a

Gazetecilere, Ankara’nın ‘turizm potansiyeli’ tanıtıldı

Ulucanlar Cezaevi Müzesi Koğuş Salonu’nda gerçekleşen Medya, Kültür Sanat ve Turizm Buluşmaları’nda 20 ilden gelen 50 gazeteciye Başkent Ankara’nın ‘turizm potansiyeli’ tanıtıldı. Kültür Sanat Muhabirleri tarafından düzenlenen etkinlikte konuşan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz, Cumhuriyetin 100’üncü yılı 2023’te 75 milyon turist ve 65 milyar dolar turizm gelirinin hedeflendiğini söyledi.

Ankara’nın turizm potansiyeline dikkat çeken Yavuz, “Geçen yıl turizm gelirinde tüm zamanların rekoru kırıldı. Ülke olarak 34,5 milyar dolar turizm geliri elde ettik. Ülkemizi ziyaret eden toplam ziyaretçi sayısı ise 51,7 milyonu buldu. Cumhuriyetimizin 100’üncü yılı 2023’te de hedef, 75 milyon turist ve 65 milyar dolar gelir” diye konuştu.

“KÜLTÜR VE TARİH TURİZMİ AÇISINDAN HAK ETTİĞİMİZ İLGİYİ GÖREMİYORUZ”

Toplantının açılış konuşmasını yapan Kültür Sanat Muhabirleri Derneği Başkanı İbrahim Gökdemir, Ankara’nın tarihsel süreçte altı kez farklı uygarlıklara başkentlik eden kadim bir kent olduğunu hatırlatarak, Ankara’nın başkent olması nedeniyle de kültür ve tarih turizmi açısından hak ettiği ilgiyi göremediğini belirtti. Gökdemir,  “Ankara’nın başkent olmasının  avantajları kadar dezavantajları da vardır. Bunların en başında Ankara’nın tarihi ve kültürel değerlerinin siyasetin, bürokrasinin, siyasi parti genel merkezlerinin gölgesinde kalmasıdır. Bütün haber bültenlerinde ‘Ankara’dan yapılan açıklamaya göre’ şeklinde ifadeler yer aldığına hepimiz şahit oluyoruz. Ancak hiçbir haber kanalında Ankara’nın tarihi ve kültürel değerleri ile ilgili en ufak bir ayrıntıya rastlayamazsınız” dedi.

Ankara’nın kültür ve turizminin değer kazanması için çalışmalarını sürdürmeye devam edeceklerini kaydeden Gökdemir, Türkiye’nin dört bir yanından Ankara’ya gelen yerel gazetecilerin iki gün boyunca başkentin tarihi kültürel ve turistik mekanlarını gezme olanağı bulacağı etkinliğin Ankara’dan başlatılmasının sembolik öneme sahip olduğunu vurguladı.

“2023 HEDEFLERİ İÇİN BİR ENGEL GÖZÜKMÜYOR”

Belirlenen rakamlara ve turistik hedeflere ulaşılması amacıyla Kültür ve Turizm Bakanlığınca geçen yıl kapsamlı bir çalışma yapıldığını dile getiren Yavuz ise şunları söyledi:  “Sayın Bakanımız da bunu ‘2023 Turizm Stratejisi’ olarak kamuoyu ve sektörle ayrıntılı bir şekilde paylaştı. Yine Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansının kuruluşu tamamlanarak çalışmalarına başladı. Önümüzdeki dönemde ziyaretçilere sunulacak gastronomi, sağlık, kültür, bisiklet, macera, inanç, helal, kış/kayak, yayla/eko, spor, eğitim, kongre ve festival/etkinlik turizmi gibi alanlarda yapacaklarımız netleşti. Bu turizm çeşitliliği ve potansiyeli ile bahsetmiş olduğumuz hedeflere ulaşmamamız için bir neden gözükmüyor.”

 PATARA YILI VURGUSU

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın bu yılı “Patara Yılı” olarak ilan ettiğini hatırlatan Yavuz, “Likya’nın ana liman şehri olan Patara sahip olduğu özellikler ile ülkemizin tanıtımında önemli bir rol üstlenecek. Aynı zamanda 2020 yılı Bakanlığımızca ‘Türk Mutfağı Konsept Yılı’ olarak belirlendi. ‘UNESCO Yaratıcı Kentler Ağı’na girmeyi hak kazanan üç gastronomi şehrimiz Gaziantep, Hatay ve Afyonkarahisar’da düzenlenen uluslararası festivallerle çok sayıda yerli ve uluslararası ziyaretçileri ağırlamayı planlıyoruz” dedi.

Konuşmanın ardından Kültür Sanat Muhabirleri Derneği Başkanı İbrahim Gökdemir tarafından Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Özgül Özkan Yavuz’a “Şifa Tası” hediye edildi.

Bakan Yardımcısı Yvuz’dan sonra kürsüye gelerek bir konuşma yapan AK Parti Ankara Milletvekili Nevzat Ceylan ise şunları söyledi: “Ankara şehri kadim bir tarihe sahiptir. Bu potansiyelin ğerlendirilmesi için ‘Medya, Kültür Sanat ve Turizm Buluşmaları’nın ilkinin Ankara’da düzenlenmesi önemli bir adımdır.” Organizasyon, Ankara Kültür ve Turizm İl Müdürü Kamil Özer’in Ankara’nın tarih ve kültür turizmi açısından sahip olduğu potansiyeli içeren sunumu ile sona erdi.

Kadir GÜRHAN

 

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Kahramankazan’da liselilerden ağlatan performans

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.