Mansur Yavaş 100. yılda yabancı konuklarını ağırlıyor. Ankara Büyükşehir Belediyesi, Cumhuriyet’in 100. yılını Başkentin yurt dışı kardeş kentlerinin belediye başkanları, başkan yardımcıları ile uluslararası yerel idare kuruluşları temsilcilerinin katılımıyla gerçekleşen “100. Yıl Ankara Forumu” ile kutlamaya devam ediyor. Bu kapsamda düzenlenen “Hoş Geldiniz Resepsiyonu”nda konuşan Başkan Mansur Yavaş, “Türkiye ve Başkentimiz Ankara için çok önemli bir yılı yaşıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti bundan tam 100 yıl önce kuruldu. Böylesine tarihi ve önemli günlerimize şahitlik etmek üzere aramızda bulunmanız bizim için çok değerlidir” dedi.

Ankara Büyükşehir Belediyesi, Cumhuriyet’in ilanının ve Ankara’nın Başkent oluşunun 100.yıl dönümü nedeniyle dünyanın farklı kıtalarındaki kardeş kentlerden gelen misafirlerini ağırlıyor.ankarada yabancı misafirler (4)

Ankara Büyükşehirden Gezici Afet Koordinasyon Merkezi Ankara Büyükşehirden Gezici Afet Koordinasyon Merkezi

31 Ekim 2023 tarihine kadar devam edecek olan “100. Yıl Ankara Forumu” kapsamında ilk olarak “Hoş Geldiniz Resepsiyonu” düzenlendi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş’ın ev sahipliğinde gerçekleşen resepsiyona; ABB Genel Sekreter Yardımcısı Faruk Çınkı, ABB meclis üyeleri ve bürokratları, kardeş kentlerinin belediye başkanları, başkan yardımcıları ile uluslararası yerel idare kuruluşları temsilcileri katıldı.

YAVAŞ: “BÜYÜK LİDERLER GELECEĞİ DOĞRU OKUYABİLEN VİZYON SAHİPLERİDİR”

Resepsiyonda konuşma yapan Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş, “100.yıl resepsiyonumuza, Ankara’mıza ve ülkemize hoş geldiniz, şeref verdiniz. Türkiye ve Başkentimiz Ankara için çok önemli bir yılı yaşıyoruz. Türkiye Cumhuriyeti bundan tam 100 yıl önce kuruldu. Böylesine tarihi ve önemli günlerimize şahitlik etmek üzere aramızda bulunmanız bizim için çok değerlidir, çok anlamlıdır” diyerek sözlerine başladı.ankarada yabancı misafirler (1)

Yavaş, dünyanın zor bir süreçten geçtiğinin altını çizerek, “Bir taraftan depremler, seller, yangınlar gibi doğal afetler, diğer taraftan tarihin gördüğü en büyük terör saldırıları ve en orantısız savaşlar, milyonlarca insanı zorunlu göçe, açlığa ve zorluğa sevk etmektedir. Türkiye Cumhuriyeti’nin kurucusu Gazi Mustafa Kemal Atatürk ‘Yurtta sulh, cihanda sulh’ diyerek Türk dış politikasının çerçevesini kalın hatlarla belirlemiştir. Büyük liderler geleceği doğru okuyabilen vizyon sahipleridir. Birinci Dünya Savaşı’nın enkazı üzerine kurulan Türkiye Cumhuriyeti liderleri, bir daha benzeri felaketlerin yaşanmaması için böylesine bir politikayı benimseyerek tüm dünyaya ilham veren bir tutum ortaya koymuşlardır. Geçen yıllar bir kez daha göstermiştir ki, savaşların kazananı olmadığı gibi kaybedeni hep tüm insanlık olmuştur” ifadelerini kullandı.ankarada yabancı misafirler (2)

“HALKLARIMIZ ARASINDAKİ KÜLTÜREL VE DOSTLUK ANLAYIŞINI YÜKSELTMEK İSTEDİK”

Halklar arasındaki kültürel ve dostluk anlayışını yükseltmek istediklerini belirten Yavaş, “Yüzüncü yılımızı da siz kardeş kentlerimizle birlikte kutlayarak bizler hem bir taraftan belediye hizmetlerine ilişkin en güncel konular konusunda, bilgi ve tecrübe alışverişinde bulunmak hem de diğer taraftan kentlerinizden kültür ve sanat gruplarını davet ederek halklarımız arasındaki kültürel ve dostluk anlayışını yükseltmek istedik. Yarınki konferansımızda Başkentlerin sorunlarını ve çözüm yollarını tartışacağız. Doğal afetlere karşı daha dirençli kentler oluşturma konusunu tartışacağız” dedi.ankarada yabancı misafirler (3)

Konuşmasında 6 Şubat’ta meydana gelen depremde tüm dünyadan gelen dayanışma örneğini hatırlatan Yavaş, “6 Şubat’ta ülkemizin güneyinde meydana gelen, pek çok kentimizde ağır hasar bırakan, binlerce insanımızın yaşamını yitirmesine sebep olan büyük felaketler, bu konuda iş birliği yapmanın önemini bir kez daha göstermiştir. Depremde tüm dünyadan büyük bir dayanışma örneği gördük. Türkiye, dünyanın neresinde bir doğal afet olsa din, dil, ırk ayırımı yapmaksızın yardıma koşar. Tüm dünyadan da benzer bir karşılık görmek acılarımızı bir nebze hafifletmiştir. Yardıma koşan tüm dostlarımıza şükranlarımızı sunarız” diye konuştu.

ankarada yabancı misafirler (5)

“ANKARA TÜRKİYE’NİN EN YAŞANABİLİR VE GÜVENLİ KENTLERİNDEN BİRİSİDİR”

“Tüm dünyamızı tehdit eden ve hızlıca tedbir almamızı gerektiren bir başka küresel sorun da iklim değişikliğine bağlı olarak gelişen su ve gıda güvenliğidir. Bu konuda da toplantılarımızda çok faydalı bilgi alışverişinde bulunacağımıza yürekten inanıyorum” diyen Mansur Yavaş, konuşmasını şu sözlerle tamamladı:ankarada yabancı misafirler (6)

“Ankara tarihi kalesi, lezzetli yemekleri ve nüfusa göre konforlu trafiği ile Türkiye’nin en yaşanabilir ve güvenli kentlerinden birisidir. Boş vakitlerinizde Ankara’yı bol bol dolaşmanızı, ülkelerinize güzel hatıralarla dönmenizi umuyorum. Türkiye Cumhuriyetinin Başkenti Ankara’ya bir kez daha hoş geldiniz diyor, sizleri kentimizde ağırlamaktan büyük onur duyduğumu bir kez daha vurguluyorum. Toplantımızın ve alacağımız kararların şimdiden hayırlı olmasını diliyorum.”

Haber MERKEZİ