YAOV GALLANT KİMDİR?

Yoav Gallant  İsrailli siyasetçi ve bakan. Kulanu partisinden milletvekili seçilen Gallant; ülkesinin Yapı İşleri Bakanlığı koltuğunda oturmaktadır.

Semih Kaya ilk kez konuştu! Semih Kaya ilk kez konuştu!

 İsrail güney birlikleri komutanı olan Yoav Gallant, Savunma Bakanı Ehud Barak tarafından Genelkurmay Başkanlığına önerildi.

General Gabi Aşkenazi’nin yerine İsrail Genelkurmay Başkanlığına getirilen Yoav Gallant, 1958 yılında Yafa kentinde doğdu.

Hayfa Üniversitesi Ticaret ve Maliye bölümünden mezun olan Yoav Galant, 1977 yılında bir deniz komandosu olarak İsrail 13. Filosuna katıldı.

1990’lı yılların sonunda İsrail kara kuvvetlerine geçen Yoav Gallant, burada tuğgeneral rütbesine ulaştı. 2002 yılında İsrail Başbakanı’nın askeri konulardaki danışmanlığına getirilen General Galant, 2005 yılında da İsrail Güney Birlikleri Komutanlığına atandı.

İsrail  savunma Bakanı Ehud Barak’a yakınlığıyla tanınan Yoav Gallant’ın bir önceki Genelkurmay Başkanı Gabi Aşkenazi ile ise problemli olduğu bildirilmekte.

Sert mizasından dolayı hiçbir dostunun bulunmadığı belirtilen General Yoav Gallant’ın İsrail’de Gazze’ye yönelik son saldırılarda üstün başarı gösterdiğine inanıldığı ve bu yüzden de büyük bir itibara sahip olduğu bildirilmekte.

İsrail’de General Yoav Galant’la ilgili olarak onun tek kusurunun şimdiye kadar Genelkurmay Başkan Yardımcılığı görevinde bulunmaması olduğu söylenmekte.

Haber Merkezi