Yenimahalle İlçe Sağlık Müdürlüğü ve Yenimahalle Belediyesi işbirliğinde, Yenimahalle Belediyesi Meslek Edindirme ve Hobi Kursları (YENİMEK) yaz okulunda eğitim gören 7-16 yaş aralığındaki kursiyerlere “Teknoloji Bağımlılığı ile Mücadele Eğitimi” verildi.

B M2 A5138

İnternet eğitim amaçlı kullanılmalıdır

Teknoloji ve internetin hayatımızın vazgeçilmez bir parçası haline geldiğini dile getiren Tarman, “Herkes vaktinin büyük bir bölümünü internette sosyal ağlarda gezinerek geçirebiliyor. Teknolojinin ve internetin eğitim amaçlı kullanılması çocuklara ve gençlere farklı bakış açısı kazandırmakta ve onların güncel bilgiye hızla ulaşmalarında büyük yararlar sağlamaktadır. Ancak bu yararın yanında teknolojinin ve internetin aşırı kullanımı çeşitli sorunlara neden olmaktadır” dedi.

B M2 A5133

Sorun teşkil edebilecek internet uygulamaları engellenmelidir

Ebeveynlerin de bulunduğu eğitimde, internet kullanımına ilişkin önerilerde de bulunan Tarman, “Çocuklar ve gençler bilgisayar ve internet dışında da hobi geliştirmeleri için teşvik edilmelidir. İnternet kullanımına ara verilecek zamanı hatırlatmak üzere alarm kurulmalıdır. İnternette harcanılan vakit nedeniyle yapılamayan etkinlikler listelenip bu etkinlikler planlanmalıdır. Çocuklar ve gençler için sorun teşkil edebilecek internet uygulamalarının (savaş oyunları, şiddet içerikli oyunlar, uygunsuz siteler) kullanımı engellenmelidir” diye konuştu.

B M2 A5142

Mamak Belediyesi'nden İletişim Atölyesi! Mamak Belediyesi'nden İletişim Atölyesi!

Seminer sonunda katılımcılarla sohbet eden Meltem Tarman,  çocukların hangi sosyal ağlarda vakit geçirdiklerini de sordu. 

Kaynak: Haber Merkezi