a

Yolboyu otopark sistemi geliyor

Geçtiğimiz yıl kasım ayında Rüzgarlı Sokak’ta başlatılan ve Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in Ankara genelinde yayılacağını söylediği Yol Boyu Otopark Sistemi’nin ayrıntıları ortaya çıktı.
Ankara Büyükşehir Belediyesi tarafından geçen yıl kasım ayında alınan kararla Ulus’ta bulunan Rüzgarlı Sokak’ta başlatılan ve daha sonra Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçe’in Başkent geneline yayılacağını ifade ettiği Yol Boyu Otopark Sistemi’nin ayrıntıları ortaya çıktı. Yol boyu otoparkların ve açık, kapalı ve çok katlı otoparklarda uygulanacak yeni ücret tarifesi ve sistem kuralları bu ay yapılacak Meclis toplantısında karara bağlanması bekleniyor. Hukuk ve Tarifeler Komisyonu’nda görüşülerek meclise gelecek olan İşletme ve İştirakler Dairesi Başkanlığı’na bağlı Otoparklar Şube Müdürlüğü’nün yazısına göre otoparklarda şu kurallar uygulanacak;
TRAFİK POLİSİ YELEĞİ
Hürriyet’ten Murat Yılmaz’ın haberine göre; Araç otoparktan ayrıldıktan sonra gün içerisinde farklı bir saatte gelince yeni ücrete tabii olacak. Süre kargaşasına son vermek için otopark görevlilerince el terminali kullanılması zorunlu olacak. Otopark çalışanları özellikle trafik polislerinin kullandığı ikaz yeleklerinden tek tip kıyafet giyecek.
İKİLİ DENETİM YAPILACAK
Çalışanların vatandaş tarafından rahatlıkla görülebilecek bilgilerinin yer aldığı yaka kartı takması zorunlu olacak. Fiyat tarifesi otoparklarda vatandaşların görebileceği uygun yerlere asılacak. Otoparklar Zabıta Dairesi Başkanlığı ile İşletme ve İştirakler Dairesi Başkanlığı tarafından denetlenecek. Hukuk ve Tarifeler Komisyonu’nda değişiklik yapılmazsa 2017 yılında tüm otoparklarda tüm araçlar için KDV dahil uygulanacak ücret tarifeleri ise şöyle olacak:
YOL BOYU OTOPARKLAR
0-15 dakika: Ücretsiz
15 dakika-1 saat arası: 5 TL
1-2 saat arası: 7 TL
2-4 saat arası: 10 TL
Tam gün (24 saat): 14 TL
AÇIK OTOPARKLAR
İlk bir saat: 5 TL
1-2 saat arası: 7 TL
2-4 saat arası: 10 TL
Tam gün (24 saat): 14 TL
ÇOK KATLI VE KAPALI OTOPARKLAR
İlk 1 saat: 6 TL
1-2 saat arası: 9 TL
2-4 saat arası: 12 TL
Tam gün (24 saat): 16 TL

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Mersin’li afetzedelerin borçları ertelendi

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.