Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ve Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi arasında yapılan anlaşma doğrultusunda Ankara, Ege, Gebze Teknik ve İstanbul Teknik üniversiteleri bünyesinde 4 yeni siber güvenlik meslek yüksekokulu açılacak. Bu yüksekokullarda eğitim alan öğrencilerin iş bulma olanaklarını artırmak amacıyla sektörün önde gelen firmalarıyla işbirliği yapılacak. İşte haberin detayları...

YKS yerleri belli oldu mu? Sınav yerleri açıklandı mı? Sınav yeri sorgulama ekranı YKS yerleri belli oldu mu? Sınav yerleri açıklandı mı? Sınav yeri sorgulama ekranı

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), dijital güvenlik ihtiyacını karşılamak için 4 üniversitede siber güvenlik meslek yüksekokulu açma kararı aldı. Bu yüksekokullarda öğrencilere siber güvenlik konularında teorik ve pratik eğitim verilecek, işbirliği yapılarak istihdam olanakları sağlanacak.

SİBER GÜVENLİK MESLEK YÜKSEK OKULLARI AÇILACAK

Yükseköğretim Kurulu (YÖK) ve Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi'nin işbirliğiyle gerçekleşecek olan proje kapsamında Ankara, Ege, Gebze Teknik ve İstanbul Teknik üniversitelerinde siber güvenlik meslek yüksekokulları kurulacak. Bu meslek yüksekokulları, siber güvenlik alanında nitelikli iş gücü yetiştirmeyi hedeflemektedir. Yüksekokulların teknoparklar içinde konumlandırılması planlanmaktadır ve öğrencilere siber güvenlik konularında kapsamlı bir eğitim sunulacaktır. Temel konuların yanı sıra güvenlik teknolojileri, ağ güvenliği, sızma testleri ve veri analizi gibi konular da programa dahil edilecektir. Öğrenciler, laboratuvar ve proje çalışmalarıyla teorik bilgilerini pratikte uygulama fırsatı bulacaklardır.

Ayrıca, İngilizce hazırlık sınıfı da öğrencilere sunulacak ve programın müfredatı Cumhurbaşkanlığı Dijital Dönüşüm Ofisi ve sektör temsilcileriyle birlikte hazırlanacaktır. Öğrencilere burs ve istihdam desteği sağlanacak, mezun olduklarında sektörün önde gelen firmalarıyla yapılan işbirlikleri sayesinde iş bulma imkanları artırılacaktır. Bu proje, dijitalleşme sürecindeki artan dijital güvenlik ihtiyacını karşılamak ve ülkemizin siber güvenlik alanında yetişmiş uzmanlara olan ihtiyacını karşılamak amacıyla büyük önem taşımaktadır.

Haber Merkezi