Web siteleri ziyaretçi çekebilmek için çeşitli kanalları kullanırlar. Hangi kanaldan ziyaretçi çekebileceklerini bilemeyebilirler.

Google Ads diğer adıyla Google Adwords ile reklamlar üzerinden ziyaretçi çekebilirsiniz. Google üzerinden her gün milyonlarca arama oluyor. Bu noktada ürün ve hizmetlerinizi arayan kitleye Adwords ile ulaşmanız gerekiyor.

Google Ads reklamlarınızda daha yüksek etki görmek istiyorsanız Google Ads danışmanlığı alabilir ve bu sayede daha yüksek bir etki görebilirsiniz.  Google Ads farklı reklam türlerinde reklam kampanyaları oluşturmanıza olanak tanır.

Doğru reklam kampanyası ile arama motoru sonuç sayfalarında etkili trafik çekebilir ve daha fazla kişiye ulaşabilirsiniz. Google Ads hakkında daha detaylı bilgi verelim.

Google Ads Nedir?

Google Ads, ürün ve hizmetlerinizi potansiyel müşteri kitlenize ulaştırabilmek için reklam kampanyaları oluşturmanızı sağlayan Google’a ait online reklam platformudur. Bu platform tıklama başına ödeme ile kampanya oluşturabileceğiniz bir platformdur.

Google Adwords reklamlarınızda kullanıcılar reklamınıza tıkladığında ödeme yapabilirsiniz.  Google web trafiğinin önemi bir bölümünü elinde tutan dünyanın en büyük arama motoru olduğu için Google Ads ile küçük işletmeniz bile arama motoru sonuç sayfalarında üst sıralarda olabilirsiniz.

Reklam kampanyaları ile istediğiniz anahtar kelimede, istediğiniz konumda ve zaman diliminde hedeflediğiniz kitleye ulaşabilirsiniz. Belirli anahtar kelimelerde reklamlarınız arama motoru sonuç sayfalarında en üst sırada görünebilir.

Reklam kampanyaları için başlık, metin, URL gibi birçok planlama yapmalı ve bir reklam bütçesi ayırmalısınız. Daha sonra hedef kitle, yaş, cinsiyet gibi demografik özelliklere göre reklamınızı spesifik hale getirerek hedef kitlenize göre gösterim yapabilirsiniz.

Google Ads danışmanlık hizmeti ile rakiplerinizin önüne geçebilir ve reklamlarınızdan maksimum fayda alabilirsiniz. 

Google Reklam Nasıl Verilir?

Google’a reklam vermek için öncelikle Google hesabınız olmalıdır. Google hesabı açtıktan sonra bir Google Ads hesabı açmanız gerekiyor.  Google Ads ana sayfasında giriş yaparken Google hesabınızı seçerek otomatik olarak Google Ads kullanmaya başlayabilirsiniz.

Google Ads hesabınızda giriş yaptıktan sonra reklam türünü seçer ve reklam türüne özel adımları takip edersiniz. Genellikle anahtar kelime seçimi yaparak reklamlarınızı oluşturmaya başlarsınız.

Reklamlarınızı oluştururken hedef kitle, bütçe ve reklam uzantılarını belirleyerek kampanya ayarı yapmalısınız. Coğrafi hedefleme yapacaksanız konum ayarı yaparak belirli konumda daha spesifik bir kitleyi hedefleyebilirsiniz. Bu süreçte reklam bütçenizi girmelisiniz. Bütçeniz günlük olarak girilir ve gösterim payı gibi ayarları yapmalısınız.

Google’a reklam verirken ilgi çekici, teşvik eden, açık ifadeler barındıran net bir reklam metni hazırlamalısınız. Reklam metninde mutlaka odak anahtar kelime ve etkili CTA’lar olmalıdır.

Reklamlarınız üzerinden kullanıcıların sizinle iletişim geçebilmesi için site bağlantısı, açıklama metni, telefon, açıklamalı snippet, uygulama, promosyon mesaj, potansiyel müşteri formu, fiyat ve yer gibi reklam uzantısı ayarlarını yapabilirsiniz.

Google Ads’de dönüşüm izleme süreci için dönüşüm izleme kodlarını ekleyebilirsiniz. Bu konuda Google Ads danışmanlığı alarak profesyonel destek talep edebilirsiniz.

Google’a reklam verirken son adım faturalandırma ayarlarıdır. Burada ödeme yöntemi belirler, aylık fatura oluşturur ve belge dağıtım adresi gibi bilgileri girersiniz. Reklam verirken teklif stratejisini belirleyebilirsiniz.

Google Ads Kampanyanız İçin Hangi Ağı Seçmelisiniz?

Google Ads kampanyanızın için seçebileceğiniz farklı ağlar bulunuyor. Öncelikle Google sonuç sayfası, iş ortağı web siteleri, YouTube veya mobil uygulamalar gibi birçok alanı seçebilirsiniz. Burada seçeceğiniz alanı belirlerken rakiplerinizin reklam stratejileri, hedef kitlenizin vakit geçirdiği yer gibi birçok unsuru dikkate almalısınız. Bir ağda yer almaktansa reklam kampanyalarınızı farklı ağlara dağıtırsanız daha yüksek bir etki elde edebilirsiniz. Doğru ağı seçebilmek için Google Ads danışmanlık hizmeti alabilirsiniz.

Google Ads Reklamları Nerede Görülür?

Google reklamlarınız öncelikle Google arama sonuç sayfalarında yani SERP’lerde gösterilir.  Google sonuç sayfalarında yani organik sonuçlarda sayfanın en üst veya alt kısmında reklamlarınız görünebilir. Bunun dışında Google Alışveriş, Google Haritalar ve Google Play gibi platformlarda da üst, alt ve ortalarda reklamlarınız yer alabilir.

Google reklamlarınızın görünebileceği diğer alan da YouTube videolarıdır. YouTube platformu Google tarafından satın alındığı için Google Ads reklamları YouTube video girişi, ortası ve sonunda da görüntülenmektedir.

Bazı web siteleri Google Görüntülü Reklam Ağı iş ortağı olabilir.  Bu web siteleri kişisel blog web siteleridir. Bu siteler Google Adsense hesabına sahip olursa Google Ads reklamları yayınlanır.

İnternette gezinen bir hedef kitleniz bu sitedeyken size ait reklam bu web sitesinde yayınlanabilir. Aynı zamanda Google Finans, Gmail, Blogger ve YouTube gibi bazı Google web sitelerinde de yayınlanabilir. Aynı zamanda mobil uygulamalar ve sitelerde dahi reklamlarınız yayınlanabilir.

Çok ziyaret ettiğiniz bir haber sitesi de Google Görüntülü Reklam Ağı ortağı olabilir. Kullanıcı çerezlerine göre Google ortağı olan web sitelerinde ilgili kitleye reklamlarınızı yayınlar.

Google’a Reklam Vermenin Maliyeti Nedir?

Google’a reklam verme maliyeti reklam kampanyasına göre değişir. Google reklamlarının maliyetini etkileyen birçok durum bulunuyor. Öncelikle reklam sıralaması, alaka düzeyi, kalite puanı, tıklama başı maliyet, teklif tutarı gibi birçok detay önemlidir.

Google için reklam bütçeniz açısından minimum bir tutar bulunmaz. Günlük bir bütçe belirlersiniz ve buna göre reklam maliyetini ortaya çıkarabilirsiniz.

Tıklama başı maliyette rakiplerin ilgili anahtar kelimeye yönelik verdiği reklam teklifi ile ilgilidir. Bir anahtar kelimede maksimum teklif 1 TL ise sizler 1 TL’nin üzerinde bir maliyetle o anahtar kelimede Google’a teklif verebilirsiniz.

Tıklama başı maliyet, edinme başı maliyet gibi farklı teklif stratejileri ile reklam vermenin maliyetini en etkili ve minimum düzeye çekebilirsiniz.

 Reklam verme maliyetini en aza indirmek Google Ads danışmanlık hizmeti ile mümkündür. Reklamlarınızı oluştururken profesyonel destek alırsanız en iyi faydayı elde edebilirsiniz.

Neden Google Ads’e İhtiyacımız Var?

Google Ads reklam kampanyasının sizin için sunacağı avantajlar şöyledir;

Anadolu parsı tekrar görüntülendi Anadolu parsı tekrar görüntülendi

·         İşletmenizin Google’da arama yapan kullanıcılara görünür olma olasılığı daha yüksektir. Web sitenize trafik çekebilir ve satışlarınızı arttırabilirsiniz.

·         Google Ads ile internet üzerinde vakit geçiren tüm müşteri kitlenize ulaşmanızı sağlar.

·         Google Ads ile hedef ve sonuç odaklı reklamlar yayınlayabilirsiniz. Böylece direkt ürününüzü satın alacak bir müşteri kitlesi çekebilirsiniz.

·         Google reklamlarının en önemli avantajlarından biri düşük maliyetlerdir.  Google her zaman bütçenizi esnek oluşturmanızı ve düşük maliyetle etkili reklamlar oluşturmanızı sağlar.

·         Google Ads ile reklamlarınızı kontrol edebilirsiniz. Reklam bütçenize üst limit koyabilir ve anlık reklamlarınızı durdurup başlatabilirsiniz.

·         Google’da hedeflenmiş reklam kampanyaları oluşturabilirsiniz. Bu sayede belirli ilgi alanı, yaş gibi özelliklere göre spesifik kitleye hitap eden reklamlar oluşturabilirsiniz. Direkt ürünlerinizle ilgilenen bir kitleye ulaşabilirsiniz.

·         Reklam kampanyalarınızı anlık olarak ölçebilir ve rapor haline getirebilirsiniz. Bu sayede reklam kampanyanızın etkisini görebilir ve anlık düzenlemeler ile reklamlarınızı optimize edebilirsiniz.

·         Google Adwords üzerinde reklamlarınızda ne zaman isterseniz detaylı veya ufak değişiklikler yaparak etkisini geliştirebilirsiniz. İstediğiniz an anahtar kelime denemeniz veya kampanyanızı duraklatmanız veya tekrar başlatmanız mümkün olur.

Başarılı bir Google Ads stratejisi geliştirmek için Google Ads danışmanlığı tercih edebilirsiniz. Bu sayede reklam kampanyalarınız daha etkili olacaktır