Adnan Menderes Üniversitesi(ADÜ) Teknokent’te çalışmalarını sürdüren Karya Farma HBX AR-GE (BAP)Bilimsel Araştırmalar Projeleri bu kez kırmızı pancar, kırmızı havuç ve kırmızı soğan üçlüsünü ele aldı. Laboratuvar ortamında yapılan çalışmalarla yeni bir buluşa imza atan Karya Farma “Kırmızı besinler kanı temizliyor” sözünü test edip onayladıklarını belirtti.

Kırmızı Besınler (2)

Turkcell engelleri teknolojinin gücüyle aşıyor Turkcell engelleri teknolojinin gücüyle aşıyor


18 yıllık Ar-Ge süreci içerisinde 17 spesifik ve stratejik patente imza atan HBX AR-GE Yönetim Kurulu Başkanı Hakan Başlık; "Kırmızı pancar, içerdiği demir miktarı sayesinde anemiyi önlemeye yardımcı olarak kırmızı kan hücrelerinin yenilenmesini sağlamaktadır. Pancara kırmızı rengini veren betalain önemli etkili bir antioksidandır. İçeriğinde A, B6, B12, C, E ve K vitaminleri bulunmaktadır. Aynı zamanda fosfat ve potasyum gibi birçok mineral içeren pancar kansere karşı koruyucu görevi yapmaktadır. Pancar betalain denilen fitonutrientler içerir. Bu madde kalp damar hastalıkları gibi kronik hastalıkları da engelleyebilir. Antioksidan zengini havuç, serbest radikallerle savaşmada etkili kabul edilir. Serbest radikallerin vücutta uzun vadede kanser ve kardiyovasküler hastalıklar gibi sağlık sorunlarına götüren oksidatif strese yol açtığı bilinir. Özelikle kırmızı soğan, vücuttaki sağlıklı hücrelere zarar veren serbest radikalleri ortadan kaldıran antioksidan maddeleri, kuru ve beyaz soğana göre daha fazla bulundurmaktadır. Ayrıca, soğanın içindeki kuarsetin, alerjik reaksiyonlara yol açan histaminin bağışıklık hücrelerinde salınımını engellemesine yardımcı olur" dedi.
Kırmızı havucun da benzer özellikleri olduğunu kaydeden Başlık, önümüzdeki süreç içerisinde kırmızı besinler üzerinde çalışmalarını sürdüreceklerini kaydetti.

Kaynak: İHA