Haber- Atila Göker

Uyku ve beslenme düzeninden ders çalışma ve teknoloji kullanımına dek birçok kuralın esnetildiği yaz tatilinde artık sona yaklaşıldı. Ders zilinin çalmasına sayılı günler kala bazı evlerde tatlı bir heyecan yaşanırken, çocukları okul disiplinine hazırlama çalışmaları bazı aileler için sancılı olabiliyor. Ancak telaşa gerek yok. Uzman Psikolog Ecem Hepgüler, çocuğunuzun okula gülümseyerek ve keyifle başlamasına yardımcı olmanın basit ama etkili yolları olduğunu belirterek, “Tatilde belli rutinlerimiz değişip kurallara bağlı olmadan gönlümüzce hareket edebildiğimiz için, tatil dönüşleri pek çok kişiyi zorlayan bir süreç olabiliyor. Çocuklar da aynı yetişkinler gibi okula dönüşte değişen rutinlerin sona ermesi nedeniyle duygusal olarak etkilenebiliyorlar. Ancak uyum sürecini zorlanmadan yürütmek mümkün” diyor. 

"Uyum sürecinin çocuğun mizacı, yeni durumlarla başa çıkma biçimi, bağlanma biçimleri ve okul ortamı gibi birçok faktöre bağlı. Çocuğunuz ister anaokuluna yeni başlasın, ister geri dönen bir öğrenci olarak yeni bir sınıfa başlasın korkularını, kaygılarını ve endişelerini kontrol etmek de dahil olmak üzere önümüzdeki yıla hem fiziksel hem duygusal olarak hazırlanmak için yapılacak pek çok şey var. Tüm bunlar uyum sürecinin uzunluğunu ve yoğunluk seviyesini etkiler. Bu öneriler hem sizin hem de çocuğunuzun geçiş dönemini daha sorunsuz atlatmasına yardımcı olur." ifadelerini kullanan Hepgüler uyum sürecine dikkat çekiyor.

Uzman Psikolog Ecem Hepgüler, yaz tatilinin ardından okula uyum sürecini kolaylaştırarak keyifli geçirmenizi sağlayacak 6 ipucu verdi, önemli öneriler ve uyarılarda bulundu. 

1- OKUL HAKKINDAKİ DUYGU VE DÜŞÜNCELERİNİ SORUN

Çocukların okul hakkında akıllarında yer alabilecek soruları düşünün. Örneğin, neler aynı, neler farklı olacak, hangi okula gidecek, orada neler yapacak, arkadaşları olacak mı, öğretmeni kim olacak ya da aynı mı kalacak gibi… Bunlar hakkında onlarla iletişim kurmanız yaşadıkları stresi ciddi ölçüde azaltabilir.

Uzman Psikololg Hepgüler, "Okul ile ilgili belirsizliklerle baş edebilmeleri için detaylı bilgi verilmeli. Bilinmezlik veya belirsizlik herkeste olduğu gibi çocuklarda da önemli ölçüde kaygı yaratır. Siz konuştukça sorularına cevap bulup duygularını ifade ettikçe kaygıları azalır. Daha da önemlisi çocuğunuza sizinle konuşabileceği şeyler hakkında bir sınır olmadığını bildirin. Okul dönemi boyunca sohbet etmek için mutlaka zaman ayırın" diyor. 

2- BİRLİKTE ALIŞVERİŞ LİSTESİ HAZIRLAYIN

Çocuğunuz okula yeni başlarken veya devam ederken gergin hissedebilir. Hangisi olursa olsun okul konusunda heyecanlı olmaları önemli. Bu heyecanı oluşturmak için birlikte hazırladığınız bir alışveriş listesi çok işe yarabilir.

Listeyi birlikte hazırlayıp birlikte alışveriş yapmak hem işbirliği açısından hem de motivasyon açısından büyük önem taşır. Okul için alınan tüm eşyaları çocuğunuzla birlikte etiketlemeniz önerisinde bulunan Uzman Psikolog Ecem Hepgüler, etiketlemenin çocuğun eşyasını daha kolay tanımasını ve kaybolma ihtimalini azaltmasını sağlarken, bunu birlikte yapmanın ise okul motivasyonunu artırıcı olacağını söyledi.

Evlilikte Temel Sorun: Güç Savaşı Evlilikte Temel Sorun: Güç Savaşı

3- TEKNOLOJİ KULLANIM SÜRESİNİ GÜNCELLEYİN 

Sürekli bilgisayar ya da tablet başında olan bir çocuğun zihninin tamamının sanal dünya ile meşgul olması, tatil bittikten sonra ise gerçek dünya ile yüzleşmesi adaptasyon sürecini etkiler. Bilgisayar ya da tablet başında çok durmak, gözlerde bozulma, beden duruşunda bozukluk, elde uyuşukluk, halsizlik, ders başarısında düşüş, kişisel, aile ve okul sorunları, zamanı idare etmede başarısızlık, uyku bozuklukları, yemek yememe, aktivitelerde azalma, sanal arkadaşlar dışında izolasyon gibi pek çok sorunu da beraberinde getirir.

Okullar açılmadan kullanım süreleri minimuma indirerek kontrollü bir rutin oluştururken, özellikle yatmadan önce kitap okuma/dinleme alışkanlığını günlük rutininin bir parçası haline getirmeye çalışın.

4- BİR RUTİN OLUŞTURUN 

Okulların açılmasına en az bir hafta kala uyku ve yemek düzenini gözden geçirip planlayın. Değişim ve geçiş dönemleri çoğumuz için zordur. Yaz aylarında uyku ve dinlenme süreleri değiştiği için çocuğun yaşına göre gözden geçirilip yeniden ayarlanması gerekir. Özellikle geç yatmaya alışmış çocuklar için gece erken uyumak, sabahları daha enerjik uyanmalarına yardımcı olabilir. Bu süreçte bir çizelge oluşturabilirsiniz, programın somut bir şekilde yazılmış olması işleri daha kolaylaştırır.

Örneğin uyanma, kahvaltı, ders çalışma, teknoloji kullanımı, kitap okuma, diş fırçalama, uyku gibi. Çocuğunuzun size ihtiyacı olması durumunda kişisel işlerinizi düzenleyin.

5- ÇOCUĞUNUZU GELİŞİMSEL OLARAK DESTEKLEYİN 

Uzman Psikolog Ecem Hepgüler, “Bir çocuğun okuldaki ilk yılının temel amaçlarından biri hem kişisel hem de akademik olarak bağımsızlıklarını geliştirmelerine yardımcı olmak. Çocukların yetişkinlere olan bağımlılıklarından pozitif ve kendine güvenen bireyler olma aşamasına geçebilmeleri önemli. Okuldaki öğretmenler ve personel, çocuğunuzun öğrenimine erişimde bağımsız olmasını destekleyecektir ancak çocuğunuz okula başlamadan önce bağımsızlığını desteklemek için buna önce evde siz başlamalısınız. Okula başladıklarında, tuvaleti bağımsız olarak kullanabilmeli, gerekli giysilerini çıkarabilmeli, kişisel hijyenlerini sağlayabilmeli, kendi başlarına yemek yiyebilmeli” dedi. 

6- KENDİNİZİ HAZIRLAYIN 

Okula başlamanın sadece çocuklar için değil ebeveynler için de göz korkutucu bir deneyim olabildiğini belirten Uzman Psikolog Ecem Hepgüler, şunları söyledi: “Özellikle ilk çocuğunuz okula başlıyorsa onu okula gönderdiğinizde bir dizi duyguya boğulmuş olabilirsiniz (Gurur, üzüntü, özlem, endişe, mutluluk ve hatta suçluluk) Aklınıza bir sürü soru gelebilir, okula uyum sağlayabilecek mi, kendini koruyabilecek mi, arkadaş edinebilecek mi, yemeğini yer mi, tuvaletini yapabilir mi gibi daha pek çok soru… Korku ve kaygılarınız oldukça olağan bir durum. Ancak kaygılarınızı çocuklarınıza hissettirirseniz uyum ve adaptasyon süreci her iki taraf için de zorlayıcı olabilir. Zaman içerisinde çocuklarınızı gözlemledikçe rahatlayacağınızdan dolayı stresinizi kontrol altına almaya çalışın.”