Yeniden Refah Partisi Ankara Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olan Suat Kılıç'ın hayatı merak konusu oldu. Yurttaşlar arama motorlarında, '' Suat Kılıç kimdir? Suat Kılıç kaç yaşında, nereli? Suat Kılıç ne mezunu? Suat Kılıç'ın eşi kimdir? Suat Kılıç'ın kaç çocuğu var? Suat Kılıç hangi görevlerde bulundu'' sorularını aratıyor. Peki, Suat Kılıç kimdir? Suat Kılıç kaç yaşında, nereli? Suat Kılıç ne mezunu? Suat Kılıç'ın eşi kimdir? Suat Kılıç'ın kaç çocuğu var? Suat Kılıç hangi görevlerde bulundu? İşte tüm merak edilenler...

Suat Kılıç Kimdir

SUAT KILIÇ KİMİDİR?

Suat Kılıç, 23 Temmuz 1972'de Hüseyin ve Elmas çiftinin çocukları olarak Samsun'da doğdu. Kılıç aslen Trabzon'un Of ilçesine bağlı Kavakpınar köyündendir. Çocukluğunu Samsun'un Ondokuzmayıs ilçesine bağlı Yeşilköy'de geçirdi. İlköğrenimini Yeşilköy İlkokulu'nda, liseyi ise Samsun 19 Mayıs Lisesi'nde tamamladı. Pilot olmak için Hava Harp Okulu'na başvurmasına rağmen, gözlerindeki rahatsızlık nedeniyle sınavlara giremedi. Daha sonra üniversite tahsilini 1995'te Ankara Üniversitesi Hukuk Fakültesi'nde tamamladı.

Suat Kılıç Nereli

Kılıç, üniversiteden mezun olmadan bir süre önce Dünya Radyo'da bir gençlik programı sunmaya başladı. İki yıl süren radyo programcılığından sonra Kanal 7 Genel Yayın Yönetmeni Zekeriya Karaman tarafından televizyonda çalışma teklifi aldı. Burada iki yıl görev yaptıktan sonra NTV'ye geçerek Mirgün Cabas ve Banu Güven'in sunduğu 24 Saat adlı haber programının Ankara ayağını hazırladı. 1999'da sabah programı sunucusu olarak Kanal D'ye geçti. Ancak daha sonra parlamento muhabiri olarak Kanal D'nin meclis bürosunda çalışmaya başladı.

Udi Neco Kimdir? Beşiktaş'ın renkli taraftarı Udi Neco Kimdir? Beşiktaş'ın renkli taraftarı

Suat Kılıç-1

SUAT KILIÇ'IN EŞİ KİMDİR?

Kılıç, Melike Nur Kılıç ile evli olup, Muhammed Emin, Hüseyin Kağan ve Suat Melik adında üç çocuk babasıdır.

Suat Kılıç Eşi Melike

SUAT KILIÇ HANGİ GÖREVLERDE BULUNUDU?

Suat Kılıç, muhabirlik görevi sırasında 2002 Türkiye genel seçimlerinde Samsun'dan AK Parti 6. sıra milletvekili adayı olarak gösterildi. AK Parti'nin Samsun'dan yedi milletvekili çıkarmasıyla birlikte, 22. dönemde en genç milletvekili sıfatıyla meclise girdi. Meclisin açılış toplantısında en genç üye olarak geçici Başkanlık Divanı'nda yer aldı. Daha sonra yapılan seçimlerde ise kalıcı olarak Divan'a seçildi. Bu dönemde Ak Parti'nin Tanıtım ve Medya Başkanlığı yardımcılığı görevini de üstlendi.

Kılıç, 2007'deki seçimlerde yine Samsun'dan AK Parti 3. sıra milletvekili adayı oldu ve seçimler sonucunda ikinci kez meclise girmeye hak kazandı. Ağustos 2009'da kabine değişikliği sonucunda boşalan AK Parti grup başkanvekilliğine seçildi.

Suat Kılıç, 2011 genel seçimlerinde bu kez Samsun 2. sıra adayı olarak gösterildi. Seçimler sonucunda meclise giren Kılıç, 6 Temmuz'da Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanan 61. Hükümet'te, Gençlik ve Spor Bakanlığına getirildi. Böylece 29. Gençlik ve Spor bakanı olurken, yeni kabinenin de en genç bakanı oldu. Ertesi gün görevi Faruk Nafiz Özak'tan devraldı.

Kaynak: Haber Merkezi