a

17 milyon öğrenci karne aldı

2016-2017 eğitim-öğretim yılı sona erdi. Okullarda 2016-2017 eğitim-öğretim yılının sona ermesi dolayısıyla 17 milyon 532 bin 661 öğrenci karne heyecanı yaşadı. Öğrenciler ile 1 milyon 21 bin 578 öğretmen yaklaşık 3 ay sürecek yaz tatiline başladı. Yeni eğitim ve öğretim yılı 18 Eylül 2017 Pazartesi günü yeniden başlayacak.

Başbakan Binali Yıldırım ve Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz öğrencileri karne gününde yalnız bırakmadı. Başbakan Yıldırım ve Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz Cebeci Ortaokulu’nda yapılan karne törenine katıldı. Katıldığı karne töreninde çocuklara hitaben konuşan Başbakan Binali Yıldırım, yaptığı konuşmada, ‘’Sizlere çok güveniyoruz. Geleceğimiz size emanet’’ dedi. Başbakan Yıldırım törende yıllar önce kaderini değiştiren olay olarak tanımladığı bir olayı da anlattı. Başbakan Yıldırım 2019’da ikili öğretimin tamamen kaldırılacağının da altını çizdi.

HEPİNİZLE GURUR DUYUYORUM

Yurdun her köşesinde eğitim öğretim yapan tüm öğretmen ve öğrencilerimize buradan selam gönderiyoruz. Altındağ Cebeci Ortaokulu’ndan bütün öğrencilerimize, öğretmenlerimize selam gönderiyoruz. Milyonlarca velimize anneye, babaya selam gönderiyoruz. Yıl boyunca gösterdiğiniz ve harcadığınız emekler için hepinizi kutluyor teker teker gözlerinden öpüyorum. Karnem daha iyi olabilirdi diyenler olabilir. Diyeceksiniz ki, sağlık olsun bir daha ki sene daha iyi olur. Olmuş işe üzülmenin bir faydası yok. İnşallah seneye daha iyi olur. Takdir almak en son işse o zaman takdir alanların bir şey demesine gerek yok. Bu yıl yapamadıklarınızı, eksik kalanları seneye tamamlarsınız. Herhangi bir sebeple istediği sonucu karnesinde göremeyen yavrularımız hiç şüphe etmiyorum ki, yeni öğretim yılında daha güzel notlar alacaklardır. Sizler Türkiye’nin gerçekten umudusunuz, geleceğisiniz. Hepinizle gurur duyuyorum. Değerli öğretmenler her yeni öğretim-eğitim yılı başında Türkiye’yi yarınlara taşıyacak yavrularımızı sizlere emanet ediyoruz. Sizler yıl boyunca büyük bir emek gösteriyorsunuz, onların en iyi şekilde yetişmeleri için elinizden geleni yapıyorsunuz. Şu anda sizlerin ellerinde şekillenen sadece bu yavrularınız değil aynı zamanda Türkiye’nin geleceği var. Her bir öğretmen arkadaşımızın bu şuurla hareket ettiğini, buna göre çalıştığını biliyorum.

TÜRKİYE’NİN GELECEĞİNİ SİZE EMANET EDECEĞİZ

Türkiye büyüyor, gelişiyor. Size çok ama çok güveniyoruz. Türkiye’nin geleceğini size emanet edeceğiz. Bir öğretim yılı daha geride kalıyor. Karne alıyorsunuz. Karne almakla beraber tatili de hak ettiniz. Yalnız bir şey görüyorum. Biz karne alıncaya kadar karnemiz elimizde olmazdı. Şimdi herkesin elinde karnesi var. Heyecan azalıyor. Her ne kadar ne alacağımızı tahmin etsek de karne alırken heyecan doruğa çıkıyor, karneyi öğretmenimizin elinden aldıktan sonra ya çok fazla seviniyorduk ya da az seviniyorduk. Sevgili gençler önümüzdeki günlerde dinlenmeyi, gezmeyi tozmayı fazlasıyla hak ediyorsunuz. Bir öğretim yılı boyunca çalıştınız, ödevlerinizi yaptınız, okulunuza düzenli geldiniz. Şimdi artık tatil zamanı.

BAŞBAKAN’IN ÇOCUKLUK ANISI

Sevgili gençler siz artık önümüzdeki günlerde dinlenmeyi, gezmeyi fazlasıyla hak ediyorsunuz. Şimdi tatil zamanı. Hem öğretmenlerimiz hem öğrencilerimiz için yoğun bir dönem geçti. Artık bugün ara veriyoruz. Hepimiz bu sıralardan geçtik ama siz bizlere göre daha şanslısınız. Ben ilkokulda okurken elektrik yoktu. Yer sofrasının üzerinde azıcık ışıkla okuyup ödev yapmaya gayret ederdik. Kitap yok ders malzemesi yok. Babam Erzincan’a gitmişti oradan lisede okuyanların kitaplarını almış ve oradan soru soruyor. Havuz problemi… İlkokul 3. sınıf öğrencisiyim. Yapamadım diye babam beni sokağa attı, kızdı. Zavallı anam dışarıda kar yağıyor. Babam yatınca gelip beni içeri aldı. Bunu niye anlattım: Her ana babanın hedefi çocuklarının kendilerinden daha iyi yetişmesidir. Onları geleceğe hazırlamak en önemli hedefleridir. Bir öğrenci için en güzel örnek öğretmenidir.

NEDEN ÖĞRETMEN OLAMADIĞINI ANLATTI

Ben hep öğretmen olmak istedim ama nasip olmadı. Niye olamadım? Ortaokul son sınıfta yatılı öğretmen okulu imtihanına gireceğim. İmtihana birkaç gün var. Elimde sınav kağıdı yok. Dediler ki senin sınav kağıdın müdür beyde. Gittim yanına, sınav kağıdımı istediğimi söyledim. Baktı dedi ki; sen şimdi öğretmen mi olacaksın dedi. Kağıdı yırttı attı çöpe. Benim dünyam yıkıldı. Hadi sen git dedi kovdu beni. Benim halimi görmüyor musun? Dedi. İnsanın kaderi bir anlamda her zaman kendi kararıyla değil. Ortaokuldaki müdürüm benim bütün gelecek planımı değiştirdi. Beni başka bir yola sevk etti. Öğretmenler, sizler çocukların ideallerisiniz. Öğretmen değilim ama zorluklarını biliyorum. Eşim Semiha Hanım ilkokul öğretmeniydi. Şimdi siz Başbakan hayallerini anlatıyor diyebilirsiniz. Semiha Hanım plan defterlerini yazarken yorulurdu ve ben onun yerine devam ederdim. Siz tatile çıkarsınız öğretmen çalışmaya devam eder.

TUTTUM HAVAYA KALDIRDIM, MUM GİBİ OLDULAR

Bir gün hanım hastalandı derse giremedi. Bende öğrenciyim. Bana dedi ki, sınıf boş kalmasın. Gittim okula, içeri girdi, bir gürültü, göz gözü görmüyor. Benim geldiğimi hiç fark etmediler. Baktım olacak yok, tahtaya yumruğumla bir vurdum, herkes toparlandı ama sonra tekrar devam etmeye başladılar. Ben nereden geldiğimi düşünmeye başladım. Sinirlendim, bir tane yavrumuzun yakasından tuttum havaya kaldırdım, herkes mum gibi durdu ve yerine oturdu. Hanım sordu nasıl? “Gayet güzel mum gibi oldular” dedim. Sonra Müdür bey demiş ki; “dersler boş geçsin de beyini gönderme”.

2019’DA BÜTÜN OKULLAR TEKLİ EĞİTİME GEÇİYOR

Hükümet olarak bize tatil yok. Siz şanslısınız. Sizin karne tatiliniz var bizim o da yok. Öğretmenlerimiz gibi biz de çalışmaya devam edeceğiz. Ülkemizin ihtiyaçlarını gidermek için gece gündüz demeden, Cumhurbaşkanımız başta olmak üzere hükümetimiz, bakanlarımız, valilerimiz, belediye başkanlarımız herkes çalışmaya devam edecek. Sizler için daha iyi şartlar hazırlamak için çalışacağız. 2019’da Türkiye’nin her yerinde artık sabahçı öğlenci olmayacak. 2019-2020 eğitim yılında inşallah tek bir eğitime geçmiş olacağız. Böylece daha çok zamanımız olacak. Hem dersler için hem de sosyal faaliyetler için. 15 yılda 270 bin yeni derslik, 27 bin okul yaptık.

BAKAN YILMAZ ÖĞRETMEN VE VELİLERE TEŞEKKÜR ETTİ

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz da karne töreninde konuşma yaptı. Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz, “Öğrencilerimize verdiğimiz karne, sadece dönem boyunca yapılan çalışmaların ve gösterilen performansın neticesidir. Başarının değerlendirmesinde bir araçtır. Her karne güzeldir. Bir dönemden geçtiği, belli derslerin alındığını gösterir. Bunu daha da güzelleştirmek mümkündür.” dedi.

Bakan Yılmaz, yaptığı konuşmada, okul öncesinde 1 milyon 280 bin 545, ilkokulda 4 milyon 976 bin 439, ortaokulda 5 milyon 576 bin 856 olmak üzere temel eğitimde toplam 10 milyon 570 bin 295, ortaöğretimde ise 5 milyon 698 bin 123 olmak üzere yaklaşık 18 milyon öğrencinin karne almanın heyecanını yaşadığını belirtti. Başarının mimarının öğrencilerin yetişmesinde emeklerini esirgemeyen fedakar öğretmenler ile yıl boyunca çocuklarına destek olan veliler olduğunu vurgulayan Yılmaz, öğretmenlere ve velilere teşekkür etti.

MUTLU BİREYLER YETİŞTİREN BİR EĞİTİM SİSTEMİ

Bakan Yılmaz sözlerini şöyle sürdürdü, “Ülkelerin gücü iyi nitelikli yetişmiş insan gücünden gelir. Öğrencilerimizin her birinin ilgi ve yetenekleri doğrultusunda eğitim alması eğitim sistemimizin temel amacıdır. Milli Eğitim Bakanlığı olarak 2023’ün Türkiye’sini inşa etme vizyonunun bir gereği olarak hayata hazır, sağlıklı ve mutlu bireyler yetiştiren bir eğitim sistemi hedefimizdir.” ifadelerini kullanan Yılmaz, kaliteli bir eğitim ve herkes için fırsat eşitliğinin değişmez ve daimi gayeleri olduğunu dile getirdi. Milli Eğitim Bakanı Yılmaz, “Öğrencilerimize verdiğimiz karne, sadece dönem boyunca yapılan çalışmaların ve gösterilen performansın neticesidir. Başarının değerlendirmesinde bir araçtır. Her karne güzeldir. Bir dönemden geçtiği, belli derslerin alındığını gösterir. Bunu daha da güzelleştirmek mümkündür. Bununla birlikte çocuklarınızla geçirdiğiniz güzel zamanlar, onlara göstereceğiniz ilgi, alaka ve sevgi, onların hayat karşısındaki duruşlarını belirleyecek, kendi öz güvenlerini artıracak ve ne istediğini bilen bireyler olarak yetişmelerini sağlayacaktır. Bu da en büyük kazançtır’’ diyerek yaz tatili boyunca öğrencilere dinlenmeleri, aileleri ve sevdikleriyle keyifli zaman geçirmeleri ve ve bol bol kitap okumaları tavsiyesinde bulundu. Bakan Yılmaz, öğrenci, öğretmen ve velileri tebrik etti.

ANKARA’DA 319 OKUL YATIRIM PROGRAMINA ALINDI

Ankara Valisi Ercan Topaca ise konuşmasında, başkentteki eğitim durumuyla ilgili bilgi verdi. Ankara’da 953 bin 149 öğrencinin ve 67 bin 969 öğretmenin karne tatiline gireceğine ifade ederek, öğrenci ve öğretmenleri kutladı.

İkili eğitim yapan okulları tekli eğitime dönüştürmek için hükümetin desteğiyle Ankara’da kampanya başlattıklarını anımsatan Topaca, “Ankara’da 319 okulumuz yatırım programına alınmış durumdadır. Biz bunların önemli bir kısmının ihalesini yaptık. Eylül ayının sonuna kadar tamamının ihalesini yapmış olacağız. 2018 eğitim-öğretim döneminin sonuna kadar 319 okulu eğitime açarak, hükümetimizin öngördüğü 2019 yılına kadar tekli eğitime Ankara’da geçmeyi planlıyoruz.” diye konuştu.

Bu kapsamda, 235 temel eğitim, 76 ortaöğretim ve 8 anaokulu olmak üzere toplam 8 bin 945 derslik yaptıklarını aktaran Topaca, hayırseverlere de katkılarından dolayı teşekkür etti.

Vali Topaca, öğrencilere yabancı dili ihmal etmemeleri, kitap okumaları ve ezbercilikten uzak durmaları tavsiyesinde bulundu.

Törene, Milli Eğitim Bakanlığı Müsteşarı Yusuf Tekin ve bakanlık bürokratları da katıldı.

(Kadir Gürhan-Rozita Merve HAMİDİ)

YORUMLAR

s

En az 10 karakter gerekli

Gönderdiğiniz yorum moderasyon ekibi tarafından incelendikten sonra yayınlanacaktır.

Sıradaki haber:

Vodafone’un geleneksel iftarına yoğun katılım

HIZLI YORUM YAP

Veri politikasındaki amaçlarla sınırlı ve mevzuata uygun şekilde çerez konumlandırmaktayız. Detaylar için veri politikamızı inceleyebilirsiniz.