• Güçlü Anadolu Gazetesi
 • Genel
 • Kurban Bayramına iki gün kala sorunlarını dinlediğimiz Ulus Hal Esnafından Büyükşehir Belediyesine: SEYYAR SATICILARA DENETİM ÇAĞRISI!

Kurban Bayramına iki gün kala sorunlarını dinlediğimiz Ulus Hal Esnafından Büyükşehir Belediyesine: SEYYAR SATICILARA DENETİM ÇAĞRISI!

Ankara Büyükşehir Belediyesine seslenen Ulus Hal Esnafı, seyyar satıcılara denetim çağrısında bulundu. Denetimsizlik sorunun yıllardır devam ettiğine dikkat çeken Hal Esnafı, Ankara Büyükşehir Belediyesi’nin el değiştirmesinden umut beklediklerini fakat değişen hiçbir şeyin olmadığını söyledi.

2009 yılından beri denetimsizliğin artarak devam ettiğini belirten Hal Esnafı, seyyar satıcıların kendi satışlarını olumsuz etkilediğini ifade etti. Vergi ve kira verdiklerini hatırlatan Esnaf, “Vergi ve kira vermeyen seyyar satıcılar Hal’in girişine kurdukları tezgahlarda bizden daha fazla satış yapıyorlar. Kendi satışlarımız seyyar satışlardan olumsuz etkileniyor. Büyükşehir zabıtasının bu soruna derhal çözüm bulması gerekiyor” dedi.

“DENETİMSİZ VE SORUMSUZ BİR TARİHİ HAL”

1985 yılından beri Ulus Halinde esnaflık yapan Sefer Yurttaş, Hal’deki koşulların giderek kötüleştiğini belirterek, “Zabıta konusunda son senelerin en sorumsuz belediyesi, şimdiki belediyeden bir önceki dönem belediyesiydi. Ulus Hal ve çevresini denetlemeyen sorumsuz bir belediye vardı. Büyükşehir Belediyesi CHP’ye geçti umutlandık. Fakat daha değişen bir şeyi görmedik. Denetimsizlik ve sorunlar hala devam ediyor. Çevre ve zabıta konusunda sosyal demokratların daha duyarlı olacağını bekliyoruz. Ama daha bir değişiklik görmüş değiliz.  Çevresinde birçok tarihi yerin bulunduğu Ulus Halinin bu kadar sorumsuz ve denetimsiz olmaması gerekir. Buraya gelen vatandaşlar rahat alışveriş yapamıyor. Nedeni ise denetimsizlik ve kontrolsüzlüktür. Çünkü denetim olmadığı için yolları işgal ediyoruz. Vatandaş geçebilecek, alışveriş yapacak yol bulamıyor. Denetim olmadan sorunların çözüleceğini de düşünmüyorum” diye konuştu.

“DENETİM YAPACAK ZABITA YOK”

Şuan şikayet edebilecekleri bir yer bile bulamadıklarını vurgulayan Yurttaş, “2009 yılı Haziran ayında halin denetimi el değiştirdi. Altındağ Belediyesi’nden, Ankara Büyükşehir Belediyesi’ne geçti. O gün bugündür sorunlar artarak devam ediyor. Büyükşehir Belediyesinin buraya el atacağını ve duyarlı olacağını umuyoruz. Esnafla zabıtaların bir araya gelerek düzenli toplantılar yapmaları ve kurallar koymaları gerekir. Herkesin de bu kurallara uyarak Hali güzelleştirmesi lazım. Fakat ortada ne zabıta var ne toplantı. Hepimiz yolları işgal ediyoruz. Eskiden işgal edenlere cezalar kesiliyordu. Şimdi kimse ceza kesmiyor. Vatandaşlarımızın daha rahat alışveriş yapması için denetim şarttır. Eskiden buraya gelen turistler görüntü alırdı. Şimdi ise çöpün ve kirin görüntüsünü almak zorunda kalıyor. Çünkü buraya bakan kimse yok” ifadelerini kulandı.

“ÜRETİME DESTEK VERMEMİZ GEREKİR”

Yurttaş, “Ülkemiz en çok üreten ülkeler arasındayken, bugün ne yazık ki saman ithal ediyoruz, ekin ithal ediyoruz. Canlı hayvan ithal ediyoruz, et ithal ediyoruz, sebze ve meyve ithal ediyoruz. Bu bizim ülkemiz için, tarım ülkesi olan bir yer için olumlu bir adım değildir. Bu ülkemize yakışan bir durum değildir. Bir yılda dört mevsimi yaşayan bir ülke için hiç de iç açıcı bir durum değildir. İhracat yapmamız, üretime destek vermemiz, üreticiyi desteklememiz, esnafı bilinçlendirmemiz, eğitime büyük değer vermemiz gerekir. Gençlerimiz teknolojiyi körü körüne kullanmaktan başka bir şey bilmiyor. Üniversiteyi bitirenler de iş bulamıyor. Böyle bir durum kabul edilemez. Kim gelirse gelsin bizim temel beklentimiz budur” dedi.

“HEPİMİZ HİZMET BEKLİYORUZ”

Yaklaşık 25 yıldır Ulus Halde meyve sebze satarak geçimini sürdüren Recep Çetin, “Ulus Halde yapı olarak bir değişiklik olmadı. Değişen tek şey bazı insanlar oldu. Bizim buradaki temel sıkıntımız hizmet alamamaktır. Hepimiz hizmet bekliyoruz. Biz değişen belediye ile birlikte var olan sorunlara el atılacağını düşünüyorduk. Ama daha değişen bir şey yok. Buradaki işini en iyi yapan Altındağ Belediyesiydi. Kendilerine bu konuda gerçekten teşekkür ediyoruz. Zabıtanın görevini yapmadığını buradaki bütün esnaflar biliyor. Şikayete gidiyoruz fakat şikayet edecek memur bulamıyoruz. En güzel hizmeti Ziya Kahraman döneminde aldık. Müşteri ve esnaf ile iç içe bir belediye vardı. Biz parti gözetimi yapmıyoruz. Hizmet yapan kimse alkışlar ve destekleriz. Çünkü bu bizim menfaatimizedir. Bayram nedeniyle herkes memleketine gitti. Ankara’da şuan pek kimse kalmadı. Dolayısıyla alışveriş yapacak kimse de yok. Ben de kendi ailemi yaz tatilinden dolayı memlekete gönderdim. Çünkü burada bu sıcakta yapacak bir şeyleri yok.  Herkes kriz var diyor. Evet kriz var fakat eğlence merkezlerinin çoğu tıklım tıklım. Oturulacak yer bulunmuyor. Yani insanlar harcama yapabiliyor. Fakat buraya geldiğinde saatlerce bir kilo domates için pazarlık yapıyor. Sanki kriz domates ve bibere tek vurmuş durumda” şeklinde konuştu.

“BELEDİYENİN VERGİSİNİ VEREN ESNAFI KORUMASI GEREKİR”

Çalışmadan ve üretmeden hiçbir şeyin olmayacağını dile getiren Çetin, “Hayvancılıkta olan para hiçbir şey de yok. Hayvancılığa müthiş destekler veriliyor. Üretmemiz ve üretimi desteklememiz gerekir. Hükümetin küçük esnafa vergi konusunda yardım etmesi gerekir. Küçük esnafın kendi kendini çevirmesi için yardım şart. Hayvancılığa verilen destek buraya da verilebilir. Büyük esnafın ensesi kalın kendi işini kendisi görebiliyor. Etraf seyyar satıcılardan geçilmiyor. Ulus Halinin her tarafı seyyar satıcılarla kapatılmış durumda. Özellikle öğleden sonra sayı daha da fazlalaşıyor. Halin girişleri neredeyse kapatılıyor. Denetleyen bir şey diyen kimse yok. Burada 4-5 lira kira veren insanlar var. Seyyar satıcı bu adamın önüne geçerse bu adam ne kazanacak. O zaman biz de aidat, kira, ve vergi ödemeden gidip seyyar satıcılık yapalım. Hem daha çok kazanmış oluyoruz. Belediye iş yapacak, esnafı koruyacak. Bu adam vergisini veriyorsa kontrol edecek. Seyyarı da engelleyecek. Seyyarcının burada ne işi var. Biz değil, kazanan seyyar satıcı. Tekrar ediyorum ortalıkta zabıta yok. Şikayetimizi bildirecek kimse yok” açıklamalarında bulundu.

(Kadir GÜRHAN)

 

 

 

 

0 0 0 0 0 0
YORUMLAR

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Milli Savunma Bakanı Akar’dan Kıbrıs mesajı!

sf TÜRKİYE'DE KORONAVİRÜS
302.867

VAKA

266.117

İYİLEŞME

7.506

ÖLÜM

36.750

AKTİF VAKA

sf DÜNYA'DA KORONAVİRÜS
30.859.069

VAKA

21.099.095

İYİLEŞME

958.314

ÖLÜM

9.759.974

AKTİF VAKA

 • KOÇ
 • BOĞA
 • İKİZLER
 • YENGEÇ
 • KOÇ BURCU

  Derinliklerde kalmış hislerinizi gün yüzüne çıkarmak istiyor olabilirsiniz. Geçmiş hayatınız, ilişki

  Devamı

  BOĞA BURCU

  İlişkinizde karar aşamasında olabileceğiniz bir gün olabilir. Bir karar varmadan önce son kez partne

  Devamı

  İKİZLER BURCU

  Boş vakitlerinizi çok farklı yeni deneyimlerle değerlendirmek isteyebilirsiniz. Yeni ve farklı deney

  Devamı

  YENGEÇ BURCU

  İlişkinizde aklınızı kurcalayan bazı düşüncelerle duygularınızı baskı altında tutuyor olabilirsiniz.

  Devamı
 • ASLAN
 • BAŞAK
 • TERAZİ
 • AKREP
 • ASLAN BURCU

  Fiziksel değişim planları yapıyor olabilirsiniz. Diyet veya kişisel bakım istekleri her zaman sizler

  Devamı

  BAŞAK BURCU

  Ailenizle geçmiş konular yüzünden tartışmalar yaşayabilirsiniz. Eski defterleri açmak hiç kimseye ka

  Devamı

  TERAZİ BURCU

  Ailenizde bakıma ihtiyacı olan büyüklerinizi ziyaret etmek isteyebilirsiniz. Gününüzü sevdiklerinizl

  Devamı

  AKREP BURCU

  Yeni bir ilişkiye başlamak için harika bir gün olabilir. Uzun zamandır sevginizi ifade etmek isteyeb

  Devamı
 • YAY
 • OĞLAK
 • KOVA
 • BALIK
 • YAY BURCU

  Gizli ilişkiniz ortaya çıkabilir. Çevreniz neden gizli tutmak istediğiniz konusunda sizleri eleştiri

  Devamı

  OĞLAK BURCU

  Bugün aile toplantısı için kısa bir seyahat gerçekleştirebilirsiniz. Aileniz uzun zamandır sizleri g

  Devamı

  KOVA BURCU

  Arkada dönen olayların ortaya çıktığı saatler olabilir. Güvendiğiniz kişilere söylediğiniz özelinizi

  Devamı

  BALIK BURCU

  Hayallerinizle bir bütün gibi yaşıyor olabilirsiniz. Hayal alemi gerçek yaşamla örtüşmeyince zihinse

  Devamı
Yazarlar
Video
Galeri
Güçlü Anadolu Gazetesi'e üye olun

Zaten üye misiniz ? Buraya tıklayarak Üye girişi sağlayabilirsiniz.

Güçlü Anadolu Gazetesi'e giriş yapın

Henüz üye değil misiniz ? Buraya tıklayarak Üye olabilirsiniz.