Türk Veteriner Hekimleri Birliği, 69. Kuruluş Yılı nedeniyle açıklama yaptı. TVHB Merkez Konseyi Başkanı Prof. Dr. Murat Arslan tarafından yapılan açıklamada depremin ilk gününden beri, TVHB’nin koordinasyonunda bölgede gönüllü olarak bulunan 200 veteriner hekimle arama kurtarma çalışmalarına katılarak enkazdan çıkan küçük evcil hayvanlara, çiftlik hayvanlarına sağlık hizmeti verdiklerini söyledi. Kamuda ve serbest çalışan meslektaşlarının bölgede tam bir seferberlik içinde olduklarını vurgulayan Arslan, kendileri de depremzede olan birçok meslektaşlarının acılarını bile yaşayamadan, fedakarca arama kurtarma ve hayvan sağlığı hizmeti çalışmalarına katıldıklarını kaydetti. 
“VETERİNER HEKİMLERİN KAYBI BÜYÜK”

Deprem felaketinde 27 veteriner hekim ile 10 veteriner fakültesi öğrencisini kaybettiklerini belirten TVHB Başkanı Prof. Dr. Arslan, ailesi depremden etkilenen ve farklı şehirlerde okuyan çok sayıda öğrencilerinin de mağdur duruma düştüğünü ifade etti. 
Arslan şöyle devam etti:
“Yaklaşık 200 meslektaşımızın muayenehanesi tamamen kullanılmaz hale geldi. Mesleki uygulamada kullandıkları cihaz, medikal malzemeler, aşıları ve araçları enkaz altında kaldı.  Yaşanan tablonun ağırlığı karşısında TVHB olarak kuruluş günümüzü kutlamıyor, “Veteriner Hekim Dayanışma Günü” olarak ilan ediyoruz.  Depremde zarar gören meslektaşlarımızın hayata tutunması, öğrencilerimizin eğitimlerini tamamlayabilmesi ve kaybettiğimiz meslektaşlarımızın ailelerine destek olabilmek için tüm meslektaşlarımızı tam bir dayanışma seferberliğine çağırıyoruz.  Yaralarımızı sarmak için ‘Birlikte varız’ diyeceğiz.”
TVHB’nin 69 yıl önce 9 Mart 1954 yılında 6343 sayılı Kanunla kurulmuş, kamu kurumu niteliğinde meslek örgütü olduğunu hatırlatan Arslan, mesleğin çatı örgütü olarak 56 il ve bölge odası ile birlikte Türkiye’deki tüm veteriner hekimleri temsil ettiklerini vurguladı.
Veteriner hekimlerin, başta hayvan sağlığı ve refahı olmak üzere, gıda güvenliği,  veteriner halk sağlığı, çevre sağlığı, biyogüvenlik, biyoteknoloji, antimikrobiyal direnç ve iklim krizi gibi dünyanın önündeki en stratejik alanlarda sorumluluk üstlenerek çalıştıklarına dikkat çeken Arslan, “TVHB bir taraftan Anayasaya uygun olarak üyelerinin hak ve yetkilerini korurken, bir taraftan da çalışma alanlarıyla ilgili Bakanlık, kamu kurum ve kuruluşları, özel sektör ve diğer mesleki kuruluşlar ile iş birliği ve ortak çalışmalar yürütmekte, strateji ve politikalar oluşturulmaktadır” dedi.
Prof. Dr. Murat Arslan, şunlara değindi:
“Bu yıl 9 Mart’ta kuruluşumuzun 69. yılını kutlayacaktık, ancak 6 Şubat’ta meydana deprem nedeniyle bugünü bölgede meslektaşlarımızla dayanışma içinde geçirmeye karar verdik. Depremin ilk gününden beri, Birliğimizin koordinasyonunda bölgede gönüllü olarak bulunan 200 veteriner hekimle hem arama kurtarma çalışmalarına katıldık hem de enkazdan çıkan küçük evcil hayvanlara, çiftlik hayvanlarına sağlık hizmeti verdik. Kamu çalışanı ve serbest çalışan meslektaşlarımız bölgede tam bir seferberlik içinde oldular. Kendileri de depremzede olan birçok meslektaşımız acısını bile yaşayamadan, fedakârca arama kurtarma ve hayvan sağlığı hizmeti çalışmalarına katıldı.”
“BÖLGEDE BUNDAN SONRAKİ RİSKLER İÇİN UYARIYORUZ”
“Hepimizi derinden etkileyen depremde maalesef 27 meslektaşımızı, 10 öğrencimizi kaybettik. Bu vesile ile yetkilileri deprem bölgesinde bundan sonraki olası riskler için uyarmak istiyoruz; bölgede 13-14 milyon civarında büyükbaş ve küçükbaş hayvan ile daha fazla sayıda kanatlı hayvan bulunmaktadır.  Bulaşıcı hastalıklara karşı aşılamalar ve diğer koruyucu hekimlik hizmetlerinin aralıksız sürdürülmesi gerekmektedir. Ayrıca bölgede gerek geçici olarak görev yapan kamu veteriner hekimleri gerekse gönüllü olarak bölgede bulunan veteriner hekimler yakında bölgeden ayrılacaklardır.  Bunların yerine bölgede muayenehanesi bulunan ve depremden etkilenen serbest çalışan meslektaşlarımızın görev yapması acil bir konudur. Aksi takdirde sonuçları afet etkisi yaratabilecek, hayvan ve insan sağlığını tehdit eden salgınların görülmesi kaçınılmaz olacaktır.
Nitekim; 8 Mart 2023 tarihi itibariyle, tüm Türkiye’de şap hastalığı nedeniyle, iller arası hayvan hareketleri aşılama mevsimi bitinceye kadar yasaklandı.”
ALINMASI GEREKEN ACİL TEDBİRLER SIRALANDI
Bölgedeki veteriner hekimlerin görev yapabilmesi için Tarım ve Orman Bakanlığı’nın zaman kaybetmeden aşağıdaki önlemleri alması gerektiğine vurgu yapan Arslan, alınması gereken acil tedbirleri de şöyle sıraladı:  
•Kliniği yıkılan ve kullanılamaz hale gelen veteriner hekimler için geçici klinik ve yaşam alanı olarak kullanılmak üzere konteyner sağlanmalıdır.
•Klinikleriyle beraber her şeyini kaybeden meslektaşlarımıza bölgede kullanılan aşılar ile ilaç ve diğer malzemeler bir süreliğine ücretsiz sağlanmalıdır. 
•Kliniği çalışamaz hale gelen meslektaşlarımızdan talep edenlerin Bakanlık bünyesinde geçici veya kalıcı istihdam edilerek hizmet vermeleri sağlanmalıdır.
•Bölgede çalışacak veteriner hekimlere kamu bankaları tarafından ilk iki yılı ödemesiz, faizsiz veya düşük faizli kredi verilmelidir.
•Kamu dışında, işletme veteriner hekimi olarak çalışan ve çalıştıkları işletmeler zarar gören meslektaşlarımızın mağduriyetleri giderilmelidir.
Arslan, Türk Veteriner Hekimler Birliği olarak bölgede kalmaya hizmet vermeye, yapılanların takipçisi olmaya devam edeceklerini söyleyerek, “Kuruluş günümüzde tekrar bütün meslektaşlarımızı büyük dayanışmaya çağırıyoruz. Meslek ve ülke olarak yaraları sarmak için “birlikte varız” demeye davet ediyoruz” açıklamasını sonlandırdı. 
Mustafa ATAR
 

Editör: Hüseyin Çözen