Bugün İzmir’de hava nasıl olacak? 29 Eylül İzmir hava durumu! Bugün İzmir’de hava nasıl olacak? 29 Eylül İzmir hava durumu!

Türkiye'nin saklı cennetlerinden biri olma özelliği taşımakta olan Kelebekler Vadisi, yaz aylarının gelmesi ile yine büyük bir merakla araştırılmaya başladı. İşte Kelebekler Vadisine ilişkin merak edilenler...

KELEBEKLER VADİSİ NEREDEDİR?

Kelebekler Vadisi, Muğla ili, Fethiye ilçesi Ölüdeniz belde sınırları içerisinde bulunan vadi.

 Sahip olduğu endemik türler nedeniyle dünya mirası olarak korunması önerilmiş 100 dağdan biri olan Babadağ'ın eteklerinde bulunan Kelebekler Vadisi, 8 Şubat 1995'te 1. derecede doğal Sit ilan edilmiş ve her türlü yapılaşmaya kapatılmıştır. 350 metreye ulaşan sarp kayalık duvarlarla çevrili olan Vadi ismini, barındırdığı 80'den fazla kelebek türünden ve özellikle kaplan kelebeğinden almıştır. Kaynağı Faralya mahallesinde bulunan ve 50 metre yükseklikten dökülen şelale, Vadi'nin ortasından geçen bir dere ile Akdeniz'e ulaşır.

Kelebekler Vadisi'nin özgün coğrafi yapısı, bitey ve direyi bilim çevrelerinin, özellikle botanikçilerin ve entomologların inceleme ve laboratuvar çalışmalarına konu olmakta; ulusal ve uluslararası çevre örgütlerinin ve ekolojik oluşumların dikkatini çekmektedir.

ULAŞIM

Kelebekler Vadisi'ne ulaşım Ölüdeniz'den kalkan teknelerle sağlanır. Faralya (Uzunyurt) mahallesinden bir patika Vadi'ye ulaşır; fakat ipli tırmanış rotaları ve değişken yüzeyi nedeniyle, bir rehber eşliğinde yapılmalıdır.

Kelebekler Vadisi'nde doğal yaşamı korumak ve bunun için gereken önlemleri alarak projeleri hayata geçirmek amacıyla bir tesis meydana getirilmiştir. Ziyaretçilere çadır ve ağaç evlerde konaklama imkânları sunan işletme günlük 750 konuk kapasitesine sahiptir ve Kelebekler Vadisi'nin 86 dönümlük arazisi üzerinde ekolojik tarım yapmanın yanı sıra; arıtma, deniz temizliği ve temiz enerji hususlarında projeler gerçekleştirmektedir.kelebekler-vadisi-fethiye-rehberi

KELEBEKLER VADİSİ DESPİNA EFSANESİ

Kelebek Vadisinin hikayesi Türkiye-Yunanistan arasındaki mübadele antlaşmasına dayanmaktadır. Antlaşma sırasında unutulan ve vadide yaşamını devam ettiren Rum kadın 1987 yılında vadiye açılan ilk turizm işletmesinde fark edilmiştir. Faralya yaşlılarıyla görüşmelerde böyle bir kadının kaldığını ve kanyonu tırmanıp vadiye ürün getirip götürdüğü söylenmiştir. Günün birinde bu yaşlı kadının aniden ortadan kaybolduğu ve hatta cansız bedenine bile rastlanmadığı söylenmiştir. Günümüzde hala Despina’nın ruhunun kelebekler vadisinde dolaştığı, ara sıra geceleri ortaya çıktığını iddia edenler olmuştur. Despina’nın bir efsane mi olduğu bilinmemektedir ama hala o vadide kulaktan kulağa yayılmaktadır.

Haber Merkezi