Şair ve yazar Süreyya Berfe, 80 yaşında vefat etti. Yurttaşlara arama motorlarında, ''Süreyya Berfe kimdir? Süreyya Berfe nereli? Süreyya Berfe neden öldü? Süreyya Berfe'nin şiirleri nelerdir? Süreyya Berfe'nin kitapları nerelerdir? Süreyya Berfe, Atatürk'le akraba mı'' soruları aratılıyor. Peki, Süreyya Berfe kimdir? Süreyya Berfe nereli? Süreyya Berfe neden öldü? Süreyya Berfe'nin şiirleri nelerdir? Süreyya Berfe'nin kitapları nerelerdir? Süreyya Berfe, Atatürk'le akraba mı? İşte tüm merak edilenler...

Süreyya Berfe Hayatı

SÜREYYA BERFE KİMDİR?

 Süreyya Berfe 27 Ocak 1943 tarihinde İstanbul'da doğdu. İki yıl İstanbul Üniversitesi Fakültesinde, dört yıl da Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümünde okudu. Yayınevleri ve reklam şirketlerinde çalıştı. Emekli olduktan sonra Foça’ya yerleşti. Şiirleri ilkin Düzlem (1963), sonra Zeren, Türk Dili, Yeni Dergi, Oluşum, Milliyet Sanat, Varlık, Gösteri gibi dergi ve gazetelerinde yayımlandı. 1969 yılında, İkinci Yeni şiir hareketine karşı çıkan ve toplumcu şiiri savunan bir manifesto yayımlayan dört şairden oldu. Şiirlerinin yanında şairler ve şiir sanatı üzerine yazılar da yazdı.

Süreyya Berfe Şiirleri

Şiir yayımlamaya Süreyya Kanıpak imzasıyla başlamıştı. İlk döneminde yurt insanının sorunlarından yola çıkan toplumcu-gerçekçi şiirler yazdı. Sonraki döneminde ise insanın ve doğanın türlü durumları üstüne çok katmanlı anlam derinlikleri olan bir şiire yöneldi. Düzyazının sınırlarında gezinen, yalın, arı gereçlerden oluşmuş humoru önceleyen bir şiir diline ulaştı. Türk şiirinde kendisine oldukça özgün bir yer edindi.

Süreyya Berfe Neden Öldü

SÜREYYA BERFE NEDEN ÖLDÜ?

Süreyya Berfe'nin organ yetmezliğinden vefat ettiği belirtiliyor.

Süreyya Berfe Kitapları

SÜREYYA BERFE, ATATÜRK'LE AKRABA MI?

Süreyya Berfe'nin baba tarafından Atatürk ile kan bağı vardır.

Süreyya Berfe Kimdir

SÜREYYA BERFE ŞİİRLERİ

Bazı Yaralılara

Çoban Türküleri

Gurbet

Nedircik Yavrusu

Sevgili Arkadaşım

Mert Fırat'ın annesi Necla Fırat kimdir? Mert Fırat'ın annesi Necla Fırat kimdir?

Şiir Çalışmaları

Tersine Müslüman

Uçurum, Su, Kırlangıç

Yangın Yılı

Yeni Aşk

Yeni Güveyi

Süreyya Berfe

SÜREYYA BERFE KİTAPLARI

Gün Ola (1969)

Savrulan (1971)

Hayat ile Şiir (1980)

Ufkun Dışında (1985, toplu şiirler)

Şiir Çalışmaları (1992)

Ruhumun (1998)

Kaynak: Haber Merkezi