmanların kullanılması, olası yaralanmaların azaltılmasına yardımcı olabilir” dedi.

Sağlıklı gelişim için öneriler
Uzm. Dr. Taneri, sıcak havalarda çocukların daha hızlı susadığına dikkat çekerek, “Düzenli aralıklarla su içilmeli. Güneş ışınlarının zararlı etkilerinden korunmak için güneş kremi, şapka ve güneş gözlüğü kullanımı teşvik ediliyor. Çocukların yaşlarına ve yeteneklerine uygun aktivitelerin tercih edilmesinin hem eğlenceyi sağlayacağı hem de riskleri minimize edecektir. Acil durumlar için temel ilk yardım bilgilerine sahip olmanız önemli. Yaralanma veya kazalarda hızlı ve doğru müdahale hayatidir. Ayrıca, çocuklara güvenli oyun kurallarının öğretilmesinin, paylaşmayı, sırayla oynamayı ve arkadaşlara saygı göstermeyi teşvik edecektir. Toplu alanlarda hijyenik davranışların öğretilmesi de unutulmamalı. Ellerin sık sık yıkanması ve öksürürken ağızın kapatılması gibi hijyen kurallarının öğretilmesi gerektiği vurgulanıyor. Ailelerin, çocukların kendilerine her an ulaşabilecekleri bir iletişim yöntemi bulundurması da öneriliyor. Gerektiğinde iletişim kurabilmenin önemi üzerinde duruluyor. Çocukların açık havada güvenli ve keyifli vakit geçirmeleri için bu önerileri göz önünde bulundurmanın, çocukların sağlık ve güvenliği konusundaki sorumluluğun yerine getirilmesine katkı sağlayacaktır. Son olarak açık havada keyifli vakit geçirmek için alınacak önlemler, çocukların güvenliği ve sağlığı açısından büyük önem taşıyor. Böcek sokmaları ve kene ısırmaları konusunda aileler bilinçli olmalı, bu tarz bir olay yaşandığında mutlaka işin uzmanından destek alınmalı” diye konuştu.

Uzman Psikolog Deniz Erden, toplumda sık görülen öğrenme güçlüğüne karşı uyardı! Uzman Psikolog Deniz Erden, toplumda sık görülen öğrenme güçlüğüne karşı uyardı!

İHA