Çölyaklı vatandaşlara üç ayda bir yapılan para yardımı 700 TL’den 1.000 TL’ye çıkarıldı. Sosyal destek kartı aracılığıyla 369 çölyak hastası vatandaşa 1.000 TL destek ödemesi yapıldı. Verdiği hizmetlerle toplumun her kesimine ulaşan Sincan Belediyesi, glüten içeren besinlere hassasiyeti bulunan çölyaklı vatandaşları yalnız bırakmıyor. Sincan Belediye Başkanı Murat Ercan’ın talimatıyla çölyaklı vatandaşlara 3 ay aralıklarla para desteği yapılıyor.

Çölyak hastalığı; ince bağırsağın, glüten adlı proteine karşı ömür boyu süren ve kronikleşen alerjisi, hassasiyeti olarak biliniyor. Hastalar bu nedenle buğday, arpa, çavdar ve yulaf gibi tahıllarda bulunan glütenin tüketiminden kaçınıyor. Çölyak hastalarının tüketebileceği ürünlere kolaylıkla ulaşması için Sincan Belediyesi seferber oluyor.

Çölyaklı Vatandaşlara Yardım (1)

Kişi Başı 1.000 TL Yardım Yapıldı

Sincan Belediyesi tarafından 369 çölyaklı vatandaşın sosyal destek kartına kişi başı 1.000 TL ödeme yapıldı. Daha evvel 700 TL olan para yardımı 1.000 TL’ye çıkarıldı. Bir evde iki hastası olanlara ise 2.000 TL yatırıldı.

Seymenlik geleneği Pursaklar’da yaşatılıyor Seymenlik geleneği Pursaklar’da yaşatılıyor

Vatandaşlar sosyal destek kartına yüklenen para ile ilçedeki marketlerde satılan glütensiz ürünlere ulaşarak alışveriş yapabiliyor. Vatandaşlar verdiği destekten dolayı Başkan Murat Ercan’a teşekkür etti.

Kaynak: Haber Merkezi