Günlük hayatta yaygın olarak kullanılan, İki Dirhem Bir Çekirdek Olmak ne demek? İki Dirhem Bir Çekirdek Olmak deyiminin hikayesi nedir? İşte tüm merak edilenler…

İki Dirhem Bir Çekirdek Olmak Ne Demek?

Bu deyim ile anlatılmak istenen giyim kuşamına özen gösteren, şık ve süslü kıyafetleriyle dikkat çeken insanlardır. Bu tür giyim ve kuşamına özen gösteren kişilere ''iki dirhem bir çekirdek'' deyimi söylenir.

İki Dirhem Bir Çekirdek Olmak Deyiminin Hikayesi

Bu sözün temeli Osmanlı Devleti’ne dayanır. Osmanlı’da ağırlık ölçüsü olarak okkanın kullanıldığı eski devirlerden kalmadır. Bir okka bugünkü ağırlık ölçülerine göre 1283 grama tekabül eder. Okkanın dört yüzde birine ise dirhem adı verilir. Dirhem daha ziyade hassas teraziler için kullanılan bir ölçüdür. Ancak sarraflar dirhemden daha hassas ölçümler için bir ağırlık birimi daha kullanırlar. Buna çekirdek denir ki toplam 5 santigram karşılığıdır.

Eski devirlerin en kıymetli parası olan bir Osmanlı altını toplam iki dirhem bir çekirdek ağırlığa sahiptir. Bu durumda süslenmiş kimselere iki dirhem bir çekirdek yakıştırmasında bulunanlar mecaz yoluyla onlara altın demiş olurlar. 

American Underdog filminin konusu nedir? American Underdog filminin oyuncu kadrosunda kimler var? American Underdog filminin konusu nedir? American Underdog filminin oyuncu kadrosunda kimler var?

Haber Merkezi