Gün Sazak ölüm yıl dönümünde merak ediliyor. Peki, Gün Sazak kimdir? Gün Sazak neden öldü? Gün Sazak'ı kim öldürdü? Gün Sazak nerde vuruldu? İşte tüm merak edilenler...

Gün Sazak

GÜN SAZAK KİMDİR?

Gün Sazak, 12 Eylül öncesi Gümrük ve Tekel Bakanıydı. Eskişehir'in Mihalıççık ilçesine bağlı Sazak köyünde doğan Gün Sazak, Emin Sazak'ın oğludur. İlk ve orta tahsilini Eskişehir'de, yüksek tahsilini de ABD'de yapmıştır. Sazaklar Eskişehir'de geniş topraklara sahip çiftçilik yapan bir ailedir. Bu yüzden Gün Sazak Amerika'ya ziraat okumaya gönderilir. Yüksek tahsilini tamamlayıp yurda dönen Gün Sazak toprak işlerine girer, modern teknoloji ile işlerini geliştirir, verimi arttırır. Diğer taraftan da inşaat müteahhitliğine başlar.

MHP genel başkan yardımcısı iken 21 Temmuz 1977'de kurulan ikinci Milliyetçi Cephe hükûmetinde milletvekili olmadığı halde dışarıdan Gümrük ve Tekel Bakanı olarak görev aldı. Güneş Motel vakasıyla 11 Adalet Partili milletvekilinin AP'den istifa edip CHP'ye geçmesiyle II. Milliyetçi Cephe hükûmeti düşürüldü. 11 milletvekilinin hepsine de bakanlık verilince Gün Sazak'tan boşalan Gümrük ve Tekel Bakanlığını Tuncay Mataracı aldı.

Gün Sazak Kimdir

Turnike'nin yeni hostesi kimdir? Turnike'nin yeni hostesi kimdir?

GÜN SAZAK NEDEN ÖLDÜ?

Süleyman Demirel'in Başbakan olduğu 27 Mayıs 1980 tarihinde eşi ile gittiği bir ziyaret dönüşünde arabadan eşyalarını indirirken Marksist-Leninist Dev-Sol tarafından çapraz ateşe alınarak öldürülmüştür. Öldürüldüğü tarihte MHP Genel Başkan Yardımcısı olan Sazak, Eskişehir'in Mihalıççık ilçesine bağlı Sazak köyünde toprağa verildi.

Kaynak: Haber Merkezi