Yalı Çapkını Tayyar kimdir? Nazmi Kırık kimdir? Yalı Çapkını Tayyar kimdir? Nazmi Kırık kimdir?

Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek gündem oldu. Yurttaşlar arama motorlarında, '' Mehmet Şimşek kimdir? Mehmet Şimşek kaç yaşında, nereli? Mehmet Şimşek ne mezunu? Mehmet Şimşek'in ilk eşi kimdir? Mehmet Şimşek eşi kimdir? Mehmet Şimşek'in eşi nereli? Mehmet Şimşek hangi görevlerde bulundu'' sorularını aratıyor. Peki, Mehmet Şimşek kimdir? Mehmet Şimşek kaç yaşında, nereli? Mehmet Şimşek ne mezunu? Mehmet Şimşek'in ilk eşi kimdir? Mehmet Şimşek eşi kimdir? Mehmet Şimşek'in eşi nereli? Mehmet Şimşek hangi görevlerde bulundu? İşte tüm merak edilenler...

Mehmet Şimşek Kimdir

Mehmet Şimşek kimdir? 

Mehmet Şimşek 1 Ocak 1967 tarihinde Batman'da doğdu. 1988 yılında Ankara Üniversitesi Siyasal Bilgiler Fakültesi iktisat bölümünden dönem ikincisi olarak mezun oldu. Aynı fakültede yaklaşık bir yıl araştırma görevlisi olarak çalıştı. Etibank bursu ile yüksek lisans eğitimi için Birleşik Krallık'a bağlı olan İngiltere'ye gitti.

Yüksek lisansını Exeter Üniversitesi'nde tamamladı. İngiltere'de bulunduğu dönemde babası hayatını kaybetti. Finans ve ekonomi dalında yüksek lisans derecesini almaya hak kazandıktan sonra Türkiye'ye geri döndü.

Mehmet Şimşek Ilk Eşi

Mehmet Şimşek'in ilk eşi kimdir?

Mehmet Şimşek'in ilk eşi Annalise Granwald'dır. Annalise Granwald 1971 yılında Wisconsin ABD'de doğmuştur. Mehmet Şimşek ve Annalise Granwald 1999–2009 yılları arasında evli kalmıştır.

Mehmet Şimşek Eşi

Mehmet Şimşek'in eşi kimdir?

Mehmet Şimşek'in eşi Esra Şimşek'tir. Mehmet Şimşek ve Esra Şimşek 2010 yılında evlenmiştir. Esra Şimşek'in Gaziantepli olduğu bilinmektedir. Mehmet Şimşek ve Esra Şimşek'in  ikiz kızları, bir oğullar vardır.

Mehmet Şimşek Açıklama

Mehmet Şimşek hangi görevlerde bulunudu?

Mehmet Şimşek; Recep Tayyip Erdoğan, Ahmet Davutoğlu ve Binali Yıldırım başbakanlığında kurulan hükûmetlerde görev aldı. 2007, 2011, Haziran 2015 ve Kasım 2015 Türkiye genel seçimlerinde Adalet ve Kalkınma Partisi milletvekili olarak meclise girdi.

Şimşek, o dönem başbakanlık yapan Recep Tayyip Erdoğan'ın kurmuş olduğu 60. Türkiye Hükûmeti'nde ekonomiden sorumlu devlet bakanı olarak yer aldı. Ayrıca Erdoğan'ın kurduğu 61. Türkiye Hükûmet ve Ahmet Davutoğlu'nun kurduğu 62. Türkiye Hükûmeti, 63. Türkiye Hükûmeti ve 64. Türkiye Hükûmeti'nde de yer almıştır. Şimşek'in yeni kabinede ismi geçmeyeceği uzun süre tartışıldı.

Binali Yıldırım tarafından kurulan 65. Türkiye Hükûmeti'nde tekrar başbakan yardımcısı olarak görevlendirildi. Kurulan yeni hükûmette Ekonomik Koordinasyon Kurulu'nun başkanlığı Şimşek'ten alınarak Binali Yıldırım'a verildi.

Emerging Markets dergisi tarafından 2013 yılında Avrupa’da yılın maliye bakanı seçildi. Aynı yıl Foreign Policy dergisi tarafından da dünyanın en etkili 500 kişisi arasında gösterildi.

Şimşek, 2007 Türkiye genel seçimlerinde AK Parti Gaziantep milletvekili olarak ilk kez meclise girdi ve Recep Tayyip Erdoğan tarafından kurulan hükûmette ekonomiden sorumlu devlet bakanı olarak yer aldı.

Ekonomiden sorumlu devlet bakanlığı görevinin yanı sıra 2007 yılından itibaren Yüksek Planlama Kurulu, Özelleştirme Yüksek Kurulu, Savunma Sanayi Yüksek Koordinasyon Kurulu, Ekonomi Koordinasyon Kurulu, Para-Kredi ve Koordinasyon Kurulu, Bilim ve Teknoloji Yüksek Kurulu üyeliği görevlerini de yürütmektedir.

1 Mayıs 2009 tarihine kadar bu görevi yürüten Şimşek, bu tarihte ilan edilen kabine değişikliği ile maliye bakanlığı görevine getirilmiştir. Haziran 2011 seçimlerinde de AK Parti Batman miletvekili seçilerek meclisteki yerini koruyan Şimşek, yeniden maliye bakanlığı görevine getirildi.

Haziran 2015 seçimlerinde AK Parti Gaziantep miletvekili olarak tekrar meclise girdi.

Kasım 2015 Türkiye genel seçimlerinde Gaziantep milletvekili olarak tekrar seçildi ve 4 Kasım 2015 tarihinde Ahmet Davutoğlu'nun başbakanlığında kurulan hükûmette başbakan yardımcısı olarak görevlendirildi.

Ayrıca, 2007-2009 yılları arasında Uluslararası Para Fonu ve Dünya Bankası Türkiye Guvernörlüğü ve 2008-2011 yılları arasında İstanbul 2010 Avrupa Kültür Başkenti Ajansı Koordinasyon Kurulu Üyeliği görevlerini yürütmüştür.

22 Mayıs 2016 tarihinde Ahmet Davutoğlu'nun istifasının ardından Binali Yıldırım'ın kurduğu hükûmette başbakan yardımcısı olarak yer aldı. Kurulan yeni hükûmette Ekonomik Koordinasyon Kurulu'nun başkanlığı, Şimşek'ten alınarak Binali Yıldırım'a verildi.

Recep Tayyip Erdoğan'ın daveti üzerine görüşmelerin ardından 67.Türkiye Hükumeti'nin 3 Haziran 2023 tarihinde açıklanması ile birlikte tekrardan Hazine ve Maliye Bakanı olarak görevlendirildi.

Kaynak: Haber Merkezi