Death Note önceleri manga olarak başlamıştır. İlk önce, Şūeişa tarafından Haftalık Shonen Jump adlı bir dergide Aralık 2003’ten Mayıs 2006’ya kadar yayınlanmıştır. 12 cildin yayınlanmasının ardından 13 Ekim 2006'da özel bir cilt (Death Note 13: Nasıl Okunmalı) yayınlanmıştır. Toplam 37 bölümden oluşur. Daha sonra bu bölümlerden canlı bir film oluşturulur. Japonya'da 17 Haziran 2006 ve 3 Kasım 2006 tarihlerinde yayınlanmıştır ve ayrıca da bir animeye uyarlanır. Anime serisi Japonya'da 3 Ekim 2006 tarihinden 26 Haziran 2007 tarihine kadar yayınlanır.

Ayrıca orijinal seriden bağımsız, başka yazarlar tarafından yazılmış 2 light novela konu olmuştur. Death Note Another Note 1 Ağustos 2006'da Japonya'da piyasaya sürülmüştür. L: Change the World ise 20 Ekim 2009'da piyasaya sürülmüştür. Bu eserde olayı L'in (Lawliet) gözünden anlatmaktadır.

Yagami Light, zeki ve derslerinde gayet başarılı bir lise öğrencisidir. Light için bu dünyada en önemli şey adalettir. Haberlere yansıyan cinayetlerden ve insanların yozlaşmasından son derece bıkmıştır. Bir şinigami olan Ryuk, Şinigami Dünyasında hep aynı şeyleri yapmaktan sıkılmıştır ve eğlenmek için sahip olduğu iki Ölüm Defteri' nden birini dünyaya atar. Bu defteri Light bulur. Defteri açtığında ilk olarak kuralları okur. "Bu deftere ismi yazılan kişi ölür." maddesini görünce bunu bir şaka zanneder. Ama yine de defteri alır. Eve geldiğinde televizyondaki haberlerde bir rehin tutma haberi yayınlanır. Şüphelinin ismi ve yüzü televizyonda açıklanır. Light, tereddüte düşse de "böyle bir şeyin gerçekleşmesinin imkansız olduğu" düşüncesine inandığı için şüphelinin ismini deftere yazar. 40 saniye sonra televizyondan şüphelinin kalp krizi geçirip öldüğünü öğrenince defterin gerçek olduğunu anlar. Light, bu defteri kullanarak dünyaya adaleti sağlamak ve Yeni Dünyanın Tanrısı olmak ister. Suçluların sürekli kalp krizi geçirerek ölmesi, insanlara bu ölümlerin tesadüf olmadığını hissettirmiştir. Halk tarafından Light' a "Kira" (Jap: Katil) ismi verilir. Bazı insanlar Kira' yı adalet adına yaptıklarından dolayı desteklerken, bazı insanlar ise bunun insanlık dışı olduğu gerekçesiyle Kira' yı desteklemez. Light, insanların kendisini desteklememesine aldırmaz. Ona göre ister iyi ister kötü olsun, karşısına çıkan herkesi yok edecektir.

Sonra, Interpol tarafından bu gizemli ölümler hakkında bir soruşturma başlatılır. Soruşturmaya dedektif "L" de dahil edilir. "L", "Kira"nın Japon vatandaşı olduğunu yaptığı bir test ile anlar. "L", Kira' ya yaptıklarının insanlık dışı olduğunu ve bunun için idam edileceğini söyler. Böylelikle ikisi arasında bir savaş başlar. Kimliği ilk deşifre olan kaybedecektir.

Hikâye anime ve mangada benzerlik gösterse de ufak farklılıklar mevcuttur.

Ölüm Defteri'nin kuralları

Death Note (Ölüm Defteri).
Death Note'un kurallarının yazılı olduğu sayfalardan birisi.
 1. Deftere adı yazılan kişi ölür.
 2. Eğer deftere ismi yazan kişi ismi yazılan kişinin yüzünü bilmiyorsa o kişi ölmez, bu kural sayesinde aynı ismi taşıyanlar etkilenmez.
 3. Deftere adı yazılan kişi en az 40 saniye sonra ölür.
 4. Eğer ölüm nedeni belirlenmezse, kişi basit bir kalp kriziyle ölür.
 5. Ölüm şekli yazıldıktan sonra detayları 6 dakika 40 saniye içinde yazılmalıdır.
 6. Defter eğer yere 1 defa değerse o zaman dünyanın malı olur.
 7. Sadece defterin bir parçasına değen kişi Ölüm Tanrısını (Shinigami) görür ve sesini duyar.
 8. Ölüm Defteri'ni kullanan kişi cennete veya cehenneme gidemez.
 9. Ölüm Defteri'ne dokunan her insan Ölüm Tanrısını görür ve sesini duyar.
 10. Eğer defterin orijinal sahibi ölürse, defter Ölüm Tanrısına ait olur.
 11. Defterin sahibi defteri kullandıktan en geç 39 gün sonrasında Ölüm Tanrısını görür.
 12. Defterin orijinal sahibi olan Ölüm Tanrısı prensipte defterin sahibi olan insana yapacağı hareketlerle yardım etmemeli ve zarar vermemelidir.
 13. Ölüm Tanrısının defterin nasıl kullanılacağı ve içeriği hakkında insan sahibine açıklama yapma zorunluluğu yoktur.
 14. Ölüm Tanrısı ölüm defterine isim ekleyerek ölen kişinin fazla yıllarını alıp kendi hayatını uzatırken insanlar uzatamazlar.
 15. Ölüm Defteri'ni kullanan kişi kendi hayatını kısaltabilir.
 16. Ölüm Defteri'nin insan sahibi kendi kalan hayat süresinin yarısını Ölüm tanrısı gözüyle takas edebilir. Bu göz gördüğü insanın yaşam süresini ve gerçek adını görür.
 17. Ölüm tanrıları bilindik yöntemlerle ölmezler. Ancak bir insana aşık olup onun hayatını kurtarmak için ölüm defterini kullanmakla ölürler.
 18. Deftere yazılan ve fiziksel olarak mümkün olmayan ölüm şekilleri sonuçta basit bir kalp krizine dönüşür.
 19. Defterden koparılan çok küçük bir parça bile tam etki gösterir.
 20. Deftere yazılan tüm mümkün ölüm şekilleri ve detayları ancak okunabilir bir şekilde yazılırsa gerçekleşir.
 21. Defterin orijinal sahibi olmayan bir kişi bile defteri tam etkisiyle kullanabilir.
 22. Defter, 780 günden küçük kişileri etkilemez.
 23. Yazılan kişinin adı 4 defa yanlış yazılırsa defter o kişiyi öldürmez.
 24. Defter çalınır veya kaybolursa 490 gün içinde geri alınmadığı takdirde sahipliği yitirilir.
 25. Deftere 490 gün boyunca dokunmayınca (herhangi bir parçasına sayfasına) Defterle olan anılar silinir hafıza kaybı yaşanır.Fakat Deftere dokunduğunda her şeyi geri hatırlar .
 26. Bir ölüm defterine ismi yazılan kişinin ismi başka bir deftere yazılsa da 2. defter işlev görmez.
 27. Ölüm meleğinin gözlerine ve defterine sahip olan kişi başka ölüm defterine sahip olan kişinin sadece ismini görebilir. Ölmek için ne kadar zamanının kaldığını göremez.
 28. Eğer dünyada 6 taneden fazla ölüm defteri varsa sadece ilk 6 ölüm defteri çalışır. 7. ölüm defteri ilk 6 defterden herhangi birisi imha edilmedikçe veya bir ölüm meleği tarafından melekler diyarına götürülmedikçe çalışmaz.
 29. Ölüm defterini kullananlar 1 yıl içerisinde hareketlerinde ve göz renginde değişikler oluşur.
 30. Eğer deftere yazılan kişinin hemen ölmesini isterseniz 'Sakujo' demeniz yeterli olacaktır.
 31. Deftere yazılar kan gibi şeylerle yazılsa bile kabul olur.
Sahte kurallar

Bu kurallar sahte olup L'i kandırmak için Light'ın Ryuk'a söylemesiyle yazılmıştır. Bu kurallar gerçek değildir.

 • Eğer Ölüm Defterinin sahibi defteri 13 gün boyunca kullanmazsa defterin sahibi ölür.
 • Eğer Ölüm Defteri yanar ve hasar görürse, o vakte kadar ona dokunmuş tüm insanlar ölür.

  Ana karakterler

  Yagami Light
  Yagami Light (夜神 月 Yagami Raito)

  Ölüm Defteri’nin Dünya'daki ilk sahibi. Son derece zeki ve çalışkan olan Light başarılı fakat hayatından sıkılmış 17 yaşında bir lise öğrencisi. Ryuk tarafından insanların dünyasına düşürülen Ölüm Defteri’ni bulunca tüm suçluları ölümle cezalandırmak için kullanmayı seçti ve kendisine halk tarafından "Kira (Katil)" lakabı verildi. Light’ın en çok istediği şey suçlardan arınmış tanrının ise kendisinin olduğu bir dünya yaratmak. Kendini adalet olarak görmektedir ve tanrı olduğuna inanır.

  L
  L (エル Eru)

  L, dünyanın en iyi 3 dedektifidir. 1. ve 2. sırada ise yine kendisi, gizllik amacıyla farklı isimlerle yer alır. Farklı bir oturuş şekli vardır ve bu şekilde oturmazsa düşünme kapasitesinin %40 azaldığını söyler. Her zaman tatlı yer. Ayak masajı yapmayı, helikopter kullanmayı, tenis oynamayı bilir. Görünüşünün aksine çok güçlüdür.

  Misa Amane
  Misa Amane (弥 海砂 Amane Misa);

  Kira'ya hayrandır; çünkü Kira Amane'nin ailesini öldüren katili öldürmüştür. Ayrıca ikinci Kira'dır. Şinigami gözlerini iki kere almıştır. Gözleri almanın bedeli kişinin kalan yaşam süresinin yarısıdır. Light için ölümü bile göze alabilir, Dünya'da eşi benzeri olmayan bir takıntıyı Light'a besler. Kendisi ünlü bir modeldir.

  Mello
  Mello (メロ Mero)

  Yetim olan Mello, Watari’nin L'in yerine geçebilecek gençleri yetiştirmek amacıyla kurduğu Wammy'nin Evi'nde büyümüştür. L'in iki varisinden biridir L’in tatlıya olan düşkünlüğü Mello’da da vardır. Sık sık çikolata yerken görünür. Mello sıklıkla duygularının onu mutlu etmesine izin verir. Mello ilk ortaya çıktığı zaman Light onu bulup öldürmeye çalışır, Mello kaçmaya çalışır fakat o sıradaki bir patlamada yüzünün sol tarafı yandığı için yüzünün sol tarafında bir yanık izi oluşur. 35. bölümde Light'ın Kiyomi'ye verdiği defter parçasına adı yazılarak kamyon sürerken öldürülür. (Gerçek adı: Mihael Keehl)

  Zaman Yolcuları filminin konusu nedir? Zaman Yolcuları filminin oyuncu kadrosunda kimler var? Zaman Yolcuları filminin konusu nedir? Zaman Yolcuları filminin oyuncu kadrosunda kimler var?
  Near
  Near (ニア Nia)

  Near L'in Wammy'nin Evi'nde büyüyen varisi, SPK adlı grubun lideri. Kendini araştırmalar boyunca N olarak adlandırır. L nasıl şeker küpleri ve çatallarla oynuyorsa Near’da kendi saçı ve oyuncaklarıyla oynamaktadır. Near da L gibi alışılmışın dışında bir şekilde oturmaktadır, fakat küçük farklarla. L'inkine yakın bir taktik izlemekte ve duygularının onu etkilemesine izin vermemektedir.Kirayı yakalamak için L'in yerine geçmiştir. (Gerçek adı: Nate River)

  Teru Mikami
  Teru Mikami (魅上 照 Mikami Teru)

  Mikami dördüncü Kira'dır ve Light tarafından seçilmiştir. Mikami, Kira’nın şiddetli bir destekçisidir ve birçok düşüncesi, ideali ve öncelikleri Kira ile aynıdır. Light için canını bile vermekten çekinmez. Light'ı tanrı olarak görür.

  Ölüm Melekleri

  Ryuk
  Ryuk (リューク Ryuku)

  Light'ın aldığı Ölüm Defteri’ni insan dünyasına düşüren orijinal şinigamidir. Monotonluktan sıkılmış olan ve şinigami dünyasında şinigamilerin kralını kandırıp ikinci bir Ölüm Defteri'ne sahip olan Ryuk, Death Note’un hikâyesini başlatır. Ryuk, Light’ın dostu değildir ve bir gün kendi defterine Light'ın ismini yazabileceğini söyler.Elma yemeyi sever. Ryuk genelde Light’a yardım etmeyi reddeder ve Light’ın amacına ulaşmak için çabalamasını izlemekten zevk alır. Kendi zevkleri ve ilgilerine göre hareket eder ve çoğunlukla Ölüm Defteri hakkındaki anahtar ayrıntıları Light’ta söylemek konusunda başarısız olur. Bununla beraber, Ryuk eğlence veya elma elde etmek gibi çıkarlar karşılığında Light’a hizmet eder. Anime'nin en kendine özgü ve en eğlenceli karakteridir.

  Rem
  Rem (レム Remu)

  Misa’ya Ölüm Defteri’ni ve şinigami gözlerini veren şinigamidir. Ryuk’a benzer olarak Rem, iki Ölüm Defteri taşır; bununla beraber, Misa Amane’ye defteri kasten verir. Rem, diğer Ölüm Defteri’ni, Misa’nın hayatını korurken ölen Jealous’tan almıştır ve defteri alma hakkının da Misa’ya ait olduğunu düşünür. Tuhaf olarak Rem, Jealous’ın Misa’ya olan sevgisini de miras almıştır ve Misa’yı hayatı pahasına savunmaya hazırdır. Bunu Light'a güvensizliğini açık bir şekilde belirtirken söyler ve eğer Misa zamanından önce ölürse, Light'ı öldüreceğini açıklar. 25. bölümde Misa'nın hayatını kurtarmak için L ve Watari'nin ismini deftere yazar ve kuma dönüşerek yok olur. Rem serinin en duygusal karakterlerinden biridir.