a

“Sarı şeritler” herkese engel

Görme engelli vatandaşların hayatını kolaylaştırmak için yapılan görme engelli şeritleri, başta engelli vatandaşlar olmak üzere engelsiz vatandaşlara da büyük zorluk yaşatıyor. Karlı ve yağmurlu havalarda kayganlaşan şeritlerin üzerinde yürümek imkansız bir hale geliyor.

Görme engelli vatandaşların ulaşımını kolaylaştırmak için yapılan sarı şeritler, göstermelik yapıldığı için param parça olmuş durumda. Ankara’da başta ana caddeler olmak üzere, hastane gibi birçok kamu binasına yapılan sarı şeritler; özensiz, sağlam yapılmadığı ve kullanışsız olduğu için birçoğunun sökülmüş olduğu görülüyor. Parçalanmış halde olduğu için engelli vatandaşlar bu görme engelli şeritleri kullanarak, rahat bir ulaşım sağlayamıyor. Çuval dolusu paralar dökülerek yaptırılan sarı şeritlerin büyük çoğunluğu söküldüğü görülürken, milli servetin boşa harcandığı anlaşılıyor.

CUVALLA PARA ÇÖPE GİTTİ

Sarı engelli şeritlerin sökülmesinin yanında, tehlike oluşturan bir başka etken ise kaygan olması. Kar ve yağmur yağışından sonra kayganlaşan sarı şeritlerde engelli vatandaşların yürümesi bir tarafa kalsın, normal vatandaşlar bile yürümekte zorluk yaşıyor. Islandığı için kayganlaşan sarı şeritler, insanlara engel olurken, sökülen sarı şeritlere takılıp düşen insanlarda var. Engelli şeritlerin sökülmesinden sonra bazı yerlerde hayata geçirilen kaldırıma gömülü halde bulunan şeritler daha kullanışlı, sağlam ve kaygan olmadığı söylenebilir. Sarı engelli şeritleri ilk başta bu şekilde yapılmaması, göstermelik, plansız yapıldığı için yüklü miktarda paranın çöpe atılmasına sebep oldu.

İSTANBUL’DA İMZA KAMPANYASI BAŞLATILMIŞTI

Sercan Dinli tarafından Change.org sitesinden daha önce başlatılan imza kampanyası ile görme engelli şeritlerin iyileştirilmesi ve bu şerit üzerinde engel teşkil eden tabela, ağaç, büfe, otobüs kulübesi kaldırılması ve güzergahların düzgün bir şekilde yapılması imzaya açılmıştı. Bin 66 kişi imza atarak destek verdiği imza kampanyası, İstanbul Bahçelievler Belediyesi muhatap alınarak başlatmıştı.

 (Güçlü ANADOLU / Mehmet Ali AKKUM)

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Koç: Fuar fuar gezmeyin Koç Antik’e gelin

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.