Yaklaşık 3 bin, 5 bin yıllık eserlerin yer aldığı müzede ziyaretçiler sanatı ve tarihi bir arada yaşıyor. Ortalama her gün 40’ın üzerinde ziyaretçisi olan müzenin konukları bu kez Demirlibahçe İlkokulu öğrencileri oldu.

Musiki Muallim Mektebi 2005 (2)

Öğrenciler hem müzeyi gezdi hem de Mamak Belediyesi Kültür ve Sosyal İşler Müdürü Umut Özkan’dan Musiki Muallim Mektebi ve Müzik Müzesi’ne dair bilgiler aldı. 208 enstrümanın sergilendiği müze ve müzik aletleri hakkında bilgi veren Özkan, müzeye gelen vatandaşların müzik aletleri hakkında bilgi sahibi olabileceğini söyledi.

Musiki Muallim Mektebi 2005 (3)

Musiki Muallim Mektebi’ne ait görseller de yer alıyor

Ankara Büyükşehir ve Unicef iş birliğinde ''Oynayarak Öğreniyorum Çocuk Şenliği'' Ankara Büyükşehir ve Unicef iş birliğinde ''Oynayarak Öğreniyorum Çocuk Şenliği''

Dört bölümden oluşan müzenin giriş kısmında 12 bin yıllık Anadolu müzik kültürü ve Musiki Muallim Mektebi tarihine ait görseller yer alıyor. Farklı kültürlere ait müzikal değerler ve onlara ait çalgıların yer aldığı müzeye bağışçıların enstrüman bağışı yapmasıyla enstrüman sayısı da her geçen gün artıyor. Müzenin arşivine konulan eserler gereken düzenlemeler yapıldıktan sonra sergileniyor. Müzeye ziyaretler, hafta içi her gün 08.00-17.00 saatleri arasında gerçekleşiyor.

Musiki Muallim Mektebi 2005 (1)

Kaynak: Haber Merkezi